Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Barbatii astia si cu dorinta lor de a avea baieti. A meu deja se gandeste ca daca totul va fi bine la anul sa mai facem unu. Eu nu-s chiar asa de incantata de idee.
Vreau si eu sa ma apuc de lucru chiar daca la inceput cu juma de norma, ca numai acasa o sa ma duc cu pluta.
Azi am vb cu o mamica la parculet era insarcinata si cu inca o fetita mai mica ca si Miriam cu vreo jumatate de an si ea avea cam tot 34 de saptamani si inca 3 baietei. Toti erau a ei. Deci era insarcinata cu al 5-lea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34
saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Ramona, dar ce naiba are doctorul tau cu lunile? sa calculeze domne pe saptamani, ca mai mult de 42 nu poti sta ca nu esti iapa.
Ia-ti o marja de cateva zile. eu am intrat la 28 de sapt si 2 zile, in conditiile in care nasc la 38 si 2 zile si mi-am mai lasat dupa nastere 56 de zile. cred ca babornitele astea comuniste ar trebui sa mai stea si la pensie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramonika legea spune ca sunt 126 zile pre si postnatal pe care ti le iei cum vrei tu, dar trebuie sa ai neaparat 42 zile post natal. Iti iei marja de eroare ca nasti la 42 sapt plus 42 de zile si iti da ziua din care poti intra fara stres in prenatal. Oricum daca nu avem cele 42 zile dupa nastere noi avem de suferit pt ca nu mai ne incadram la CIC si in nici un caz medicul de fam.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

emilia, stimularea a fost cu injectabile Puregon si declansare cu Pregnyl ...si am facut si Cetrotide vreo 3 zile pt. maturare foliculi... si uite asa au aparut gemenasii mei

33+ gemeni
Clexane 0,6 , Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa, Duphaston
AMR 27 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Ramo, eu am luat concediul prenatal direct de la ginecolog, iar dr de familie doar l-a vizat. Ginecologul stie cand nasti tu, nu dr de familie. Am dus o adeverinta cu zr zilelor de concediu medical din ultimele 12 luni si s-a mentionat explicit ca firma plateste asigurarile de sanatate, atat.


30+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ramonika,eu zic sa schimbi medicul de familie,eu asa am facut acum 2 sapt ca nu mai suportam prostia ei.Nu stiu de ce dar parca tare imi aminteste de ea
Eu am intrat azi in prenatal la 30 de sapt si 3 zile dar poti sa intri si la 29 de sapt ca raman oricum mai mult de 42 de zile de prenatal dupa (din cele 126 total).
Poti sa iei prenatal de oriunde (si de med de fam si de ginecolog)dar maine sa suni la cabinet si sa-ti tina foaie de prenatal cu data de azi ca altfel nu cred ca se mai poate da(eu am sunat).
Oricum,daca nu iei prenatal poti sa mai stai si in medical vreo 3 sapt doar ca esti platita mai prost
Noi azi am comandat parutul si comoda si de abia astept sa le vad live:)Parca nu-mi vine sa cred ca se apropie nasterea cu pasi repeziParca mai ieri plangeam cu testul de sarcina in mana
Sper sa nastem toate cat mai la termen si bebei sanatosi si voinici.Maine mergem si noi la eco sa vd ce face buburuza
Nu stiu ce s-a intamplat deodata dar parca toate neajunsurile sarcinii au venit peste mine ca tavalugul:nesomn si foit noaptea(si ziua),arsuri de zici ca sunt balaur,scot flacari de numa,dureri de oase si de spate,nu mai imi gasesc locul niciunde(nu pot dormi decat pe dreapta-pe spate sau pe stanga am contractii) si din cauza a toatr aceste aiureli sunt tare nervoasa si agitata.Imi doresc sa pot dormi mai bine sau macar sa dispara vreo doua din ele.Si voi aveti la fel?Cum rezistati ca eu sunt franta de oboseala.


30+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Eva, cu mare dragoste sunt alaturi de tine si nu numai.
Toate fetele imi sunt dragi si poate ca de multe ori m-am simtit sustinuta si inteleasa mai mult aici decat printre cunoscuti.
Am trecut prin multe impreuna dar mai avem un pas, cel mai important asa ca una cate una o sa ne tinem minunile in brate.
Eu sunt lesinata de emotii dar cu ajutorul lui Dumnezeu o sa trecem si peste asta.

Acum am o problema: mameloanele mele sunt aspre.
Ma dau cu creme, uleiuri, etc, dupa ce intra in piele redevin aspre.
Voi ati patit asa ceva? Aveti vreo solutie?
Ma gandeam ca daca de acum se intampla asa cum o sa alaptez 2 copii.....

Pup


32+ AMR 5S

eu am remarcat o schimbare in bine de cand ma dau cu Garmastan-chiar sunt mai elastice si nu semai retrag inauntru. ai grija sa nu folosesti ceva #259;e baza de crema de galbenele- cele mai bune sunt cele cu lanolina pura gen LANSINOH, PURELAN.

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonika26

Buna fetelor! Cata activitate azi!

Am si eu o nelamurire...fiind printre cele mai mici burtici de pe aici sper sa am noroc. Tocmai am venit de la medicul de familie... care a reusit sa imi ridice tensiunea dar am incercat sa tac si sa ma calmez. Am mers cu adeverinta de la locul de munca (care logic nu era buna deoarece nu era mentionat faptul ca nu am mai avut concediu medical pana acum...) pt concediul medical pe sapt asta... si i-am spus ca joi merg la ginecolog care imi va da hartia de prenatal, intrand azi in 29 saptamani... a inceput sa se crizeze ca nu se poate, ca a numarat ea nu stiu cum lunile si de abia in martie poti intra in prenatal, ca e ilegal ce face doctorul... imi venea sa ii zic, pai mai femeie, daca eu nasc in aprilie, cum nu pot intra in prenatal decat in martie???? Ca cica de la 7 luni si 10 zile pot intra in prenatal... ma indoiesc ca e ea mai desteapta ca si un medic ginecolog care elibereaza prenatale probabil saptamanal... apoi dupa calculele mele...daca in iulie mi-a venit ultima data stopul, inseamna ca la inceputul lui august am ramas insarcinata...deci in februarie fac 7 luni nu??? va rog sa ma luminati si pe mine... si inca ceva, e suficient hartia de la ginecolog pt prenatal sau trebuie neaparat si de la medicul de familie (ginecologul mi-a spus ca hartia lui e importanta, dar pot sa duc de la amandoi) iar med de familie nu va avea de gand sa imi dea nici o hartie pana luna viitoare...ca ea cunoaste legea!


28+ cu unu gogoshel activ

sa ne lamurim- in lege scrie clar 126 de zile calendaristice. sa-ti spun cum am procedat eu : mi-am luat in calcul DPN -ul care este 04.03 si am lasat incepan cu data asta 50 de zile, ramanand un nr de 76 de zile de luat inainte de nastere. Bineinteles ca dr mea a inceput sa-mi spuna ca nu poate sa-mi dea concediu prenatl decat incepand cu sapt. 31 de sarcina dar in lege scrie incepand cu sapt.30 asa ca i-am spus verde in fata ca m-am dus la CAS si m-am interesat si cele de acolo mi-au confirmat. cand a auzit de CAS a schimbat foaia.
Problema e ca daca iti iei conc prenal prea devreme nu mai au cum sa-ti raman 42 de zile obligatorii prin lege de lauzie si-ti cam complici singura situatia in sensul ca dupa nastere cand o sa depui dosarul pt indemnizatia de matenritate trebuie sa se "pupe datele". daca nu vei lua indemnizatie (din varii motive) atunci poti intra in concediu fara plata dar tot dupa cele 42 de zile de lauzie.

daca faci cezariana si stii data deja e usor sa calculezi cele 42 de zile daca nu ai grija sa nu ramai descoperita.
sper ca nu te-am zapacit prea tare.

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

am votat si eu! bafta fetelor!

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

voi cum stati cu psihicul, caci eu sunt mega nervoasa
toata lumea ma enerveaza, nimic nu-mi place, toti in jurul meu parca nu pricep nimic, bine ca nu mai merg la birou ca omoram sigur pe cineva . hormonii mei detin suprematia in regat




aura, mami de tudor 09.09.2010 si Ioana, AMR 5 SAPTAMANI + 5 ZILE

Mergi la inceput