Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy

In metodologie nu scrie nimic despre evaluarea copiilor nascuti dupa 31 dec 2007... Adica nu se stie daca vor putea fi evaluati cei care nu implinesc 6 ani pana la sfarsitul anului. Dar normal ar trebui sa se poata.

Roli, cred ca depinde de copil... Am un coleg cu fetita nascuta pe 7 ianuarie 2007 care nu a dat-o la pregatitoare anul trecut desi trecuse evaluarea si acum ii pare rau (incearca sa o inscrie acum direct in clasa 1). Fi'mea nu ar fi de clasa 1 (desi gradinita zice ca da, eu zic nu cand citesc ce se cere), dar fetita colegului da

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009


Scrie, uite aici: (4) În cazul în care exista; solicitari de înscriere în clasa pregatitoare a copiilor care împlinesc 6 ani dupa data de 31 decembrie 2013, inspectoratele scolare/unitatile de învatamânt vor consilia parinitii privind nevoia de a lua decizii în interesul educational al elevului si îi vor informa ca solicitarea nu poate fi solutionata decât în situatia în care evaluarea dezvoltarii psihosomatice atesta pregatirea copilului pentru parcurgerea cu succes a clasei pregatitoare. In cazul în care rezultatul evaluarii arata ca dezvoltarea psihosomatica nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregatitoare, copiii vor fi înscrisi în grupa mare din învatamântul prescolar. Rezultatul evaluarii nu poate fi contestat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Uite ce am gasit:
"În cazul în care exista solicitari de înscriere în clasa pregatitoare a copiilor care împlinesc 6 ani dupa data de 31 decembrie 2013, inspectoratele scolare vor consilia parintii privind nevoia de a lua decizii în interesul educational al elevului si îi vor informa ca solicitarea nu poate fi solutionata decât în situatia în care evaluarea dezvoltarii psihosomatice atesta pregatirea copilului pentru parcurgerea cu succes a clasei pregatitoare. In cazul în care rezultatul evaluarii arata ca dezvoltarea psihosomatica nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregatitoare, copiii vor fi înscrisi în grupa mare din învatamântul prescolar. Rezultatul evaluarii nu poate fi contestat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Poohy cel mare avea 6.3 anul trecut cand l-am dat la clasa 0 (cat va avea si fetita ta). Mi se pare ca am ales corect.
Verisoara lui, cu aceeasi varsta a mers la clasa I si ii e greu. Are foarte multe teme, seara e rupta de oboseala.
La pici nu as avea nici un dubiu sa-l mai tin un an in gradi, dar ma da peste cap faptul ca deja la clasa I va fi prea mare (7.8 ani) si intra la liceu la 15.8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si daca nu rezerv locul, si nu intra nici la scoala unde imi doresc, ramane copilu' neinscris ???

Eu n-as rezerva locurile copiilor la scoala de care apartin, ca poate acolo isi doresc altii sa intre, si eu tin locurile blocate... Imi este greu sa cred ca raman pe dinafara, daca nu reusesc sa-i inscriu la scoala unde imi doresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Roli la fii'mea in clasa I multi implineau 8 ani in iarna-primavara acelui an. Iar a mea abia facuse 7 ani in oct. Deci o diferenta de aproape un an. Am observat ca, in ultima vreme, destui parinti au tendinta sa-si dea copiii un pic mai tarziu la scoala... Si atunci se creeaza o diferenta destul de mare intre cei de 7 ani si cei de aproape 8 ani...

Acum, depinde f. mult si de copil...
Pe ai mei baieti, daca as putea, i-as mai tine un an la gradinita, nu-i vad deloc sa se descurce... dar au deja 6 ani, nu am cum sa-i mai tin acasa...


mami de 3 Elena & Andrei & Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu, dimpotriva, vad multi care ii dau la 5 -5 si ceva la pregatitoare.
Si zau ca ar fi ok, daca nu ar fi jungla in scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Cred ca tine si de noroc sa nimereasca intr-o clasa cat de cat omogena dpdv al varstei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Merci Roli! Nu prinsesem, si am o prietena care vrea sa dea evaluarea (cu copil nascut in aprilie 2008)

Da, cele 5 luni intre Manu si fetita colegului se vad din plin. Clar Manu e de pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Roli si noi vrem sa dam baietelul la pregatitoare , va avea doar 5,3 ani in sept. 2013 . Sa vedem ce va spune forma finala a Metodologiei . Din Proiect am inteles ca trebuie sa avem avizul Inspectoratului , nu stiu in ce forma , verbal sau scris, apoi va fi evaluarea incepand cu 2 aprilie pana pe 19 aprilie . Deci nu ne putem gandi la inscriere pana nu avem raspunsul de la evaluare , chiar daca inscrierea incepe in aceasta perioada .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Buna, mai sunt parinti pe aici care vor sa dea copilul la 6 ani la clasa I? Nu, nu sunt nebuna, nu sariti in sus (ca mi s-a mai intamplat) am cantarit totul si recomandarea educatoarelor de la gradi, a indrumatorilor de la extracuriculara, a psihologului, pediatrului, invatatorului (da, am fost pe la toti pentru a cere o parere), toti au zis : clasa I ca la pregatitoare se va plictisi.
Acum ma gasesc in situatia citez din metodologie: "Orice alta situatie va fi rezolvata de catre inspectoratele scolare, in interesul educational al elevului ... " desi inainte se stia ca evaluarea va fi de ajuns... si chiar nu stiu ce sa fac...

Mergi la inceput