Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am cheltuit 4 lei si o ciocolata, anul trecut, pentru inscrierea copilului. Conform variantei vechi nu ar fi trebuit sa cheltui nimic pentru ca mai aveam un copil in scoala respectiva.
Desi am 3 scoli in apropiere, evident ca apartin de cea mai proasta . Acum 4 ani, la primul copil, am depus dosarul la cele 2 scoli mai bune. La una l-au primit, la cealalata nu. Fara spaga. Anul trecut, cum nu apartin de scoala la care am copilul mai mare ar fi trebuit sa raman cu dosarul in etapa a 2-a. M-am interesat la scoala si mi s-a spus ca nu e chiar sigur ca mai prind locuri, chiar daca am criteriu. Inaintea mea aveau prioritate copiii cu handicap, cei cu parinti divortati (asta chiar n-am inteles-o). M-am rugat de unul de altul, am gasit o colega si mi-am facut flotant 6 luni la ea. Am facut cadou o ciocolata pt baietelul ei. La politie am platit un timbru de 4 lei si gata mutatia. S-a dovedit ca a fost o varianta buna pentru ca dupa etapa 1 au ramas 5 locuri pentru etapa a 2-a.
Dupa ce am rezolvat cu inscrierea, m-am dus cu un buchet de flori sa cunosc invatatoarea. Cam asta a fost aventura de anul trecut.
Sfatul meu? Faceti viza de flotant si nu va mai chinuiti cu spagi si stat pe la usi. Eventual dupa inscrire, daca tineti sa intre la o anumita invatatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apanda spune:

Buna ziua,

si eu am o fetita in clasa 1, inscrisa anul trecut fara probleme din prima etapa, scoala buna, invatatoare foarte buna. Dar anul acesta la aceeasi scoala unde avem prioritate ca avem deja un copil, nu se stie daca voe avea locuri si pentrul fiul meu. De ce? Pentru ca face 6 ani, in 13 septembrie, deci dupa 31 august si pentru ca inca la ora actuala directoare scolii nu stie ce invatatoare va veni sa preia clasa pregatitoare. Am inteles ca m,etodologia de inscriere nu este gata, dar totusi sa nu stii daca invatatoarele de clasa a 4-a nu vor ramane in scoala si la anul mi se pare un pic deplasat. Asa ca mai avem rabdare pana la sfarsitul luni cand cu bunavointa domnului ministru vom avea mai multe date. Va urez rabdare si nervi de otel pentru ca toate vrem ce este mai bine pentrul copilul nostru! Sanatate la pitici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua,
si noi ne incadram in grup ca sa zic asa...fetita mea implineste 6 ani luna viitoare, asa ca alergam dupa scoala.

Noi stim in momentul acesta asa: la gradinita noastra nu se v-o organiza clar clasa 0, ca directoarea nu vrea bataie de cap. Pina la sfarsitul lunii martie ar tebui sa apara metodologia pentru ca in aprilie sa aibe loc inscrierile. Dar acum vin eu si intreb cum fac ei toate evaluarile (fie psihologice pentru cei sub 6 ani, fie cele de limba materna) si inscrierile...toate deodata???

PS -Nu mi se pare ok sa se spuna ca s-a rezolvat simplu prin faptul ca oricine isi poate face mutatie...si nu a trebuit sa dea nimik la scoala...de ce trebuie sa fim pusi in astfel de situatii???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Roxy, suntem pusi in situatii dificile cand ne inscriem copilul la scoala pentru ca inainte de 1989 s-a practicat intentionat un 'amestec social'. Asa se face ca in acelasi bloc intalneai muncitori, medici, ingineri etc, chiriile erau egale in toate cartierele, sasele repartizate de ICRAL.

Dupa '89 nu a existat un plan urbanistic de dezvoltare a oraselor, asa ca la dreapta ai o scoala buna sa zic si la stanga doua proaste. Si daca tu apartii de scoala proasta si stii ca nu e pentru copilul tau normal ca faci ceva.

Altfel, eu cred ca anul acesta se vor face inscrieri numai pe adresa din buletin. Viza de flotant nu va mai functiona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In loc de flotant isi va schimba omul ci-ul cu totul. Eu as face orice (cat de cat legal) inainte de a da spaga. Am o cunostinta care anul trecut avea copil de clasa 1, anul asta are de pregatitoare. Ca sa nu mai lungeasca povestea si-a schimbat anul trecut ci-ul pe adresa cuvenita ca sa stea linistita si anul asta.
Culmea ironiei e ca unele din scolile "proaste" de care fuge lumea sunt mai dotate ca cele "bune". Sa va dau un exemplu de sector: scoala 64 (de la Gara de Obor) de care fuge lumea (datorita populatiei din zona) are doua sali de sport foarte frumoase. Una in incinta scolii (dar interesanta, gen sala de festivitati cu scena si balcoane) si una nou nouta, mare, cu tribune - in timp ce Scoala 56 (fosta Jose Marti- langa ProTv) are o sala mica si prapadita (iarna, din doua ore de sport se face una singura pt ca nu au loc pt toate clasele in sala), ce sa mai zic de sala de festivitati...serbarile se tin in clase sau la cluburi daca dau parintii bani.
Uneori pot fi profesori/invatatori buni dar din cauza colegilor de clasa multi prefera alta scoala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Pai adresa de pe cartea de identitate se schimba doar daca te muti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si daca zici ca te muti? Te duci cu "persoana" (in cazul meu colega) si declara ca te ia in spatiu. Nu e nimic ilegal. Poti sa ai apartamente proprietate dar tu stai acolo. Verifica cineva? 100% corect nu o fi, dar decat spagi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Anya, situatia descrisa de tine = viza de flotant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Pe site-ul ISMB este un anunt potrivit caruia metodologia de inscriere va fi publica fix in data de 31.03.2013. Iar nr de TelVerde disponibil din 1.04.2013.

http://www.ismb.edu.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

Anya, situatia descrisa de tine = viza de flotant.



Se poate schimba si CI cu totul pt acest lucru. sau doar flotant. este alegerea fiecaruia, difera ceva taxe, timbre ...

Mergi la inceput