Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Aschiutza si gradi unde am inscris-o e tot evanghelica ca si scoala unde va merge V. Ce e bine la evanghelici e ca nu trebuie neaparat sa fii de aceeasi religie ca la catolici .
Avantajul la Berlin e ca se plateste foarte putin si e in functie de venit. Noi gradi la V nu o platim, platim doar mancarea, in total 38 de euro. Incepand cu varsta de 3 ani gradi e gratis. Pentru Nadia vom plati oricum putin, probabil vreo 50-60 iar Hortul pt. V e sub 50 cu tot cu pranz dar mai e Schulged tot in functie de venit si cum si la noi doar sotul lucreaza vom plati probabil suma minima, 45 de euro.
Da, asa e cu inscrisul la gradinite...o sa o mai inscriu cel putin la inca una insa nu m-am hotarat la care, ideal e sa nu fie prea departe de scoala lui Vladut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor am revenit ... trebuie sa recuperez

V-am scris in urma cu 2 sapt, ca tati se simte rau si voi lipsi ... intre tp fetelor a murit taticu, pe 8 feb, suntem distrusi, acusica avem si botezul (2 martie) si trebuie cumva sa ma mobilizez

PS acum am verificat si topul de burtici, de pe poz 2 am cazut pe 5, daca sunteti dragute sa ma ajutati cu voturi, detalii sunt in semnatura




Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Madalina Sincere condoleante! Multa putere sa treci peste aceasta pierdere.


Onutz Sa va traiasca micul crestin. Hai si nu te supara pe Luci ca nu i-a placut la reastaurant. Nici ale mele nu sunt linistite daca nu e locul lor. Cu Bia cand era mica si plecam de acasa, ii luam si cearceaful pe care dormise ca sa stea linistita, altfel era scandal.

Ela Sanatate multa. Ia macar antitermice nu sta cu febra asa mare. Pentru linistea ta, le iei dupa ce alaptezi, asa e timp sa mai scada concentratia lor.

Pe Corina au apucat-o colicii. De 3 zile plange dupa fiecare masa, ba mai si satim peste unele ca nu poate sa manance.

Gata fug ca a inceput recitalul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz sa iti traiasca micul crestin,acelasi scenariu ne asteapta si pe noi.Doar ca stam in comuna Berceni si de la Casa Presei Libere e drum lung pana acasa
Al meu nu stiu ce are, e tot agitat si plangacios.Ce-i drept la noi aici e ca la balamuc,lume multa,se deoache ca toti se mira cat e de frumos.Casa e plina zi de zi.Abia astept botezul sa se mai linisteasca.
Laptele meu e pe duca,refuza sanul cu indarjire in timpul zilei.Noaptea il vrea ca e adormit,si ziua daca doarme il ia cand se trezeste apoi ne luptam.Cand ii dau biberon e cel mai fericit,suge disperat.
Nu ma mai stresez ca el simte agitatia mea.Am avut 2nopti de cosmar cand am dormit de la 3dim pana la 8-9 asa cu treziri din ora in ora,nu cred ca are colici sau cel putin nu asa se manifesta.Mai plange el cand face caca dar dupa 2-3 parturi se potoleste.Face caca des,mai ales de cand ii dau mai mult lp.Inainte nu prea ii dadeam ziua,acum nu ne mai intelegem.
Sta cate 1ora in paturica de activitati daca e mancat/schimbat/odihnit dar il oboseste rau si plange apoi ca e prea obosit.In continuare e adormit in brate,o sa ne rupa cand o sa se faca mai mare.Nici mie nu mi se pare ca a mai luat in greutate,cred ca e normal sa ia mai putin in luna 2 spre 3.
Mena stai linistita cu Gabriel ca nu toti sunt la fel.Si ce daca nu stie sa se intoarca sau sa apuce obiecte din prima luna...nu inseamna nimic.Toate la timpul lor.Eu il puneam pe burta intruna ca sa-si tina capul ca asa mi-a zis neonatoloaga.Si plangea...de ce sa chinui copilul,cu noi cine a facut exercitii sa ne tinem capul? Pana la urma si-l tine,nu bine dar are doar 2luni jumatate,nu-i cer mai mult.Probabil in 2sapt nu o sa i se mai balangane deloc.
Angelique,Lacramiora cum a fost la botez?
Ce va fac crestinii? Sa va traiasca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Nico, Doamne fereste, nu m-am suparat pe Luci, n-as fi avut de ce. Bietul de el a fost atat de cumintel, dar au fost prea multe evenimente insiruite, care l-au obosit peste masura si el nu intelegea de ce nu suntem acasa, doar noi. Am avut sufletul bucati, pentru ca stiam ca el era obosit si agitat si totusi trebuia sa fiu o gazda buna pentru invitatii nostri dragi. Cand il mangaiam isi intorcea privirea in alta parte si nu mi-a zambit deloc. Simteam ca mi se rasucea un cutit in inima. Am incercat sa ma gandesc ca in ziua urmatoare va fi linistit si totul va reveni la normal. Nu pot sa descriu in cuvinte ce sentiment am avut cand am ajuns acasa si a adormit imediat linistit, ca de obicei.
A fost frumos, dar foarte greu, ma bucur ca s-a terminat cu bine si Luci e bine, totul a revenit la normal si chiar mai bine decat atat, pentru ca in fiecare zi descoperim lucruri noi
Dana, nu te stresa in ceea ce priveste greutatea lui Sebastian, se vede daca el e bine. Oricum eu n-am de gand sa-i dau nimic fara analize (dr nostru a zis ca i-ar da vitamine, dar mai bine asteptam o luna, cand incepem diversificarea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mada, imi pare nespus de rau pentru tatal tau... Odihneasca-se in pace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Offf Madalina, sa iti pierzi un parinte e un eveniment pt care niciodata nu vei fi pregatit sufleteste. Cind mi-am pierdut mama , am simtit-o luni intregi linga mine, pina cind mi-am aranjat viata. Iti doresc multa putere .

Angiuta, aveti noroc cu asa costuri la cresa. La noi astia cred ca toti lucreaza la VW si nu sponsorizeaza ca la voi... Acu primim un loc special pt Florian la gradinita, dar numai pina la 14:30. Sunt curioasa cine imi va da mie numai jumatate de norma . Sunt cam suparata din cauza asta...

Lili are dureri de burtica, inca nu ii dau nimic. Ma gindesc ca totul cere timp, si stomacul are nevoie de timp sa se obisnuiasca sa lucreze cum trebuie si mai bine sa nu il ametesc cu medicamente. Dar daca crizele devin mai puternice ii voi da SabSimplex. Fericiti voi care ati tercut deja peste perioada asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Madalina sincere condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca!

[bAschiuta] foarte mari diferente de la un Land la altul..
Si mie imi era frica cand am depus cererea de Gutschein pt. Hort sa nu-si dea seama ca anul asta sunt acasa si sa-mi dea 7 in loc de 9 ore pt. el la gradi. Asta ar fi insemnat ca nu l-ar mai fi putut duce si lua tati. Dar din fericire de la scoala mea am primit adeverinta ca inca sunt Studierende asa ca au ramas 9 ore.

Luminita [/b] La multi ani cu intarziere! S-au rezolvat problemele cu sanii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ma chinuie o insomnie de nu mai pot... Si ma trezesc cu mainile paralizate in ultima vreme... am facut analize de sange si astept sa vedem ce schema de tratament urmam.
Am fost azi la dr cu ingerasul meu dulce . Are 4160 si 57 de grame. Dezvoltarea este buna. Suntem la limita inferioara a varstei de 2 luni dar sunteeem. A facut vaccinul si de durere s-a cianotizat, i s-au invinetit buzele si barbita si m-am sperat tare rau. Plangea si ii curgeau lacrimile pe obraz. Of, de ce trebuie sa sufere puii asa mici de atatea dureri? Acum stau de paza sa nu faca febra. Nu sunt deloc pregatita sufleteste sa il vad ca are ceva sau ca sufera. Pur si simplu ma rup in doua... Ai vostri au facut febra la vaccinul de 2 luni?

Il pun tot mai des pe burta, pe burtica mea ii place si se taraste ca o rama si se ridica in coate sa ma priveasca. Se pare ca daca il pun in alta parte pe burta nu ii place si tipa, pe burtica mea rezista cateva minute , impinge in picioare, isi scapa capul, mai maraie, mai rade... Eh, crestem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Onutz, sa va traiasca si sa va fie de bine botezul! Eu il inteleg pe Luci, dragul de el, ca teama asta a fost agatzata si de sufletul meu, pana sa il vad pe Nicholas ca doarme dus: ce se va face el in toata nebunia aia si cu tot zgomotul si muzica la maxim si toate chiotele si tot? din fericire, el a trecut usor peste asta, s-o fi invatat cu zgomotul, ca eu il iau ziua langa mine in bucatarie, in carut, si ii tot arat legumele si lingurile si toate si ii tot povestesc ce fac si el rade si gongane acolo si se uita atent de zici ca se pregateste sa tipareasca cartea de bucate dupa ce termin eu ce am de spus:)
Bine ca s-a linistit si bine ca e botezat, asta e cel mai important! va pupam pe amandoi!
sa stii ca si al nostru cautra chestiile pe care le cunoaste, e fericit cand ajunge la el in camera, indiferent de unde ne intoarcem, din casa sau de afara..In plus, nici eu nu plec nicaieri fara paturicile si doua scutece ale lui, unul ca nu imi place sa il asez pe cine stie unde, mai ales in vizite si doi-se simte ca acasa, tolanit pe paturica lui:)

Pya

Luminita, la multi ani si de la noi, cu multa sanatate si toate urarile de bine si frumos!.

Ela, cum esti?

Madalina, sincere condoleante..
Mie, cand mi-a murit tatal, am fost complet pe alta lume aproape o jumatate de an, am suferit ca un caine, tata a fost cel mai bun si mai fantastic prieten pe care l-am avut vreodata si plecarea lui m-a daramat absolut, mi-am revenit foarte foarte greu, il cautam peste tot si nu stiam sa accept ca nu mai e..
Dar! TU ai grija de tine si fii puternica, ai un sufletel mic si minunat care are mare nevoie de tine, asa ca trebuie sa te mobilizezi!

Dana, de o problema si asta cu toata lumea care vine si se miiiiira de uneora chiar iti vine sa le dai in cap, ca doar se asteptau sa vada un bebe, nu? doar stiu deja ca bebelusii sunt frumosi, pe mine ma innebuneste "vaaaaaaai, ce frumooooos e!" Pai e, dar dupa plecarea miraciosilor, da-i si descanta si tatal nostru si agheazma, ca saracul zici ca e pestisor pe uscat, desi mereu are ceva rosu in buzunarel sau pe el..Si nu uita ca regula -spusa si scrisa de medici- este ca niciodata mai mult de 3 persoane in camera lui bebe, daca il vrei linistit..

Of, Nicoleta.. Sper sincer sa NU va apuce colicii, ca tare multa amaraciune si suspin aduc..

Noi am notat inca o noapte fara colici, azi noapte; ieri insa au fost asa, vreo ora, ca nu se indura sa dispara brusc, dar incet incet scapam. Si noi i-am dat San Simplex o perioada si ne-am inteles bine cu Colief, insa aici nu se mai fabrica:(..ce tampiti!Scot tot ce e bun!

Menaiubita, ce schimbare la puiul tau, vorbeam singura privind pozele delfinasului, -ca bine i-ai zis delfinas!,chiar ca a crescut ca din apa, extraordinar! da sa il pup!si sa nu il mai doara locurile vaccinate, saracutul.Al nostru nu a avut nici o reactie la vaccinul de 2 luni, nu febra nu nimic, nici durere..Pana seara nici nu se vedea unde i s-a facut.

Nici noi nu fortam si nu cerem nimic suplimentar fata de ce vrea el sa faca si ce poate,sunt 1000% pentru "toate la timpul lor", si nu grabesc nimic..e timp! fiecare cu ritmul lui, asa ca ne bucuram enorm de fiecare progres mic pe care il constatam, il aplaudam pe pui si il pupaaaaaam de un milion de ori, normal, saracutul, cred ca l-am zapacit cu atata pupat!!

Va pup si pe voi,cu muult drag, si ma duc sa mai arunc un ochi la el, ca doarme dus, de la 18.45, gata, pana dimineata se trezeste numai sa pape.

PS Dragelor, la numai 3 luni(sau aproape, sau un pic peste), eu cred sincer ca o ora e mult pe patura de activitati..Mult prea mult pentru un pui care trebuie sa stea cu gatul in sus o ora vrea nu vrea si sa urmaresca niste chestii care canta sau se leagana sau se misca. Parerea mea, nu dati cu pietre.











Mergi la inceput