Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am folosit batista bebelusului si la baiat si la fata. La amandoi le-a curs sange din nas de la asta. Poate sunt ei mai sensibili...
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176212
eu am urmat sfatul de acolo cu spalaturile nazale. au mers super. de cate ori mai apare vreun muc, pac cu serul. deorece se foloseste mult ser eu cumpar sonda cu ser fiziologic. o recomand tuturor e doar 5 lei si are 500 ml, fatza de fiolele alea micute si scumpe.

Am primit de curand o carte de la o fata draguta de aici care mi-a placut mult si m-a ajutat. Ma gandeam ca tare mi-ar fi folosit acum 3 ani cand eram la primul copil...dar niciodata nu e prea tarziu.
Cand aveti chef si timp de lectura...
http://www.scribd.com/doc/101213/Ana-Savin-Totul-se-intampla-inainte-de-6-ani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pya, si eu am fost multumita de Medicover pana acum. As recomanda-o oricui pe dr. care mi-a urmarit sarcina si cu care am nascut, toate ecografiile, analizele si consultatiile de sarcina le-am facut la ei, de-asta eu le raman fidela si n-o sa ma mut la RM, desi am si acolo abonament.
Felicitari pentru biletele de avion. Cat dureaza zborul pana acasa?
Angiuta, ce zici tu acolo de 30 de minute ar fi un vis. Ema nu sta pe nicio burtica nici 10 minute. Pana acum mai statea la taica-su, dar acum nici la el nu mai vrea. Se foieste si se agita si cand vede ca nu-i iese ce-o vrea ea sa faca acolo, o apuca nervii si plansul.
Popi, desi nu-s mare fana a bucatariei, as prefera oricand 7 ore de gatit, decat 30 de minute de calcat . Am mare noroc cu sotul care-si calca singur camasile
Bubu, Mena, La multe luni!!!
Lacramioara, sper ca esti mai bine. La multi ani tie si distractie placuta maine, la botez.
bioana , va invidiez pentru vremea frumoasa. Noi n-am mai iesit pe-afara la plimbare de cateva zile. Ba a plouat, ba a batut vantul. Si cand bate vantul e cel mai rau aici la noi, pentru ca al nostru cartier e in expansiune si se construieste intr-o veselie, deci e santier, deci e praf, deci e haos cand bate vantul
Si pana in parc sunt vreo 15 km si nu ma mobilizez sa ies
Dana, nu cred ca ai ce sa-i faci pana nu-si schimba singurel programul. Parca si Mami zicea ca bebele ei mananca tot la 2 ore. Ema vad ca si-a rarit un pic mesele de noapte. De la 2 si 3 ore, a trecut la 3 si 4 ore. Nu bag mana in foc ca e definitiv, ca azi noapte tot a avut o trezire dupa 2 ore. Poate sa fie si de la colici, ma gandesc. Poate il doare burtica si de-asta se trezeste. Te inteleg ca esti chiauna. Si eu sunt cateodata, pentru ca ce facem noi noaptea nu se cheama somn, iar eu toata ziua sunt singura cu ea pana pe la 8 cand vine sotul de la munca si iti dai seama ca n-am nicio sansa sa trag vreun pui de somn. Dar asta e, noi am vrut copii . O sa treaca si asta. Cum ma incurajeaza mama, "lasa, o sa treaca perioada asta de de nesomn si agitatie de colici sau ce-o avea ea si dupa aia o sa inceapa sa-i iasa dintii" :))
Angelique, va tinem pumnii sa scapati odata de toate problemele si distractie placuta la botez.
Cristina, bine ai venit si din partea mea. Noi am fost la dr. Livia Sorohan. Am auzit doar lucruri bune despre ea si ne-a placut mult de ea cand am fost la consult. Plus ca e si foarte comunicativa, sta si iti explica de toate. Chiar am ramas placut surprinsa.
Intrebai de batista bebelusului. Eu sunt una din mamele alea care sunt 100% impotriva batistei bebelusului. Ma revolta existenta ei, dar asa sunt eu, mai patimasa :)).
Adica eu n-am cumparat si nu folosim. Daca vad ca are nasucul infundat, ii pun ser fiziologic in nas si apoi o curat cu o pompita simpla. La fel ca si Ela, am si eu un bidonas de ser pentru perfuzie din care trag cu seringa si imi pun intr-o sticluta, de unde iau cu pipeta.

Gata, va pup pe toate

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor

Angelique ma gandesc la tine.sper ca puiul sa se faca binesi sa treceti de toata perioada asta oribila:(

Noi am sarbatorit super ieri Valentines's day desi niciunul din noi nu e romantic, am iesit cu bebe si cu inca un cuplu cu bebe la un restaurant frumos foc in Bucuresti..acolo era o tombola speciala de ziua indragostitilor si culmea e ca am castigat locul 1 prin tragere la sorti: o cina romantica in 2 moca valabila o luna :))sunt ff happy. si nu imi vine sa creed. Ivan e amuleta mea norocoasa de acum :))

nasol e ca am racit..dar am racittttt...stranut intruna si ma doare gatul si imi curge nasul; sunt asa trista din pc asta de vedere!. Mi-e ff teama sa nu ia baiatul raceala de la mine.
M-am bombardat cu ceai, vitamina C la greu , gargara cu sare, Nu stiu ce sa mai fac...as sta si in cap numa sa imi treaca mai repede!

Pe Ivan il alaptez cu masca la fata dar nu pot sta non stop cu masca pe fata..e oribil!!!! Azi i-am dat si lui o juma de fiola de osciloccoinum ca am citit ca-s ok si la bebei ca-s homeopate..imi doresc sa nu raceasca ca intru in panica..:(:(
sper ca laptele meu sa produca suficienti anticorpi ca s ail tina la distanta de raceala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mami de 2, felicitari pt cistig!

Ipopica, si eu ca si Cellene urasc calcatul cu pasiune. Drept care nu calc. Sotul si-a luat camasi din alea care nu se sifoneaza, majoritatea lucrurilor le intindem bine cind se usuca, sa nu faca cute. In rarele ocazii cind cald ceva bomban si injur si transpir .

Cristina, Nici eu nu folosesc batista bebelusului Noi avem spray cu ser si pe ala il folosim. Si in rest ma mulg intr-o lingurita si pun laptic in nasucul lui bebe. Dar Lili nici nu a fost racita ca sa aiba multi mucisori.

Angiuta, simfiza mea inca imi face probleme. Asa mi-a facut si dupa prima nastere. Si muschii pelvieni sunt harcea-parcea, voi avea de lucru cu ei . Am facut prostia sa mai adorm pe canapea si dupa am totdeauna dureri, ba de spate, ba de bazin, ba de simfiza. Parca ma dezmembrez...

Angelique, multa sanatate la puiut. Pe mine matermina antibioticele om mare fiind , daramite saracul Stefanel!

Mena, ce flacau mare ai !

Bioana, cu abdomenele sa ai grija ca dureaza pina muschii aceia pot fi folositi, asa mi-a zis moasa. Sa o iei incet, incet.

Nici lui Lilisor nu ii place sa stea pe burta ei si nici pe burta mea. Vrea numai pe brat ca o maimutica, dar dupa o jumatate de ora ma doare mina de innebunesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

bioana abdomene propriu-zise nu am facut, am inceput cu exercitii usoare. Cursul se poate face la 8 saptamani de la nastere. Sunt si doua mamici care au nascut in noimbrie prin cezariana.

mami stai linistita ca nu o sa ia si Ivan raceala. Daca tu esti racita corpul tau produce anticorpi care ajung si in lapte asa ca bebe este protejat. Mie asa mi-au zis si moasa si pediatra cand am fost racita la Vladut. El avea 3 luni si intr-adevar nu a racit. Am incercat totusi sa nu respir sau sa tusesc spre el.

Noi am cumparat batista bebelusului cand am fost in Ro si V avea atunci 1an si 5 luni. Ne-a ajutat foarte mult cand a fost racit dar n-as folosi-o totusi la un bebe sub 1 an.
Imi amintesc si acum fata lui taicamiu cand i-am cerut aspiratorul. Credea ca facem misto de el. Ne-a facut nebuni

cristina in apa fiarta (jumatate de litru) poti adauga si o lingurita de sare de mare.
Si noi avem probleme cu un ochisor si asta am folosit vreo 2 zile fara ameliorare insa, asa ca mi-am luat inima in dinti si i-am pus o picatura de lapte de mama cum mi-a zis moasa de la cursul de gimnastica. Si culmea ca a functionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiuta, si la noi a functionat cu LM cel mai bine pt ochisor.
Ai inceput sa alergi dupa cresa? La noi in oras acum se fac inscrierile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, am intrat doar sa va pup pe toate, nu am timp sa nominalizez
A fost f bine la biserica, Luci s-au holbat curios la pereti si a plans f putin. Acasa a stranutat de cateva ori, acum sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

felicitari Onutz! asteptam detalii!!!


fetele cu bebe de 2 luni, ai vostri stau pe burtica? al meu plange, incearca sa ridice capul, nu prea ii iese, se impinge sa se intoarca, reuseste cu ajutorul meu. daca isi ridica capul nu il tine decat cateva secunde sus si atat.. stiu ca el e si prematur si ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare dar imi povestea o prietena cum bble ei de 4-5 sapt isi tine capul ridicat 10 minute, ca nu plange pe burtica si ca ii place si mai ca incep sa ma gandesc la "varsta corectata"

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

cat despre batista bblusului noi nu am cumparat-o si nu prea imi place ideea dar daca va fi nevoie o sa o cumparam. Am luat aspirator nazal de la graco pe care iarasi nu il folosim. nu are mucisori decat de lapte, putini, pe care ii inmoi cu ser fiziologic si ii curat cu betisor de ureche si doar atunci cand e nevoie si il aud fornait.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Mena Daca nu ii place nu il obliga sa stea pe burtica.
Corina doarme pe burtica dar cand e treaza nu ii place sa stea. Isi tine capul cateva minute 2-3, dar apoi plange si o intorc.


Onut Petrecere frumoasa incontinuare.

Mami si eu am fost racita acum o luna si ma temeam sa nu ia fata raceala de la mine. O alaptam cu masca si apoi mi-o dedeam jos ca ma sufocam. Si Corina n-a racit.


Fetelor ai vostrii isi tin respiratia? Am observat la Corina ca are momente cand parca isi tine respiratia si apoi ia o gura mare de aer. Nu face asa cand manaca sau doarme, ci doar cand e treaza si o tin eu in brate. Si am verificat si nasul, nu e mereu infundat cand face asa.


Mergi la inceput