Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

La noi in urbe azi e zi de noutati, pe usa clasei la gradi este un afis prin care suntem invitati sa luam parte la o sedinta cu TOTI parintii copiilor interesati in legatura cu clasa pregatitoare.

Edit: Sedinta e organizata de Inspectoratul Scolar Judetean la Palatul Copiilor, de la ora 17.00.

Inca nu m-am hotarat daca ma duc sau nu, mai ales ca probabil voi alege sa repete grupa mare. La voi nu se face nicio informare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Au publicat pe site Metodologia de inscriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Dar nu scrie nimic de evaluarile psiho-somatice(cand/unde).
Noi suntem in situatia 7 ani dupa 31 august, vrem in clasa 1 direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumim de vesti, ca a aparut metodologia.

inteleg ca, la inscriere, nu tb si adeverinte de salariat? asa ar fi si logic, ca doar invatamantul e obligatoriu, nu numai copiii salariatilor se inscriu la scoala...Vad ca se spune doar de CI ale parintilor si certificatul de nastere.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Scrie ca in 23.03 se afiseaza programul de evaluare.Intre 02.04-19.04 are loc evaluarea iar rezultatul ti-l da in scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui codruta mihaela

Au publicat pe site Metodologia de inscriere.


Link???

EDIT: E un proiect supus dezbaterii publice! Putem sa completam formularul on line si sa ne spunem parerea!
Aici pot fi descartate cele doua documente: proiectul de metodologie si calendarul http://www.edu.ro/index.php/articles/c1085/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Dar in principiu cred ca asa ramane, adica inscrierile/evaluarile in perioada 2-19 si 2 etape in loc de patru. Primesc si copii care implinesc 7 ani dupa 31 august in clasa 1-a (cu evaluare). Se vor organiza zile "Portile deschise" la fiecare scoala.Asta mi s-a parut mie important.Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

copiii care implinesc 7 ani dupa 31 august 2013, dar pana in 31 decembrie 2013... Deci cei nascuti incepand cu ianuarie 2007 nu se incadreaza...

De ziua portilor deschise ni s-a spus de la gradi, trebuia sa fie pe 23 martie la toate scolile (am intrebat si la scoala si mi s-a confirmat)
Sa inteleg ca s-a schimbat? O sa fie candva intre 30 martie si 7 aprilie?

articolele de pe hotnews

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14432207-inscrierea-clasa-pregatitoare-clasa-incepe-2-aprilie-vezi-proiectul-metodologiei-inscriere-invatamantul-primar-anul-scolar-2013-2014.htm
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14432419-calendarul-inscrierii-clasa-pregatitoare-clasa.htm
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14431048-proiect-medotologie-pot-inscrie-clasa-pregatitoare-copiii-care-implinesc-6-ani-pana-31-august-copiii-care-implinesc-7-ani-pana-aceeasi-data-pot-inscrisi-direct-clasa.htm

Important mi se pare si ca in prima etapa - daca vrei sa iti rezervi locul la scoala de circumscriptie - trebuie sa specifici asta in cerere (daca nu inscrii copilul din prima acolo) - ca sa nu pierzi locul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mda, deci criteriile de departajare s-ar [utea sa nu ne ajute, pt ca se iau in fct. de nr de criterii indeplinite. Asa ca noi, cu doar 1 criteriu (frate in scoala), s-ar putea sa ne trezim in alta scoala .
In alta ordine de idei, imi crapa capul si nu stiu daca sa-l dau la scoala sau nu, el implinind 6 ani in 16 ian.
Parinti cu copii nascuti dupa 31 dec 2007, ce pareri aveti?
Eu deocamdata nu mi-am putut forma o parere despre cum va face fata mai departe de clasa 0, daca e asa mic. Il am pe cel mare abia in clasa 0. Nu stiu cum e mai departe si nu stiu daca piciul va fi ok sa-l dau la 5.8 in clasa 0.
Luni ma duc sa discut aspectul si la gradi cu educatoarea si directoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

In metodologie nu scrie nimic despre evaluarea copiilor nascuti dupa 31 dec 2007... Adica nu se stie daca vor putea fi evaluati cei care nu implinesc 6 ani pana la sfarsitul anului. Dar normal ar trebui sa se poata.

Roli, cred ca depinde de copil... Am un coleg cu fetita nascuta pe 7 ianuarie 2007 care nu a dat-o la pregatitoare anul trecut desi trecuse evaluarea si acum ii pare rau (incearca sa o inscrie acum direct in clasa 1). Fi'mea nu ar fi de clasa 1 (desi gradinita zice ca da, eu zic nu cand citesc ce se cere), dar fetita colegului da

Mergi la inceput