Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Ma gandesc si la varianta asta, am inceput sa caut pareri despre scolile din zona mea, care au after, voi merge sa vb la scoala sa vedem daca mi-o primesc la evaluare. Stateam destul de linistita pana am citit pe aici ca s-au facut deja liste, eu inca asteptam decizia lor...nu stiu ce decizie ca directoarea gradinitei mi-a spus clar ca este exclus sa se organizeze pregatitoarea in gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia28

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Uite eu nu accept ideea ca ata amar de generatii care au inceput cu clasa I au fost niste victime, iar noi suntem marii norocosi.



Chiar ieri vorbeam cu o bunica care imi spunea cit de dezamagita e ea de pregatitoare si cum nepoata ei se plictiseste la scoala.
Cum dom'le sa faca abia literele de tipar si lucruri asa simple?
Ca educatoarea la gradi facea deja bastonase cu copii si nu stiu ce socoteli.
Degeaba incercam eu sa-i explic babii ca educatoarea aia si-a cam depasit atributiile si ca ceea ce facea nu era bine.

Am o prietena buna, cu care vb cam in fiecare zi si are fetita in cls I, si care imi povesteste ca are ceva probleme cu fetita la citit.
Si asta nu pentru ca fata nu ar citi bine. Pt ca citeste cit ar trebui sa citeasca un copil normal de cls I.
Ci pentru ca alti copii au venit mult mai pregatiti de la gradi sau de acasa si citesc deja cursiv.
Aceeasi fetita in gradi avea probleme cu educatoarea care vroia sa faca doar cu UNII copii literele de tipar ( in grupa pregatitoare ).

Deci nu, nu e ok.
Nu e un sistem unitar de predare si de invatare.
Unele gradinite fac prea mult, iar altele prea putin.
Iar daca un copil normal pregatit nimereste intr-un colectiv cu un nivel ridicat nu tine pasul.
Si vice-versa - copilul se plictiseste.

Mai intrebati si voi prieteni, cunostinte cum e cls I.
Si NU e usoara.
Nu mai e "ca pe vremea noastra".




Vreau sa spun ca si Natalia invata foarte multe la gradinita, nu stiu daca educatatoarele si-au depasit sau nu atributiile dar eu personal sunt foarte multumita de tot ceea ce invata, e grupa mijlocie si stie sa scrie de tipar, face bastonase, face adunari simple, citeste dupa litere mari de tipar sunt foarte dezamagita de legea asta cu pregatitoarea, fiica mea face 5 ani luna aceasta, mi se parea corect sa faca grupa mare iar la 6 ani jumate sa mearga la clasa I pt care mi se pare foarte pregatita, dupa legea asta ma obliga la 6 ani jumate sa mearga la pregatitoare iar la 7 ani jumate la clasa I ff tarziu. Sa nu mai zic ca probabil va fi cea mai mare din clasa...adica va avea in clasa si copii de 7 ani jumate si copii de 6 ani sau chiar mai putin.
Sa incerc sa o dau la pregatitoare anul asta iar nu mi se pare o idee prea buna..e destul de mica la 5 ani jumate, nici nu stiu daca mi-a primeste.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Comorile mele NATALIA (20 feb 2008) si TUDOR (21 ian 2010)

prietene DC .




Pai daca fetita face deja toate astea, ce sa mai invete in grupa mare? Tabla inmultirii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Un copil asimileaza cu usurinta la aceasta varsta informatii, dar mecanic. Important este sa si inteleaga ce invata. Imi amintesc de mama unui pusti de 3 ani si ceva imi tot spunea in parc cum stie al ei sa numere pana la 20 in romana si engleza. Numara, intr-adevar, cam pe sarite, dar cand i-am pus pe nisip 3 obiecte n-a stiut sa-mi spuna cate sunt. Nici in romana si nici in engleza.

Cred ca asa se explica numarul mare de absolventi de facultate de la noi, dar totusi putini care sunt buni in meseria lor. Cel mai elocvent exemplu; medicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

iarta-ma fiona dar pot veni cu un alt exemplu: fi-miu la trei ani facea socoteli pe degete (pana la 10)! cred ca depinde mult de copil. unii chiar 'prind' fara mari insistente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Orchis, in mod clar nu ma refeream la acei copii care chiar au o inteligenta peste medie, abilitati speciale!

Eu pun in discutie faptul ca, desi exista o programa nationala, gradinitele pregatesc copiii inegal, in functie de educatoare. Unii dintre ei asimileaza natural poate, dar pe altii se pune presiune si nu cred ca e firesc si de dorit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Pai atunci sa-ti spun si eu ca atunci cand a inceput gradinita (la 4 ani) fi-miu a 'picat' in grupa pregatitoare (in ultimul an cand s-a facut la gradinita). Pentru ca era mic, educatoarea n-a insistat ca el sa faca cifrele corect, iar el se chinuia mai mult singur!
Acum, intreb si eu, ce vina a avut educatoarea ca avea asa o clasa neomogena, cu copii de la 4 la 7 ani? A facut programa conform majoritatii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Nu este gradi particulara, este de stat din sectorul 2. Intr-adevar cum spunea cineva, este una din gradinitele care se afla in legatura directa cu o scoala, sunt in aceeasi curte. Copiii in majoritate continua la scoala respectiva.

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui

Noi(parintii copiilor grupelor mari) am fost intrebati fara sa se faca ceva scris, daca dorim sa ramana copilul la pregatitoare in gradi actuala sau daca il vom inscrie la pregatitoare la scoala. Directoarea deja a stabilit si cine va prelua clasa pregatitoare de la anul si ni s-a spus ca acesti copii vor avea acelasi program prelungit: 8-18. Nu stiu daca la acelasi tarif pt. mancare.
Nu-mi dau seama unde vor duce grupele mici care vor intra in 2013 pentru ca nu ar mai fi spatiu disponibil.




Poate ar trebui sa spui ca e vorba de o gradinita particulara, care are si scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

Pai atunci sa-ti spun si eu ca atunci cand a inceput gradinita (la 4 ani) fi-miu a 'picat' in grupa pregatitoare (in ultimul an cand s-a facut la gradinita). Pentru ca era mic, educatoarea n-a insistat ca el sa faca cifrele corect, iar el se chinuia mai mult singur!
Acum, intreb si eu, ce vina a avut educatoarea ca avea asa o clasa neomogena, cu copii de la 4 la 7 ani? A facut programa conform majoritatii!!

Orchis si Danut
('');


Asta e o alta mare porcarie in gradinite.
Nu am inteles niciodata de ce nu fac clasele omogene.
Cam in fiecare gradinita am auzit de grupe cu copii de la 4 la 7 ani.
Pai ce asta? Sa-i puna pe virste.
Nu stiu cine e de vina aici. Cred ca directoarele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

Nu este gradi particulara, este de stat din sectorul 2. Intr-adevar cum spunea cineva, este una din gradinitele care se afla in legatura directa cu o scoala, sunt in aceeasi curte. Copiii in majoritate continua la scoala respectiva.

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui rein

Noi(parintii copiilor grupelor mari) am fost intrebati fara sa se faca ceva scris, daca dorim sa ramana copilul la pregatitoare in gradi actuala sau daca il vom inscrie la pregatitoare la scoala. Directoarea deja a stabilit si cine va prelua clasa pregatitoare de la anul si ni s-a spus ca acesti copii vor avea acelasi program prelungit: 8-18. Nu stiu daca la acelasi tarif pt. mancare.
Nu-mi dau seama unde vor duce grupele mici care vor intra in 2013 pentru ca nu ar mai fi spatiu disponibil.

rein


Poate ar trebui sa spui ca e vorba de o gradinita particulara, care are si scoala.


rein


Scuza-ma, te-am confundat cu riloasa care a pus comunicatul primit la olga gudyn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Apropo de modalitatea de predare si asimilare a notiunilor, Fiona, de acord cu tine. Poate ca este tentant (si extrem de magulitor) sa-ti vezi copilul capabil sa retina multe informatii, sau sa faca tot soiul de corelatii logice.

Trebuie gasit insa un echilibru, astfel incat efortul depus sa fie sustenabil pe termen lung. Mai ales ca majoritatea lucrurilor invatate in scoala sunt prezentate sub forma de notiuni teoretice, care trebuie intelese in mod abstract si / sau memorate.

Mergi la inceput