Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Mda, deci criteriile de departajare s-ar [utea sa nu ne ajute, pt ca se iau in fct. de nr de criterii indeplinite. Asa ca noi, cu doar 1 criteriu (frate in scoala), s-ar putea sa ne trezim in alta scoala .
In alta ordine de idei, imi crapa capul si nu stiu daca sa-l dau la scoala sau nu, el implinind 6 ani in 16 ian.
Parinti cu copii nascuti dupa 31 dec 2007, ce pareri aveti?
Eu deocamdata nu mi-am putut forma o parere despre cum va face fata mai departe de clasa 0, daca e asa mic. Il am pe cel mare abia in clasa 0. Nu stiu cum e mai departe si nu stiu daca piciul va fi ok sa-l dau la 5.8 in clasa 0.
Luni ma duc sa discut aspectul si la gradi cu educatoarea si directoarea.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Roli, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, Natalia a facut in februarie 5 ani, as vrea pregatitoarea dar mi-au sarit toti in cap ca e mica pt scoala, inclusiv educatoarele (sunt mama vitrega sa-i fur un an din copilarie?)..cred ca voi merge cu ea totusi la evaluare sa-mi iasa din cap asta, nu vreau sa regret nici ca o dau/nici ca nu am dat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia28

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Mda, deci criteriile de departajare s-ar [utea sa nu ne ajute, pt ca se iau in fct. de nr de criterii indeplinite. Asa ca noi, cu doar 1 criteriu (frate in scoala), s-ar putea sa ne trezim in alta scoala .
In alta ordine de idei, imi crapa capul si nu stiu daca sa-l dau la scoala sau nu, el implinind 6 ani in 16 ian.
Parinti cu copii nascuti dupa 31 dec 2007, ce pareri aveti?
Eu deocamdata nu mi-am putut forma o parere despre cum va face fata mai departe de clasa 0, daca e asa mic. Il am pe cel mare abia in clasa 0. Nu stiu cum e mai departe si nu stiu daca piciul va fi ok sa-l dau la 5.8 in clasa 0.
Luni ma duc sa discut aspectul si la gradi cu educatoarea si directoarea.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Roli, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, Natalia a facut in februarie 5 ani, as vrea pregatitoarea dar mi-au sarit toti in cap ca e mica pt scoala, inclusiv educatoarele (sunt mama vitrega sa-i fur un an din copilarie?)..cred ca voi merge cu ea totusi la evaluare sa-mi iasa din cap asta, nu vreau sa regret nici ca o dau/nici ca nu am dat-o.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Comorile mele NATALIA (20 feb 2008) si TUDOR (21 ian 2010)

prietene DC .




Nu-i lasa pe ceilalti sa ia decizii pentru tine. Tu iti cunosti cel mai bine copilul. Inteleg ca ceri parerea invatatoarei dar sa fie o parere obiectiva nu cliseul "e prea mica, ii furi copilaria".
De accea ajung copiii sa spuna ca nu le place la scoala si ca e greu fiindca asta aud peste tot: "lasa ca mergi tu la scoala, atunci sa vezi: gata cu joaca, o sa ai numai teme".
Eu mi-am dat fetita la pregatitoare la 5 ani si 3 luni. Este foarte bine, ii place la scoala (a stat o zi acasa ca nu s-a simtit bine si ma intreba non stop: "Mami, m-am facut bine? Pot sa merg maine la scoala?", nu este cu nimic mai prejos decat ceilalti colegi (nici cognitiv nici dpv al socializarii).
Sa nu fiu inteleasa gresit, nu ii indemn pe toti sa isi dea copiii la scoala la 5 ani, nu toti au acelasi ritm de dezvoltare. Singurul lucru pe care il spun este sa nu bagati in seama toate prejudecatile si sa intelegeti ca nu intotdeauna un lucru nou este si rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

revin si eu cu intrebarea daca la inscrierea la cls. 0 tb adeverinte de salariat?Multumesc

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Eu n-am vazut in metodologie decat copie dupa CI si certificat copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

revin si eu cu intrebarea daca la inscrierea la cls. 0 tb adeverinte de salariat?Multumesc

Mami de fetita si de baietel

Anul trecut nu au cerut.



Everything is hard before becoming easy...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

merci mult fetelor, asa citisem si eu in Metodologie, dar am zis sa intreb, sa nu ma trezesc la inscriere ca imi mai tb vreun act.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In mod normal nu ai nevoie de adeverinta de salariat. Singura situatie in care ti-ar putea folosi e daca vrei sa beneficiezi de criteriul(slab) cu serviciul in proximitatea scolii. In acest caz adeverinta trebuie sa ateste ca esti angajat si adresa unde lucrezi este:... cea din zona arondata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui EliaElia

Eu n-am vazut in metodologie decat copie dupa CI si certificat copil.






nu stiu daca se mai cer aceste adeverinte, pana acum erau folosite (printre altele) pentru a imparti copiii pe clase in functie de veniturile si meseriile parintilor...informatia o am de la o directoare de scoala generala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

pfff, ce urat :( chiar urat

Eu imi pun baza ca aflam tot la ziua portilor deschise... Cand o fi aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

In mod normal nu ai nevoie de adeverinta de salariat. Singura situatie in care ti-ar putea folosi e daca vrei sa beneficiezi de criteriul(slab) cu serviciul in proximitatea scolii. In acest caz adeverinta trebuie sa ateste ca esti angajat si adresa unde lucrezi este:... cea din zona arondata.

Anya


Da, si eu m-am gandit la asta, ca numai in cazul asta ar putea fi de folos poate...nu e cazul la noi, inscriu fetita la scoala de circumscriptie.


Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput