Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Da, e magulitor sa-l vezi ca memoreaza totul. Dar daca face 'scheme' logice mi se pare ca e mai mult decat o maimutica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Orchis, exact asta spuneam si eu. Cred insa ca este dificil de sustinut chestia asta pe termen lung, intr-un sistem ca cel de la noi. Am cunoscut multi copii cu abilitati peste medie care au ajuns pur si simplu epuizati la sfarsitul ciclului gimnazial. Nu stiu care ar putea fi solutia, pt ca nici sa bata pasul pe loc nu le este de folos. Depinde probabil de la caz la caz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67


Eu pun in discutie faptul ca, desi exista o programa nationala, gradinitele pregatesc copiii inegal, in functie de educatoare. Unii dintre ei asimileaza natural poate, dar pe altii se pune presiune si nu cred ca e firesc si de dorit.



Exista o programa si la scoala si cu toate astea, unele invatatoare chiar stiu sa pregateasca elevii pt. clasa 1, altele ii tin pe loc, chipurile ii aduc la numitorul comun....asa ca in clasa 1 ne trezim ca reluam procesul de uniformizare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

De aceasta uniformizare mi-e frica! Si o astfel de invatatoare, care sa lucreze diferentiat, caut si eu! Va rog, daca imi puteti face vreo recomandare, raman recunoscatoare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Orchis, nici o invatatoare cat de diferentiat o sa lucreze nu o sa faca in clasa 1 operatii de ridicare la putere sau radicali. Pentru ca dupa cat am citit eu cel mic al tau deja face inmultiri si impartiri , si mai nou si scheme logice, stie sa scrie si sa citeasca perfect, daca la 4 ani a scris prima scrisoare lui Mos Craciun. In aceste conditii nu are ce sa faca si in clasa 1, singura solutie este sa te duci la minister si ei o sa-ti spuna pasii pe care trebuie sa-i urmezi. Poate reusesti sa-l inscrii deja in clasa a III-a sau a IVa... pentru ca are aceste cunstiinte si ar face fata cu siguranta la cat stie si cat de repede invata. Nu ar fi singurul... mai sunt si alti copilasi in aceasta situatie. Zilele trecute ti-au dat fetele niste linkuri unde am citit lucruri interesante, unde ti-au zis unde poti sa testezi copilul... Pe degeaba te plangi aici, daca nu faci nimic altceva, ca nu o sa-l primeasca nimeni la scoala in clasele superioare numai pe vorbele tale.
Eu te inteleg, destul de bine, pentru ca am un specimen la fel acasa...,( intradevar care inca nu stie sa faca scheme logice si nici inmultiri, decat teoretic, a inceput sa se joace cu calculatorul si si-a dat seama ca 2*3=2+2+2, de exemplu). Noi am profitat de aceasta perioada si citim foarte mult, facem 2 limbi straine la nivel anvasat si multa miscare. Nu lucram nimic suplimentar acasa , decat temele curente pe care le are. Incercam sa umplem timpul liber cu multe alte activitati recreative..
In concluzie eu in cazul tau nu vad decat 2 solutii, ori il duci la o testare sa-l inscrie in clasa mai mare, ori ii ocupi timpul cu alte activitati, astfel incat sa faca sa-i lasi si la scoala sa mai invete ceva, daca nu o sa-i fie foarte greu sa se adapteze..La primara poate sa fie cum o fi, dar in ritmul acesta pana in clasa a-IV-a o sa termine si materia de liceu, si cu siguranta nimeni nu o sa-i predea acest lucru in primara, oricat de diferentiat s-ar lucra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

danaionela nu ma plang! la evaluare ne vom duce foarte curand insa la particular!! cei de la Minister care au facut evaluarea anul trecut pentru clasa pregatitoare, respectiv pentru clasa I nu mi-au raspuns la cerere! Oficial nu am ce face, deci!!
Intrebam doar de astfel de invatatoare pentru ca as fi fericita sa intalnim pe cineva care sa-i inteleaga situatia si sa nu-l puna la colt pentru ca numai el raspunde (am auzit si de un astfel de caz!!).
Scriu aici tocmai pentru ca stiu ca mai sunt si altii asa. Si stiu ca sunt multi!
La gradinita are o educatoare foarte draguta, absolventa de Psihologie, care lucreaza diferentiat cu copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu m-ai compara ceea ce se facea la gradi, cu ceea ce se face la scoala. Este o mare diferenta. Si la noi la gradi educatoarea la un moment dat le vorbea despre verb si substantiv, si figuri plane si alte notiuni de astea. Cu toate ca cele mici au inteles despre ce este vorba, nu am fost de acord cu educatoare, motiv pentru care i-am spus.
Nu stiu la ce gradinita a fost cel mic, dar la noi la gradi diferenta intre copii a fost de maxim 1 an, asta deoarece unii au fost nascuti la inceputul anului si altii la sfarsit.
In legatura cu vorbitul in plus, sa stii ca si asta tine tot de perioada de acomodare. Exact la fel facea si cea mica, raspundea mereu si nui lasa pe ceilalti sa raspunda. Am fostd e acord ca invatatoare sa o sanctioneze cand raspunde neintrebata , fara sa ridice mana. La inceput a fost greu... acuma a invatat sa-i respecte si pe ceilalti si in plus o lasa si pe soara ei sa mai vorbeasca. A invatat ca trebuie sa respecte niste regului, si daca nu le respecti esti sanctionat...
Nu mai trimite adrese aiurea, ca nu o sa-ti raspunda nimeni. In cel mai fericit caz o sa-ti raspunda in 30 de zile si nu o sa mai ai ce sa faci cu ele. Cel mai bine programeaza-te la o audienta la ministru. Ii spui exact care este situatia si luati de comun acord o hotarare in acest sens si ei acolo te pot invata ce pasi sa urmezi. Eu una asa as face... nu as astepta sa caut nu stiu ce invatatoare, sau nu stiu ce scoala.
Sau dute la scolile particulare. Ei il evalueaza si poate te invata ei ce sa faci mai departe. Cu siguranta , tinand cont de capacitatile celui mic o sa obtii bursa pentru el, multe scoli particulare vaneaza asemenea copilasi. Acuma depinde si de tine... ceea ce-ti doresti pentru el.
Uite vorbeste la Scoala europeana sau la Liceul Lauder Reut, Liceul International Bucuresti, etc.
Noi sutem la o scoala mica, si aici nu se ofera burse..., dar scolile mari din cele prezentate mai sus cu siguranta sunt dispusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Orchis, nu te supara ca iti spun, dar si eu am fost la Minister si nu am rezolvat din prima, am dat zeci de telefoane, deja ma stiau toti pe acolo. Pana nu am obtinut ce am vrut, nu m-am lasat.Pentru ca am facut mare scandal. Nu astepti sa iti spuna ei ce sa faci, te duci si rezolvi.
De ce nu incerci la centrul Giften Education? Te-am intrebat, dar nu mni-ai raspuns. Poti sa imi spui te rog ce scoala privata ai ales?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Nu stiu daca am inteles bine, faci evaluarea la particular,dar copilul unde il duci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Noi am gasit un anunt la intrararea in bloc pentru toti parintii cu copii de varsta 0 7 ani sa mergem la scoala(scoala la care suntem arondati) pentru inregistrarea copiilor in fisa de recensamant. Am fost si eu ieri dimineata pentru recensamant la scoala si i-am inregistrat pe amandoi. Cred ca scolile deja au inceput sa isi faca acest recwensamant pentru a sti cate clase 0 sa formeze.

In alta ordine de idei, Orchis daca esti draguta , poate ar trebui sa creezi un topic separat cu intrebarile/nedumeririle tale. Eu intru mai rar pe acest topic, dar chiar ma intereseaza sa gasesc informatii despre clasa pregatitoare 2013 2014, asa cum este si titlul lui.




Mergi la inceput