Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Sa presupunem ca ar fi gradinite de stat (asta ma priveste pe mine) care organizeaza pregatitoare anul acesta, ce face copilul la anul, cand s-a anuntat ca scoala nu va mai incepe cu clasa I?
Eu nu am regasit nimic in comunicat, ref la situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Uite ce spune o invatatoare pe forumuledu:

"Stiti ce mi se pare mie avantajul cel mai mare al acestei clase pregatitoare? Ca poti sa-i formezi incet, poti sa revii asupra a ceea ce n-au inteles, sa te intinzi pe cat timp ai nevoie, poti sa insisti pe formarea muschilor mainii, sa pui accent pe colorare, decupare, pregrafisme etc, fara stresul din clasa I gen: "ora si litera", teme, evaluari, calificative, sa treci la operatii/ probleme cand inca mai sunt unii copii in clasa ce nu au atins toate obiectivele de la numeratie (formare, scriere, citire, numarare, ordonare, comparare, vecini, compunere, descompunere). Pe langa faptul ca-i obisnuiesti cu programul scolar, ii responsabilizezi, ii inveti sa termine ce-au inceput, sa aprecieze linistea cand lucreaza individual... Poate par lipsite de importanta aceste asptecte, dar conteaza enorm sa le faci stiind ca anul viitor vei relua si vei fixa."


Foarte adevarat ce ne spune d-na, cu conditia ca invatatorul sa fie pregatit pentru asta! Ce te faci daca la clase (si asta se intampla acum in majoritatea scolilor) sunt cadre nepregatite, neformate pentru a lucra cu copii astia? Totul suna foarte frumos in teorie....

Scuze ca editez, insa abia acum am zarit si chestia cu "linistea atunci cand lucreaza individual", e vorba despre o scoala din RO? pai, la cls. pregatitoare la fiica-mea in scoala e o harmalaie de nedescris... M-am dus la scoala intr-o zi, mai devreme de terminarea orelor, ii spusesem d-nei ca o voi lua cu 1/2 de ora mai devreme, am astetpat pe hol pina si-a luat hainele si nu pot sa spun ce se auzea din ambele clase pregatitoare care se afla pe acelasi nivel....Asa ca, totul suna la superlativ in teorie, dar cum transpui in practica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Sa presupunem ca ar fi gradinite de stat (asta ma priveste pe mine) care organizeaza pregatitoare anul acesta, ce face copilul la anul, cand s-a anuntat ca scoala nu va mai incepe cu clasa I?
Eu nu am regasit nimic in comunicat, ref la situatia asta.


Singurele gradinite care pot organiza Clasa Pregatitoare in incinta lor sunt cele care formeaza consortii cu o scoala. Deci anul urmator, cel cu cls I, copiii se muta fizic la scoala, cu tot cu cadrul didactic (invatatorul/profesorul pt inv primar-prescolar).

Este si cazul gradinitei cu program scurt din zona unde se afla actuala gradi a copilului meu. Copiii care locuiesc in cartier vor face pregatitoarea la aceasta gradi cu program scurt deoarece aceasta formeaza consortiu cu scoala si un liceu din zona. Scoala nu are spatiu fizic pentru cls. pregatitoare.

Sunt putine gradinite, cel putin din cele cu program prelungit, care doresc sa faca cls. pregatitoare pentru ca elevii de pregatitoare vor avea program de scoala (8-12), trebuie sa adere la programul "cornul si laptele", nu mai pot lua bani pt hrana, indisponibilizeaza spatii care altfel pot fi folosite si dupa amiaza, ca sa tina copiii dupa 12 trebuie sa faca "scoala dupa scola" dupa metodologia ministerului, e complicat logistic.

Stii, si mie mi-ar fi placut sa mai tropotim pe la gradi (pt ca nu are cine sa ma ajute cu copilul dupa 12, deci ma va usca de bani orice solutie voi adopta) dar pentru copil va aduce doar beneficii, eu sunt convinsa de asta. Si desi ma seaca, binele copilului e mai important. Si ma refer mai ales la binele psihic, copila mea abia asteapta sa fie scolarita, desi n-o sa mearga anul asta la scoala ci abia la anul dar majoritatea colegilor ei merg la scoala si e foarte amarata ca ea va mai face un an la gradi. Ca sa-i salvez orgoliul, eu anul viitor o voi da la o alta gradinita, ca sa marcheze si ea cumva incheierea unui ciclu si si ca sa se obisnuiasca si cu alte persoane / alti copii / stiluri de predare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Clasa 1 nu se mai organizeaza la anul, dar se fac transferuri. Nici noi nu suntem decisi, daca va ramane la scoala privata sau de stat. Pregatitoarea o va ramane in privat, la anul vom vedea. Multi spun ca daca se intampla sa ramanem fara bani, mutarea din privat la stat este foarte grea pentru copil, se adapteaza foarte greu, sau deloc. Asa ca, nu stim ce o sa alegem. Sunt avantaje si dezavantaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy


Chiar, se mai face o recenzare a copiilor ca anul trecut? Pe la noi nu a trecut nici atunci nimeni sa ne intrebe de sanatate :D



Mi-a zis anul trecut o directoare ca ei teoretic in fiecare an ar trebui sa faca o recenzare.
Altfel cum stabilesc cifra de scolarizare?
Aici ar fi bine daca stie un profesor cum sta treaba sa dea detalii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

La noi la gradi cred ca s-a facut un prim pas de recenzare pt ca acum 2 saptamani au fost cerute liste cu toti copiii inscrisi, cu CNP si adresa. Mai ramane sa-i depisteze inspectoruatul pe cai inscrisi la privat si pe cei care nu au mers niciodata la gradinita. Dar niste demersuri se fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Se face recensamant. Unii profesori isi iau datele de la administratorul de bloc, altii bat din usa in usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

Noi(parintii copiilor grupelor mari) am fost intrebati fara sa se faca ceva scris, daca dorim sa ramana copilul la pregatitoare in gradi actuala sau daca il vom inscrie la pregatitoare la scoala. Directoarea deja a stabilit si cine va prelua clasa pregatitoare de la anul si ni s-a spus ca acesti copii vor avea acelasi program prelungit: 8-18. Nu stiu daca la acelasi tarif pt. mancare.
Nu-mi dau seama unde vor duce grupele mici care vor intra in 2013 pentru ca nu ar mai fi spatiu disponibil.

rein


Poate ar trebui sa spui ca e vorba de o gradinita particulara, care are si scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Uite eu nu accept ideea ca ata amar de generatii care au inceput cu clasa I au fost niste victime, iar noi suntem marii norocosi.



Chiar ieri vorbeam cu o bunica care imi spunea cit de dezamagita e ea de pregatitoare si cum nepoata ei se plictiseste la scoala.
Cum dom'le sa faca abia literele de tipar si lucruri asa simple?
Ca educatoarea la gradi facea deja bastonase cu copii si nu stiu ce socoteli.
Degeaba incercam eu sa-i explic babii ca educatoarea aia si-a cam depasit atributiile si ca ceea ce facea nu era bine.

Am o prietena buna, cu care vb cam in fiecare zi si are fetita in cls I, si care imi povesteste ca are ceva probleme cu fetita la citit.
Si asta nu pentru ca fata nu ar citi bine. Pt ca citeste cit ar trebui sa citeasca un copil normal de cls I.
Ci pentru ca alti copii au venit mult mai pregatiti de la gradi sau de acasa si citesc deja cursiv.
Aceeasi fetita in gradi avea probleme cu educatoarea care vroia sa faca doar cu UNII copii literele de tipar ( in grupa pregatitoare ).

Deci nu, nu e ok.
Nu e un sistem unitar de predare si de invatare.
Unele gradinite fac prea mult, iar altele prea putin.
Iar daca un copil normal pregatit nimereste intr-un colectiv cu un nivel ridicat nu tine pasul.
Si vice-versa - copilul se plictiseste.

Mai intrebati si voi prieteni, cunostinte cum e cls I.
Si NU e usoara.
Nu mai e "ca pe vremea noastra".




Vreau sa spun ca si Natalia invata foarte multe la gradinita, nu stiu daca educatatoarele si-au depasit sau nu atributiile dar eu personal sunt foarte multumita de tot ceea ce invata, e grupa mijlocie si stie sa scrie de tipar, face bastonase, face adunari simple, citeste dupa litere mari de tipar sunt foarte dezamagita de legea asta cu pregatitoarea, fiica mea face 5 ani luna aceasta, mi se parea corect sa faca grupa mare iar la 6 ani jumate sa mearga la clasa I pt care mi se pare foarte pregatita, dupa legea asta ma obliga la 6 ani jumate sa mearga la pregatitoare iar la 7 ani jumate la clasa I ff tarziu. Sa nu mai zic ca probabil va fi cea mai mare din clasa...adica va avea in clasa si copii de 7 ani jumate si copii de 6 ani sau chiar mai putin.
Sa incerc sa o dau la pregatitoare anul asta iar nu mi se pare o idee prea buna..e destul de mica la 5 ani jumate, nici nu stiu daca mi-a primeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Alexia de ce sa nu o dai la pregatitoare anul asta? Care e diferenta ca o mai tii la gradi sau ca merge la scoala? Este vorba doar de spatiul propriu zis ptr ca programa e aceeasi. Fiica-mea avea 5 ani si 9 luni cand a inceput cls pregatitoare si a fost cea mai buna alegere chiar daca e mezina clasei.

Mergi la inceput