Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

saracul meu sot spune ca sunt mai irascibila ca un arici iritat dupa care ma pupa si-mi spune ca sunt frumoasa si parca am intinerit.
are reteta perfecta sa ma calmeze. da si eu am remarcat ca la sarcina asta m-am transformat in Mumzilla. o fi de la testosteronul lui fecioru-meu cine stie?

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Eu nu sunt nervoasa, doar plictisita. Obisnuita sa fac tot timpul ceva, acum sunt nevoita sa stau pe-aproape de casa. Adica as pleca sa ma plimb, dar nu mai stiu cat ma tin picioarele.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna dimineata burtici,

S-aduca noul capitol vesti de bine :) si solutii la probleme, ca tare-mi place si mie sa am cu cine povesti, sa am de unde invata cum sa procedez in unele situatii, ce sa folosesc etc e asa, ca un grup de prietene de nadejde. I like you all!

Da Eva, la RM voi naste si eu si in sapt 36 e intalnirea cu anestezistul, neonatologul si nu mai stiu cu cine. Incep sa am emotii, dar voi, care sunteti si mai aproape. Important sa ne punem in gand ca va fi foarte bine, daca e cezariana, sa fie rapid si bine, daca e naturala, ma gandesc, cat poate sa tina durerea, o zi, nu? N-om muri o zi :)))) Doamne ajuta!

Legat de concediul prenatal, deja ma irit cand aud ce spuneti de medicii de familie. Schimbati-i in 2 timpi si 3 miscari, ca va trebuie doar adeverinta de salariat si aia a fost. E fix cum au zis fetele, se numara saptamanile de la ultima menstruatie si in functie de DPN se calculeaza minim 42 de zile dupa nastere. Eu la medicul de familie a trebuit sa duc doar ultima ecografie, unde e notat in cate sapt eram atunci si un DPN si aia a fost. Imi spunea ca nu mi poate da hartie de concediu in avans,ca va trebui sa merg in fiecare luna dupa hartia de concediu.

Nici eu nu prea pot sa mai dorm noaptea, ma trezesc si nu mai pot dormi nicicum. Ma chinui spre dimineata sa adorm si iar e in etape...din fericire apuc sa ma odihnesc. Am si eu arsuri si am chiar si dureri de stomac, am dureri jos, da durerei de-mi vine sa gem cand ma misc putin la stanga dreapta. Pot sa dorm un pic inclinata pe o parte, daca dorm pe spate, cand e sa ma ridic ma doar tare sub burta jos...noaptea am dificultatile astea. Ziua daca stau intr-un loc imi amorteste fundul si putin spatele, trebuie sa ma dezmortesc si ma plimb, insa imi scade limita de rezistenta...si merg in pas de melc, ca altfel se intareste burtica...

Am comandat si nou carut intr-un final, am pus patucul, urmeaza sa spal hainutele(Felicitas am luat detergent de la Sano pt bebei), sa le calc si cand vine sora mea sa aranjez complet camera de bebe.

Va!

Happy32+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna fetele! Eu, din fericire, desi ma trezesc de ~6 ori pe noapte sa merg la baie, adorm instant cand pun capul pe perna. In plus mai dorm si ziua cate o ora macar, deci am un bebe somnoros.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamici !
Eu azi tot cu Miriam acasa . Deocamadata e linistita, azi noapte m-am cam foit, dar macar am dormit pana la 9.30.
Bv Elena! Eu nimik nu am de aranjat decat o portiune de dulap care am zis ca-l aloc lui bebe. Cam atat ca noi avem doua camere si cam atat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34
saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pe mine ma termina arsurile. Efectiv nu mai pot, de aseara in continuu ma arde gatul/pieptul. Daca e adevarat ce se spune ca arsurile apar cand ii creste parul copilului atunci fi-mea e un soi de Rapunzel ca atfel nu imi explic. Azi noapte m-am ridicat din pat din ora in ora sa beau apa si cand am vazut ca nu merge am incercat cu lapte (ieri am baut cel putin un litru jumate de lapte) si am reusit astfel sa mai dorm de la 4 dimineata pana la 8. Acum iar am arsuri, o sa mananc un snitel cu spanac muraturi si clatite cu miere si nuca dupa care daca tot mai continua arsurile o sa merg la magazin sa imi iau 1 litru de lapte sa ma linistesc.


32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Neata mamici!

Noi am dormit mai mult de dimineata pt ca ne-am trezit noaptea trecuta la 3 si pana la 6 cand s-a trezit sotul meu si ne-a gasit, ne-am uitat la filme asa ca dupa a mai urmat o repriza de somn. Ma trezesc noaptea sa merg la baie si apoi incep gandurile si grijile. Mi-e teama de necunoscut, de cum ne vom schimba, daca ne vom descurca si toate ma cam bulverseaza. Voi cu psihicul cum stati?

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Psihicul meu inca e bine, ca sa-mi distrag atentia de la griji, imi fac altele preocupari, gen ce mi-ar placea sa lipesc pe pereti in camera unde o sa stam cu bebelina, cum o sa eliberez din hainele noastre sa fac loc bebelinei, detalii despre curatenie, ce mai trebuie sa cumpar...

Daca ma gandesc si asta se intampla mai ales cand ma mai ia cate o durere care parca-mi despica partea de jos, imi dau seama ca va fi ceva dificil si am emotii, poate putina teama ca o sa obosesc cand va fi vremea nasterii, mi-e frica si de ace si de injectia epiduralei...dar ma gandesc ca daca am dureri de pe acum, poate travaliul cu dureri nu-mi va fi tare lung...

mai am grija cordonului bebelinei...stiu ca au fost nasteri naturale si cu 3 gulere de cordon, dar eu imi imaginez ca in burtica bebelina e cam incomoda daca i sta esarfa...sper sa se fi despletit, joi vedem sigur.

de cand e lumea si pamantul femeile nasc, ma rog si eu sa fie bine, sa fie bebelina sanatoasa, asta e tot ce conteaza



Happy32+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Casandra multumesc pt raspuns
Ma gandeam la Garmastan, este indicat sa ma dau de acum de la 32 sapt?

Fetelor si eu sunt plina de nervi, simt nevoia de atentie, ma simt neglijata.....off cand mai am momente de luciditare realizez ca altul este adevarul, am un sot minunat, mama nu stie ce sa-mi mai faca.....hormonii astia mi-au luat mintile. Sper sa nu raman cu apucaturile astea.
Ma dispera arsurile, ieri imi venea sa urlu, nu mai rezist, durerile de spate ma omoara, nu dorm, am batatorit drumul dormitor-wc......cu asta ma laud


32+ AMR 5S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Emilia daca ai arsuri nu manca muraturi si nici dulciuri, le acutizezi. La mine a mers cu lapte si cu zeama de cartof crud. Ultima varianta nu e placuta la gust dar scapi sigur de arsuri. Mananca putin si des. Cand o sa coboare burtica nu o sa mai ai probleme.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput