Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Vom vedea...
Stiu ca si pe vremea mea, si ceva timp dupa (din auzite), chiar daca nu era scoala de circumscritie, conta daca era o scoala din zona in care locuiesti, si directorii tineau cont de asta. A mers multi ani treaba asa si era super ok.

Tin minte ca noi apartineam de o scoala cam proasta (cu multi tigani in zona, pe stradutele din apropierea scolii), si cam nimeni nu vroia sa-si dea copilul acolo (f putini de la noi din bloc - si eram multi copii - au mers la acea scoala). In apropiere de noi mai erau inca 2 scoli, la distante egale (si cam la aceeasi distanta si de scoala aia naspa). Majoritatea copiilor la una din scolile astea s-au dus (de care nu apartineau), si n-a avut nimeni probleme la inscriere, se duceau parintii si vorbeau, si gata (si nu cu spagi, plicuri s.a)
Mama cnad m-a inscris si s-a dus sa vb cu directorul de acolo, a invocat si motivul ca scoala de care apartinem este pe cealalta parte a bulevardului (intens circulat si atunci) si ca eu cum voi veni singura.. Si omul a zis ca decat sa aibe pe constiinta un copil accidentat de vreo masina din cauza ca l-a trimis la scoala de circumscriptie, prefera sa primessca copii din zona fara probleme. Si a primit multi, si s-au descurcat, n-au fost probleme.... Dar erau alte vremuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ruxandra, asa stiu si eu.
Monicabo, nu stiu cand ai inceput tu primara, dar pe vremea mea (inainte de '89, in Bucuresti), erai cam obligat sa te duci la scoala de circumscriptie. Daca vroiai in alta parte, trebuia sa "cunosti" pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

in '85 am inceput cls 1, la noi chiar n-au fost probleme... Noi n-am "cunoscut" pe nimeni, sincer. Si atatia de prin zona, ma indoiesc ca or fi avut toti pe cineva...
Ma rog, nu mai conteaza acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Eu stiu ca toti copiii de pe strada mea s-au dus la o alta scoala (de care nu apartineam), iar cand a ajuns vremea mea nu s-a mai putut ca se pensionase persoana care aranja inscrierea. Cand spun "cunostea" nu ma refer neaparat la cadouri (desi presupun ca or fi functionat si alea). In cazul asta era vorba pur si simplu de cunostiinte care sa puna o vorba pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Ca stii cum e, scoli in zona casei pot si 3-4, dar numai la una sa esti arondat. E, la una din alea 3-4 sa poti intra fara probleme, ca conteze ca locuiesti zona.




Ai spus un lucru mare! Aici gasesc eu ca este o problema. De ce n-as putea opta pentru oricare din cele 3-4 scoli din zona? Din ele as evita-o clar pe cea mai proasta, dar sigur sigur m-as multumi daca nu cu cea mai buna din cele 3-4, macar cu a doua. Asta ar insemna ca nu m-as mai inghesui la cea mai cea din oras. Si la fel ca mine multi altii. Cred ca s-ar mai redistribui si uniformiza putin optiunile. Dar daca ei ma obliga sa ma duc la o singura scoala de circumscriptie, care intamplator in cazul meu nici macar cea mai apropiata de casa nu este, apai atunci daca trebuie sa ma dau peste cap ca sa-l inscriu la o alta scoala ce mi-e ca ma dau peste cap tot pentru una de cartier ce mi-e ca ma dau pentru una din cele mai bune din oras?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ruxandra, in alte tari cartierele sunt bine delimitate si se locuieste preponderent cu chirie. Iar chiria e direct proportionala cu zona. Iti cumperi o casa atunci cand consideri ca ai avansat indeajuns profesional, esti multumit de palierul social pe care te situezi si evident ca alegi in functie de venituri. Sau stai toata viata cu chirie, nu e nicio problema in asta.
Nu sufera comparatie cu Romania!

Da, si eu ca solutie la realitatea romaneasca tot optiunea la mai multe scoli o vad. Ma uitam la noi pe Colentina, complexul rezidedential Rose Garden care mie mi se pare f misto. Ei, apartine de o scoala slabuta, ca m-am uitat din curiozitate in circumscriptiile de anul trecut. Si ma gandeam ce fara sens e sa-ti cumperi un apartament scump intr-un complex rezidential si sa te trezesti ca esti in circumscriptia unei scoli cu performante minime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

Ruxandra, in alte tari cartierele sunt bine delimitate si se locuieste preponderent cu chirie. Iar chiria e direct proportionala cu zona. Iti cumperi o casa atunci cand consideri ca ai avansat indeajuns profesional, esti multumit de palierul social pe care te situezi si evident ca alegi in functie de venituri. Sau stai toata viata cu chirie, nu e nici o problema in asta.
Nu sufera comparatie cu Romania!

Da, si eu ca solutie la realitatea romaneasca tot optiunea la mai multe scoli o vad. Ma uitam la noi pe Colentina, complexul rezidedential Rose Garden care mie mi se pare f misto. Ei, apartine de o scoala slabuta, ca m-am uitat din curiozitate in circumscriptiile de anul trecut. Si ma gandeam ce fara sens e sa-ti cumperi un apartament scump intr-un complex rezidential si sa te trezesti ca esti in circumscriptia unei scoli neperformanta.


mai in gluma, mai in serios : daca iti permiti dpdv financiar sa-ti iei locuinta intr-un ansamblu rezidential, iti poti da copilul la o gradinita/scoala privata, nu te mai incurci cu cea de care apartii cu domiciliul, daca gradinita/scoala respectiva nu sunt ok sau lasa de dorit dpdv al dotarilor, personalului, rezultatelor, sigurantei copiilor, samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai tot pe principiul asta cad scolile pe noi si toate cele nu numai scolile, ca cine-si permite oricum merge la particular.

Si ca o completare la exemplul dat, la aceeasi distanta de complexul rezidential respectiv e o alta scoala foarte foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Corina,gradinita privata sunt de acord, dar scolile private sunt cam scumpe totusi in Ro.
Obiectiv vorbind un credit de aproximativ 100.000 euro, esalonat pe 30 de ani, nu inseamna ca ai f multi bani.Si tocmai asa un credit poate sa te trimita instant la o gradi de stat...ca te omoara ratele la casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Poate citeste cineva si noteaza :) Oricum, mi se pare o idee extraordinara asta cu vecinatatea. Cred ca ar multumi pe toti. Bine, ar interveni probabil si alte criterii ca nu pot toti care stau in zona unei scoli sa aiba loc in scoala aia.


Mergi la inceput