LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (44)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Irinuca sa stii ca eu la piciu meu care pana acum nu a avut decat raceli minore (multumesc Celui de Sus) nu i-am dat niciodata Panadol. Dr meu pediatru mi-a dat Vibrocil pt nas (si din experienta iti spun ca e foarte bun si dupa 2 zile de tratament mucii se amelioreaza considerabil), Nurofen 5 ml de 3 ori pe zi si in caz ca tuseste Sirop din muguri de pin sau Sirop de patlagina. Eu sunt foarte multumita de dr meu si acest tratament a avut efect. In caz de febra supozitoare cu paracetamol sa ii scada febra. Daca nu are febra, restul eu zic ca ar fi suficiente. Dr meu nu e adeptul medicamentelor multe si foloseste cat mai naturale pt ca in caz de o raceala mai grava ce faci? corpul lui obisnuit cu antibiotice nu mai reactioneaza. Asa ca la raceli banale imi da ceva usurel. Multa sanatate la piciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Yasmi felicitari sa o folosesti fara evenimente! asteptam de baut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Irinuca ,eu la fete le dau la muci fara febra panadol/nurofen la 8 ore ,3 zile,pt nas infundat folosesc vibrocil,aerolsoli.La mine de ieri a mare este cu muci ,dar vad ca a inceput de astazi sa si tuseasca,o sai dau si tamtum verde,un siropl de plante si vitamina c.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

irinuk, eu zic ca e oki tratamentul,era buna o batista bebeluisului si un aspirator. Mamicile alea sunt dr cumva? Ele nu iau coldrex cand sunt racite? iau nurofen. Ketoful si aeriusul merg f bine pe muci.
mary, sa-ti traiasca nepotul!
yasmy ce masina ai luat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neata!!!!
ce pot scrie eu linistyita....A e mot in bratele mele
Vineri nici nu am mai apucat sa va salut dupa mesajul pt cata...numai boroboate a facut...am zis ca ma las de calculator....cat sat eu 2 minute pe scaun ea face cate o traznaie...da traznaie..vineri a aruncat o palate din aceea cu gauri pe foc...evident ca a luat foc instantaneu....apoi a bagat un capad de la o branzica de vaci in microunde s-a topit si ala...a venit aici si cand a sarit pe tastatura asta mi-a sters un folder cu poze....daca nu mai dau pe aici sa stiti ca va iubesc dar A a devenit asa nazdravana cu nu mai tfebuie scapata din oki...

Irinuca e bun tratamentul tau....acum fiecare cu parerea lui...dr. mea mi-a interzis nurofenul la S...e alergica si nu prea face bine la alergici...si cica nici in muci aposi ...doarla febra mare cand nu o putem scadea cu paracetamol/panadol imidadea voie sa ii dau combinat cu panadol....eu in loc de ser fiziologic as fi dat un tzas dintru-n spary cu apa de mare....se duce mai cu forta-n nas ...apoi picaturile....
A nu a avut probleme decat de 2 ori..dar la noi a mers ff bine sprayul cu apa de mare si picaturile de sinupret
Sanatate dariei!!!
Mada sa-ti traiasca finutul!!!
Mary sa-ti traiasca nepotelul!!!
Iasmi drumuri bune cu masina!!!! si perecere frumoasa azi!!!

eu cu perterecea lui A nu stiu ce sa fac..am fost asera la o petrecere si asa frumos au avut..niste platouri frumos aranjate cu multe preparate facute-n casa...chiar si toba de porc facusera..dar su t 3 femei in casa aia....eu una cum dumnezeului sa ma descurc...
off ma gandeam sa fac noaptea..da si A parca are senzori..stie cand eu urc traziu...si asa se bazeie...poate doar sa o iau cu mine jos sa doarma in living

ma gandeam si la un loc de joaca..dar nuvreau sa chem decat familii cu copilasi mici si nu sunt decat 5...cel mai mare ar fi nepota miu de 5 ani...restul prietenilor au copii mai mari si nu-i chem nici acas

ah....ma ridic..iar e liniste
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata, fetelor!

madutza ce super ti-a iesit tortul, arata asa bine zici ca-i facut la cofe si pepenele este foarte frumos si gustos

iony ma bucur ca ai intrat, ca ne-ai povestit de Sara cea scumpa de acum intrii si tu mai des poate, daca va stabiliti si voi aici. este mai bine acasa, asa-i?

irinuca multumim de urarile anticipate si ca te-ai gandit la noi.

bb_yasmi tu ce stari ai avut? descrie, ca si eu am patit intr-o zi sa am asa o stare de epuizare, parca mi se taia respiratia, parca aveam si palpitatii sau niste batai neregulate cumva parca ma si furnicau mainile...din astea....odata am patit asa la mama si cand mi-am luat tensiunea o aveam 9/5

eu nu am avut niciodata probleme de tensiune. metreu o aveam 11/7 sau 12/6 dar nu stiu de ce de la o vreme mai am asa deviatii din astea de fapt, am observat ca dupa nastere am patit asta, poate de la oboseala, aleregatura mai multa...

ionales La multi ani!sanatate si impliniri alaturi de familia ta frumoasa si de puiul mic

miki asa-i cu restaurantele...in orase nu se aude chiar asa dar peste tot se mananca la fel de 'prost' adica nu stii exact ce mananci astai sunt in stare sa prajeasca si-un sobolan ca faca bani

ia sa vad ce ati mai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza felicitari pentru finutul cel mic sa fie sanatos si voios! saraca finuta ta, ce greu a nascut...si fara s-o ajute nimeni cu nimic...cred ca-i luam de gat pe aia

sa fie ea puternica, spune-i tu ce sa faca mai ales cu alaptatul si chestii din astea...cu gogoloiul ala din burtica, este uterul care se contracta, asa se simte dupa nasterea naturala. trebuie masat cat poate de mult chiar daca doare, noua asa ne-au zis asistentele atunci, sa masam bine. a doua zi nici nu se mai simtea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

cami sunt asa scumpe fetele si chiar ca seamana super bine, ai niste printesici minunate ce masa cu bunataturi acolo tu ai parul lung? parca mi te imaginam cu el scurt, nu stiu de ce

madutza am uitat sa-ti spun....faza ca nu are voie sa manace atatea ore este o mare porcarie. la nasterea naturala poti sa mananci imediat. eu am balotat imediat ca aveam o foameeee....nu ai voie sa dormi imediat, nu sa nu mananci. din contra, trebuie sa mananci bine. spune-i sa manace linistita, nu stiu ce teorii au aia acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Ioanales LA MULTI ANI!!!!!! si din partea meu cu intarziere.

Ailed am notat chestia aia cu hartia de copt taiata si pusa sub torturi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

helloo

multumesc frumos. am dat deja cateva ture aseara cu ea...greu nene.....greu este inceputul

da roxy aceleasi simptome am avut si eu. plus urechi infundate.
delia, un ford fiesta.
deea poti face si la o pizzerie sau un restaurant cu spatiu de joaca.
cami sunt delicioase fetele!!!

Mergi la inceput