Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Madalina, sincere condoleante. Sa se odihneasca in pace...Minunea Klara sa iti dea putere sa treci peste pierdere...
Onutz, sa va traiasca micul crestin! Sa stii ca nici noi nu ne laudam cu un castig prea mare in greutate luna asta, de la 2 la 3 luni...Nu stiu de ce...Victor luase in aproape 4 saptamani 500 de grame, sa vedem acum la controlul de 3 luni ce va zice dr.
Nico, sa dea Domnul sa trececi repede peste colici, sa fie ceva pasager.
Mena, noi vaccinul de 2 luni il facem acum, la 3...Nu stiu de ce ne-a decalat asa, probabil pt. ca aici se da BCG-ul la 2 luni, nu la nastere, si nu le-a putut combina...Sper sa trecem cu bine si peste hopul asta, are 3 de luat!!!
Bubu, draga noastra, felicitari pentru lipsa colicilor, trec ei de tot, ai sa vezi, nu degeaba se zice ca tin pana pe la 3 luni!
Cat priveste paturica de activitati, ai dreptate...e mult 1 ora. Victor e atent vreo 20 de min, loveste jucarelele, "vb" cu o broscuta, preferata lui, a inceput sa prinda jucarelele care sunt mai jos, aproape de el, si le duce la gurita, dar nu tot timpul cand are chef doar, mai gangureste ceva dar dupa 20-25 de min imi da semnalul ca a obosit - se intoarce pe o parte sau pe burtica, baga degetelul in gurita si adoarme singurel! E ceva...Acum ca a descoperit ca poate face rolling, face intr-o veselie, mai mult pe stanga- in patut, in carucior, chiar si in vanita se smuceste. Uneori de abia pot sa-i schimb pampers-ul pe masa de infasat...
Chiar acum doarme pe salteluta aia...il las acolo, nu-l mai mut in patut. Oricum, are un somnic de max 1 ora acolo.
Va pe toate si toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Si noi tot astazi facem vaccinul, mi-e tare frica. O sa primeasca doua intepaturi ( cate una in fiecare piciorus) si picaturile de Rotarix. V facuse febra dupa vaccinul asta, nu foarte mare dar destul cat sa-l pazesc toata noaptea. Nu i-am dat paracetamol si sper sa nu fie nevoievsa-i dau nici Nadiei.

mena si pe a mea tot asa o tin cate putin pe burta mea si se impinge ea. Pe masa de schimbat nu sta mai mult de 1 minut pe burtica ca se enerveaza prea tare si incepe sa urle. O data cand o pusesem pentru masaz aproape s-a intors .
Daca ii arati tu cum e cu intoarcerea nu il ajuti, trebuie sa descopere singur. Diar asa invata.

De acord cu Bubu, o ora pe salteluta e mult, asa mult nici nu se pot concentra la 3 luni. Dar daca le place sa stea acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata! Cafea bea cineva? Eu inca mai beau cu 50% lapte...dar macar are gust de cafea
Nu va mai faceti griji ca bb nu isi tine inca capul. e ok. fiecare copil are ritmul sau. Mandruta mea pe la 3 luni si a inceput sa si-l tina bine. Pe la 3 luni inca facea ca un pui. Si mie dr mi-a spus sa o pun pe burta ca sa exerseze muschii gatului dar nu ii placea deloc...asa ca o lasam cateva secunde si o intorceam repede.
De apucat jucarii inca nu apuca nimic. loveste cu manuta in jucariile de pe patut dar nu le prinde. Si are 4 luni si cateva zile.
in schimb isi indeasa pumnii in gurita cu toata forta. Nu-i dau dintii dar se formeaza mandibula. urca dintele pe gingie cred si o cam deranjeaza.
Mai nou se trezeste noaptea si incepe sa vorbeasca...aaaaa eeeee si chitaie si rade...ce o avea de vorba asa pe intuneric...numai ea stie.
e bine ca cel putin nu incepe sa urle ca baiatul
luna asta cred ca nu mi-a luat mai mult de 500 de gr. asa o simt eu pt ca desi am cantar in casa nu prea apuc sa o cantaresc. poate diseara. dar s-a mai lungit. incape perfect in salopetele de 3-6 luni.
Parul nu i-a cazut inca tot...bine, ea la spate ce a avut ceva par ca in rest a fost cam chelioasa
nu a mai facut cojite ca baiatul... nu stiu de ce. poate ca face mai tarziu. iar fontanela inca nu s-a inchis complet.
De mancat...san. cand vrea. nici macar nu am mai contorizat cate mese are sau la ce ore...sincer nu prea mai am timp.
Aaaa si vrea tot timpul sa stea in fund. O punem doar un pic un minut sau 2 de cateva ori pe zi...hmmm cam cand deja nu ne mai intelegem cu ea se impinge in piciore si ridica fundul in sus iar daca te faci ca ploua...jale mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Bubu nu dau cu pietre,dar e singurul loc unde sta mai mult asa....O sa il tin mai putin,nu am o problema.
Aseara a adormit la 10 si peste o ora iar se trezise,l-am tinut langa mine si evident ca a dormit.Nu pricep de ce ii place lui asa la noi in pat,cand patutul e lipit de patul meu si oricum ma miroase/simte.L-am mai pus in patut,spre dim l-am luat langa mine ca avea somnul mai usor si imediat se trezea daca il miscam.
Vreau sa ii cumpar aparat aerosoli,a primit niste banuti si vreau sa am in casa.Imi recomandati o marca,cv?
Madalina condoleante si Dumnezeu sa-l odihneasca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Madalina, condoleante si din partea mea
Mena, nici Ema nu sta pe burtica nici 2 minute, pentru ca nu-i place, asa ca facem alte exercitii care sa contracareze lipsa de tummy time. Capul si-l ridica si si-l tine singura, dar ea oricum si l-a ridicat de la nastere. In rest, nu se intinde dupa jucarii, nu se intoarce de pe o parte pe cealalta, etc. Si eu zic sa nu-ti faci griji.
Tnicoleta, Ema nu-si tine respiratia cum zici tu... Sau poate n-am observat eu
Pya, Onutz, am tot citit despre bb care iau putin in greutate in a treia luna, dar au o dezvoltare perfect normala. Nu va faceti probleme, voi oricum aveti doi graduni acolo
Onutz, felicitari pt botez!
Bubu, bine ca ati mai scapat de colici. Pupam pe Nicholas!
Iar despre timpul petrecut pe salteluta de activitati, eu sunt de parere ca e discutabil daca e sau nu mult o ora. Depinde de copil. Si iti dau exemplul nostru. Ema e genul de copil care se plictiseste foarte usor si doarme foarte putin in timpul zilei. Programul e asa: jumatate de ora masa, 15 minute ragait, schimbat, cremosat, etc., 15 minute zambareli si gangureli si de aici gata... Trebuie activitati cam o ora, pentru ca altfel tipa de ne aud din Ploiesti. Dar tipete nene. Nu plans, doar tipete. Dupa aia mai avem o ora de citit povesti, vorbit, plimbat cu carutul, dormit cam 30 de minute daca a fost mami cuminte. Apoi o luam de la capat.
In ora aia in care trebuie sa facem chestii distractive, lucrurile decurg cam asa: 10-15 minute pe salteluta de activitati (pe spate, pentru ca pe burta nu vrea), dupa care se plictiseste si trebuie alta distractie, asa ca o pun 10-15 minute sub carusel. Cand se plictiseste, ne jucam cu zdranganele, apoi cu finger puppets, apoi cu esarfe, apoi cu mingiute, apoi facem inspectia casei in timp ce zdranganim un clopotel sau batem intr-o tamburina. In tot timpul asta, ea e foarte atenta si activa, urmareste lucrurile cu privirea, e incordata toata, da din manute si din picioruse, iar treaba asta se intampla aproape dupa fiecare masa. Si e multumita
Angiuta, succes la vaccin.

Noi in continuare ne distram la baita, unde s-a prins ea ca poate sta in picioare in apa si acum nu mai reusim s-o convingem sa se aseze ca s-o putem spala. V-am pus o poza pe picassa cum sta ea in picioare si cu o mana pe margine de zici ca e la spa, nu alta :))
Am constatat de dimineata ca nu mai incape in pijamalele de 0-3 luni, asa ca ne trebue provizii noi de hainute deja


Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Scuze de greseli. Nu e de la analfabetism, e de la faptul ca scriu de pe telefon :)))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Mada condoleante si multa putere sa treceti peste aceasta pierdere.

Nu mai stiu ce si cine a scris,scriu de pe tel pe laptop nu prea apuc sa intru.Stefanut se intoarce de pe o parte pe alta,pe burta inca nu stie,nu prinde jucarii si nu le da importanta,la carusel e super fericit,pe saltea mai putin,nu il tin mult ca se plictiseste repede,dimineata rade non stop la jucariile de la patut,la lustra,noaptea la fel si daca suntem plecati cand venim in camera le cauta cu privirea si cand le gaseste rade imediat.De la un timp baleste la greu si tot timpul se inneaca la san,in somn,ii da lapticul pe nas.De dimineata s a innecat rau cu saliva.Are reflux gastro esofagian,ii dau papa numai in brate ridicat,salteaua este ridicata la 30 de grade,plur ca il tin 20 mhnute pe umar sa ragaie.Si noaptea adormit nu ragaie neam oricat m as stradui
La botez a fost cuminte,hn biserica a plans ca ne a amanat parintele o ora si i a fost foame in rest a fost cumintel,la cateva ore dupa ce i a dat vin la dat afara cu mult laptic m am speriat si am plecat acasa cu el .Sotul a mai ramas vre 2 orecu invitatii.Am fost foarte emotionati.
Am mai consultat un medic care e de parere ca are alergie alimentara si ca bacteria nu trebuie tratata cu antibiotic.Ne a recomandat un gastro enterolog pe care il gasim la spital de garda saptamana viitoare,la cabinet este ful si nu putem sa ne programam curand.Ne a zis sa ne programam cand e de garda,.Oriaum nu mai stim pe cine sa punem baza.De externat ne am externat la cerere.Am consultat 7 medici si fiecare are alta parere.Scaunul lui e normal acum de cateva zile.Astept cu nerabdare parerea gastroenterologului care cica e foarte buna.Va pup si sper sa mai intru mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Madalina, condoleante! Este o situatie foarte grea. Nici dupa 7 ani de cand s-a stins mama nu pot spune ca m-am obisnuit cu gandul. Intr-un fel reusim sa traim fara ei dar golul va ramane permanent in suflet.

Vaccinul de 2 luni - a fost si la noi fara reactii adverse. Dupa ce ne-am intors de la cabinet (am fost toti 3, mama, tata si copilul, deh) a dormit cateva ore :).

La 3 luni si un pic, lui Nicholas ii place sa stea pe burtica si ii mai place sa stea pe salteluta de activitati. Da cu indarjire cu pumnisorii in zornaitoare.

Ne luptam insa cu somnul de dupa amiaza. Cateodata il pun in patut si adoarme, alteori... pic eu de somn langa el si el tot "vorbeste" si da din maini si din picioare.

Voi ati reusit stabilirea unei rutine? Asa apare in carti - suna frumos dar e aproape imposibil de reusit.

Pentru eczema care acum s-a intins si pe gat si arata tare urat (rosie, cu punctulete) continuam la cateva ore cu lapte de corp. Am terminat tratamentul cu Fucidin H si la cateva zile dupa... a fost parca mai rau ca inainte. Asa ca...prefer sa las putin deoparte cremele cu hidrocortizon si sa folosesc numai lapte de corp Trixera.

Multumesc pentru sfaturile privind batista bebelusului. Am folosit de 2 ori numai. Apa de mare in nasuc si cand au coborat mucusorii aproape sa iasa din nasuc i-am aspirat. Asa s-a oprit si lacrimarea ochisorilor. Acum am preferat sa impachetez "batistuta" si sa o pun intr-un dulap ca sa nu fiu tentata sa o tot folosesc.

Mai avem cateva zile pana la botez. Am ceva emotii si cred ca si Nicholas :).

Dupa eveniment trecem la tratamente - eu si sotul ar trebui sa luam Ciprobay (tratam o infectie cu enterococ). Imi e putin teama sa alaptez in perioada in care iau antibiotic. Pe el scrie ca nu se foloseste in alaptare. Doctorita m-a asigurat ca e ok (s-a consultat si cu un medic neonatolog). Inca nu stiu cum voi proceda. E posibil ca dupa o saptamana de biberon si lapte praf Nicholas sa nu mai vrea la san. Ati trecut prin ceva similar?

Ela, eu beau cafea. Nu am exagerat. O ceasca mica dimineata si atat. Am incercat si cateva zile fara cafea sa vad daca e vreo modificare in programul de somn/nesomn al lui Nicholas. Nimic. Depinde de dispozitia lui. Beau cafea pe la 7 si prima alaptare dupa e pe la 10.30 . Cea care mi-a spus ca e ok e doctorita de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cristina eu nu i-as mai da cu laptele de corp. Eu zic ca de la ala se intinde. cel putin asa e la mine vara de la caldura si soare ma umplu de toate minunile de zici ca sunt o adolescenta in plina pubertate. Eu folosesc baneocin si cu asta i-am dat si baiatului...dar ce e drept nu cand era asa mic. cel mai bine e sa vb cu un dermatolog.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

salutare dragi mamici!
Mena, nu-ti face probleme in privinta statului pe burtica. Nici fetita mea nu sta mai mult de 2-3 min pe burtica. Isi tine capul sus dar nu-i convine ca face efort si incepe sa planga asa ca trebuie sa o intorc repede.
Tnicoleta, Eva mea isi tine respiratia doar cand mananca. Parca citisem undeva ca e normal sa mai faca asa bebeii dar ca devine periculos daca si-o tin mai mult de 20 secunde.
Onutz, felicitari pt micutul crestin! Sa fie intr-un ceas bun si sa aiba mult noroc in viata.
Madalina, imi pare tare rau pt tatal tau. Iti doresc sa fii tare si sa poti trece peste durerea asta.
Pyaoliang, si noi tot la 3 luni vom face vaccinul de 2 luni si asta pt ca nu pediatra nu a primit luna asta vaccinul de la sanepid. A zis ca nu reprezinta niciun pericol decalarea asta atata timp cat nu o duc la cresa, de unde ar putea lua diverse boli.
Cristina, si noi ne-am confruntat cu o dermatita seboreica f urat si la fel am folosit Fucidin, Citelyum si Trixera de la Avene. Nota 20 pt Trixera!!!

Noi am fost aseara la un control de rutina. Sunt toate bune, Eva are 5500 gr si 65 cm. Gangurim de zor si radem mai mereu. Inca nu se intoarce pe burtica si nu apuca jucarioare. Inca mai vomita dupa fiecare masa, nu vrea nici acum suzeta sau biberon si isi indeasa mereu pumnuletul drept pe gurita. Am pus si noi cateva poze in Picasa si ne-am mai uitat la puiutii vostri. Sunt superbi! Va pup pe toate

Mergi la inceput