Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Din cate inteleg eu din declaratia lui Fedorca, va fi tot o inscriere electronica....asta inseamna ca se elimina posibilitatea depunerii dosarelor multiple, dar se introduce spaga "multipla" pentru ca trebuie sa curtezi consiliul ca sa-ti ia in considerare cererea (in cazul in care nu apartii de scoala respectiva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Dupa cate vad eu , tot prima varianta, cea propusa de Funeriu , a fost mai buna. Sincera sa fiu, cunosc destule persoane, care nici nu au divortat si nici nu si-au facut mutatii pe buletin si si-au inscris copii la ce scoli au vrut in etapa a IVa. Isteria asta generala cu inscrierea o sa fie in fiecare an, nu conteaza legea care sta la baza ei. Tot timpul o sa se vorbeasca numai de spaga data in diferite locatii, o sa se vorbeasca de posibilitatea cat timp noi o promovam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ei, anul trecut au ramas locuri inclusiv in vestita scoala 11 in ultima etapa, deci teoretic nu era nevoie sa divortezi sau sa-ti faci mutatie ca sa prinzi un loc oriunde doreai. Insa inscrierea in ultima etapa a fost o bataie de joc, s-a stat la coada de dimineata pana seara si nu s-a intrat decat a doua zi, un singur centru in tot bucurestiul, parintii au sprijinit un gard ore in sir.

Inscrierea electronica nu e un lucru rau. Si nu as avea parerea ca incurajeaza spaga, dimpotriva. Anul trecut tocmai pentru ca inscrierea s-a facut electronic nu s-a mai putut rezolva nimic cu spaga. Sigur sunt si parinti naivi care si acum cred ca faptul ca au dat bani le-a asigurat inscrierea si nu un program care le-ar fi inscris copilul oricum, dar per total cred ca fenomenul s-a diminuat mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Ba da Androix s-au platit bani grei ca spaga anul trecut. Bani dati invatatorilor sau directorilor de scoli, acestia fiind cei care-ti rezolvau mutatia. A fost frustrant pana la cer si inapoi cum am luptat cu morile de vant. Si cum am pierdut.....
S-au dat sute de euro.
Cand am incercat si etapa a IV-a si am fost respinsa am sunat la inspectorat sa intreb ce garantie am eu ca dosarul copilului meu a fost "sub" dosarelele copiilor inscrisi in aceasta ultima etapa. Inspectorul mi-a spus: increderea in comisia care a facut analiza. Imi vorbea mie de incredere cand stiam cum s-au facut inscrierile in etapa I si II. Dezamagitor, oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, e foarte posibil ca pentru asta sa se fi dat spaga. Dar pentru inscrierea propriu zisa, cu mutatia facuta sau cu un criteriu mai sus decat altele, nu a fost nevoie de nici macar un euro, daramite sute. In program s-a bifat criteriul, iar programul a facut ordinea in functie de prioritatea criteriului. Nu depindea de nimeni. In ultima etapa nu s-a facut tot inscriere electronica?

EDIT: chiar cum a fost in ultima etapa? Am trait mereu cu sentimentul ca se asemana cu inscrierea la liceu, adica faceau parintii o lista de scoli in ordinea preferintelor, iar ei analizau dosarele, criteriile, locurile ramase si decideau unde se face inscrierea. Asa a fost sau ati ales o singura scoala si daca nu au mai fost locuri acolo v-au inscris ei unde au vrut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Dar va amintiti ce scandal a fost la Liceul German? Cu romani declarati nemti pe propria raspundere. S-a mai auzit ceva despre evaluarile copiilor nascuti dupa 31 august? Anul trecut au avut loc in feb., anul asta...? Incep inscrierile si ei nu s-au hotarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Da, e foarte posibil ca pentru asta sa se fi dat spaga. Dar pentru inscrierea propriu zisa, cu mutatia facuta sau cu un criteriu mai sus decat altele, nu a fost nevoie de nici macar un euro, daramite sute. In program s-a bifat criteriul, iar programul a facut ordinea in functie de prioritatea criteriului. Nu depindea de nimeni. In ultima etapa nu s-a facut tot inscriere electronica?

EDIT: chiar cum a fost in ultima etapa? Am trait mereu cu sentimentul ca se asemana cu inscrierea la liceu, adica faceau parintii o lista de scoli in ordinea preferintelor, iar ei analizau dosarele, criteriile, locurile ramase si decideau unde se face inscrierea. Asa a fost sau ati ales o singura scoala si daca nu au mai fost locuri acolo v-au inscris ei unde au vrut?


Exact asa a fost, am stat cu emotii ca la admitere sa vedem daca intra, dupa ce am sprijinit gardul in schimburi cu bunicii, vreo 10 ore . Am trecut mai multe scoli, ca sa nu am surpriza ca ajung prin alt cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mie nu mi se pare deloc ca anul trecut a fost mirific. Am facut 7 drumuri la scoala, am facut coada la Caragiale si mi-am facut o multime de nervi si griji. Despre spaga refuz sa discut. Sunt convinsa ca se da, s-a dat si anul trecut si se va da mereu, caci nu vom ajunge niciodata la gradul de civilizatie din Europa.
Dar eu nu dau nici in ruptul capului...uite asa, imi fac nervi, da nu dau, ca nici mie nu-mi da nimeni ca sa-mi fac treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mie nu mi se pare deloc ca anul trecut a fost mirific. Am facut 7 drumuri la scoala, am facut coada la Caragiale si mi-am facut o multime de nervi si griji. Despre spaga refuz sa discut. Sunt convinsa ca se da, s-a dat si anul trecut si se va da mereu, caci nu vom ajunge niciodata la gradul de civilizatie din Europa.
Dar eu nu dau nici in ruptul capului...uite asa, imi fac nervi, da nu dau, ca nici mie nu-mi da nimeni ca sa-mi fac treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Eu pot sa zic ca l-am inscris usor pe Andrei anul trecut, fara probleme, in etapa a 2-a. Dosarul deja il depusesem pe la inceputul lui ianuarie, si mi s-a spus sa nu-mi fac probleme. Desi am stat ca pe ghimpi, am stat cu emotie sa se termine inscrierea in prima etapa, n-au fost probleme. Dar e Campina, nu Bucuresti...poate mai putini copii, eu stiu. Desi e o scoala cotata ca "buna" - Sc. Centrala. Si n-am dat chiar nimic.

Mergi la inceput