Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, sanatate multa lui Stefanut!!! Sa petreceti frumos la botez si sa treceti cu bine si cat mai repede de perioasa asta nefasta, sa se faca bine prinisorul. Va !!!
Bubu, la multe lunite si ani fericiti si frumosi lui Nicholas!
Mena, ai un baietel superb, a crescut ft mult! La multe lunite si ani multi si frumosi si voua, cu sanatate!!!
Victor abia acum, la aproape 3 luni a inceput sa stea "cu drag" si sa doarma pe burtica, singur a adormit asa chiar ieri, peste zi, si a dormit bine de tot- 2 ore!!! Capul acum si-l tine bine, insa si el la inceput se chinuia, se enerva...Eu zic sa-l lasi in ritmul lui, ai sa vezi ca de la o zi la alta va face progrese.
Lacramioara, LA MULTI ANI, MAMICO!!!Si voi probabil sunteti in toiul botezului. Sper ca te simti mai bine si ca veti avea o zi frumoasa, de care sa va amintiti cu drag!
Bioana, fericitoooo! Sedere placuta mamei tale! Ce emotii, acum isi cunoaste nepotica, nu?
Dana, nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar gasesti baloane si aici: http://www.accesoriidepetrecere.ro/(una din voi a postat site-ul, l-am salvat la fav si eu sigur o sa comand cate ceva de pe acolo...ms pe aceasta cale!!!)
Cristina, dupa ce am citit articolele postate de Doura si Cellena nu am mai folosit batista bebelusului.
Ela, multumim de carte.
Cellena, zborul e luuung, cat o zi de post: in total facem 20 de ore pe drum, din care vreo 16 "in aer", cu 2 escale...Sepr sa fie bine...Asta ca sa nu mai zic ca dupa ne asteapta un drum cu masina Bucuresti-Sb, dar asta dupa vreo 4 zile...
Mamai, felicitari pt. premiu si insanatosire grabnica!
Onutz, distractie placuta la petrecere si sa va traiasca crestinutul!!!

Noi suntem bine, am fost azi la control la gineco, totul ok. Dr s-a mirat de Victor, a zis ca pare a fi un bb de 5 luni!!! BB-ii lor sunt mai micuti...L-am si cantarit, are 6.1 kg si 62 cm...Nu a luat prea mult in ultima luna, sa vedem cat va avea la fix 3 luni, sambatat viitoare, cand mergem la controlul lui.
Hai ca am scris "foiletoane"
duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Nicolata, si mie mi se pare ca Victor isi mai tine respiratia, cam 2-3 secunde, dar in timpul somnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dragele mele mamici care ati avut azi o zi plina de emotii, sa va traiasca micii crestini, sa fie sanatosi, frumosi si norocosi! distractie placuta si speram ca puii sa aiba seri linistite!

Noi dam de baut, am avut prima noapte fara colici si parca ne-am tzacanit, ne uitam la ceas si nu ne venea sa credem ca NU incep.Nicholas dormea tun.
Dragelor, umiditatea recomandata pt camere este intre 40-60%, cu indicatia sa va apropiati cat de mult de limita de sus, nu de cea de jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Va multumesc mult fete dragi :*

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Vreau si eu sa va intreb ...aveti idee daca am facut febra mare 39+ are ceva laptele?
Eu am alaptat in continuare. Sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Ela, iti redau mai jos un citat din cartea Copilul fericit de Giuseppe Ferrari, un pediatru italian, carte dupa care ma mai ghidez eu:
"Se poate intampla ca in timpul alaptarii mama sa se imbolnaveasca. Daca boala este grava trebuie oprita alaptarea. In acest caz, boala in sine reduce sau face sa dispara laptele. Dar sa ne referim acum la bolile banale, cum ar fi gripa, amigdalita, cele care pot provova stari febrile. In general, nu trebuie intrerupta alaptarea, dar este bine sa se respecte cateva reguli de igiena (...). Bolile banale, inclusiv cele contagioase, cu exceptia hepatitei, nu sunt transmise prin lapte. In cazul febrei foarte ridicate (39-40 grade C), alaptarea poate fi intrerupta pentru o masa sau doua, asteptandu-se ca temperatura sa scada".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Pyaoliang
Pana la urma i-am dat san ca oricum nu aveam incotro. Sotul era cu sv pe la Targoviste, masina mea numai merge de vreo sapt, iar pe jos cu 2 copii si cu febra nu o luam... sa ma duc sa cumpar lp.
M-am uitat si eu pe net...unii zic ca laptele ar fi prea fiebinte si sa nu-i dai. Fata mea a mancat fara treaba. Altii zic ca se strica la stomac. Acum am schimbato...kk normal. Deci nimic concret.
Eu medicamente in viroze nu i=au. Asa ca nu vad de ce nu as alapta.
Sper sa fie ok totusi si instinctul meu sa fie bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!
Haideti la prajituri bune si suc, Luci e crestin acum
La biserica a fost ok, dar la restaurant nu vreau sa-mi aduc aminte. Am incercat sa raman calma si zambitoare si sa nu plec acasa cu copilul
Pana pe la 10 seara a fost ok in sensul ca Luci statea in carucior (numai plimbat), cu piciorusele pe bara de protectie. Dormise o repriza si acum se uita urat la toata lumea (a luat si el ceva de la mine ). Am incercat sa nu mai gandesc prea mult la asta si sa-l las cu bunicile. La un moment dat am reusit sa-l adormim, dar s-a trezit si cand a vazut ca nu e acasa, in pat cu tzatzica in gurita a inceput sa urle si nimic nu l-a mai linistit. L-am dus acasa, l-am linistit si l-am lasat cu mama. A dormit super agitat pana la 4 cand am ajuns noi acasa, i-am dat sa pape tzatzica si a adormit in 5 minute. Ne-a trezit la ora 10
Acum ca mi-am spus oful, petrecerea a fost f frumoasa. A dansat cine a vrut, cand a vrut, n-am insistat nici noi nici dj-ul (nici mie nu-mi place sa traga cineva de mine sa dansez). Mancarea ok, putea fi mai buna. Tortul a fost f f frumos si f f bun. A fost acoperit cu ciocolata alba, nu martipan si a fost bun de tot. M-am bucurat ca pana la tort plecasera doar vreo 5 invitati.
A doua zi am prestat baita de mir, am pus in apa orez, miere, petale de trandafir, un ou intreg (am castigat), aur, argint, apa sfintita si panza de mir. Luci a fost mult mai linistit si seara a adormit la ora obisnuita si fara baita normala, azi ne-am trezit la 9, ca de obicei.
Vineri am fost cu el la dr si a zis ca e "cam suplu". A luat 400 gr intr-o luna in loc de 800-900. Dar s-a si lungit (nu l-a masurat, am vazut eu ). A zis ca nu-i da vitamine deocamdata si ca o sa incepem diversificarea pe la 4 luni si jumatate pt ca e alimentat mixt. A zis ca e comunicativ si reactioneaza la stimuli, ceea ce e f bine pt varsta lui.
Acum e super fascinat de carusel, vorbeste cu el, da din picioruse, urmareste ursuletii, sunt asa mandra de el!

Mena, eu zic sa nu-ti faci probleme si sa-l lasi pe bebe sa faca totul in ritmul lui. Sa stii ca multa lume mai si exagereaza (aici ma refer la persoane pe care le cunoastem din viata reala, nu de aici, de pe forum, in mediul virtual nu cred ca are cineva vreo satisfactie daca minte ). Asa, din dorinta de a parea totul perfect sau mai mult decat perfect. Si eu ma speriasem cand am citit ca alti bebelusi intind manutele spre jucarii f devreme si al meu la varsta lor afisa un mare dezinteres. El e nitel mai lenes, asa. Dar al tau a avut ceva de recuperat pana acum si toate se fac pe rand. Tu ai un pui perfect, un supravietuitor, un luptator, o minune!
Bubu, de cand ma tin sa-ti spun ca si lui Luci ii cade pufuletul din cap in zonele care se freaca de scutec (ma refer la cel de bumbac)
Atat de mult ma bucur ca nu mai aveti colici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ela nici macar antitermice (paracetamol) mu iei ? Paracetamol sau ibuprofen se pot lua fara probleme si candalaptezi.
onutz felicitari pentru micul crestin !

Aschiutza pe Nadia am trecut-o pe lista de asteptare la o cresa. Aici gradinitele nu mai sunt conduse la nivel de comuna, au autonomie si de aceea centralizarea locurilor libere e mai greoaie. Eu de exemplu am inscris-o in ianuarie iar directoarea nici macar nu stia cate locuri o sa aiba din august. A zis ca cel mai devreme va afla in mai cati copii vor trece de la cresa la gradi. Lista e oricum lunga dar a zis ca am prioritate pentru ca V va merge la Hort tot acolo. Sa vedem...
M-am interesat si de Tagessmutter si acolo e prea devreme pentru inscrieri, tanti de la birou mi-a zis ca cel mai devreme cu 3 luni jum. inainte sa am nevoie de loc sa vin la ea si in functie de dorintele mele si de varsta copilului imi va da o lista de 2-3 Tagesmutter cu locuri libere sa ne cumoastem si in functie de cum ne ntelegem /placem sa aleg una. Teoretic pare simplu, practic presimt ca va fi complicat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiuta, complicat si la voi daca nu e centralizat. Inseamna ca multi parinti isi vor inscrie copii la mai multe crese si unii vor obtine in mai multe parti, apoi vor renunta, se vor creea din nou locuri libere si din nou le vor da altora, care poate au gasit deja altundeva....si tot asa .

Florian e la o cresa evanghelica (deci nu neaparat de stat), dar locurile sunt contabilizate, pe formular treci 3 crese si il depui la prima, daca nu au la prima trimit formularul la a doua si asa mai departe. Deci si la noi e tactica sa depui formularul unde are sansele mai mari ca altfel pina ajunge la cresa a treia nu mai pupi loc. Dar la noi e si enorm de scump, peste 500 de euro de la un plafon destul de jos (numai dince cistiga sotul si el nu cistiga cine stie ce).

Macar la TM pare sa mearga la voi repede, aici sunt f repede ocupate si sunt si mai scumpe decit cresa!

Mergi la inceput