Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora | Autor: rici35

Link direct la acest mesaj

Buna,

eu traiesc in germania, am un baiat de 16 si o fata de 13 ani.
Baiatul are prietena si sex de la 15 ani. Fata are 13 si incepe sa se uite dupa baieti.
Vad o diferenta totala cum e privita treaba asta la noi comparativ cu cei din romania.
Cum priviti voi asta, vi-ati schimbat parerea de cind sunteti in alta tara, ati ramas cu ideile din tara?
Ar fii f interesat de vazut cum e privit acest aspect de romani plecati in diferite tari. Cum abordati voi problema comparativ cu parintii vostrii?
Pe mine de multe ori ma mira cit de in urma au ramas unii in romania referitor la problema asta.

M-ar bucura sa participati la discutie.

Rici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Vad o diferenta totala cum e privita treaba asta la noi comparativ cu cei din romania.



Care este acea diferenta totala?

Ca sa avem o baza de discutie.

Care sunt ideile din tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Asa sta treaba in Germania la grupa de varsta 11-17 ani: http://de.statista.com/statistik/daten/studie/6728/umfrage/jugendliche-die-bereits-geschlechtsverkehr-hatten/

Eu imi doresc sa se intample cat mai tarziu, nu vad graba, au timp o viata intreaga pentru asta. Depinde foarte mult si de anturaj, de scoala frecventata etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu am baiat are de 15 ani si inca nu se uita dupa fete.

Nu cred ca ar fi vreo diferenta intre copiii din Ro si cei din alta parte. Si mai cred ca e cum spune Cristina : functie de anturaj si de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Mersi, o statistica interesanta.

Noi cu tema asta am cam fost luati prin surprindere, deci baiatul a mers cu 15 ani la un curs de dans, si acolo inevitabil s-a indragostit. Trebuie spus ca baietii la cursurile astea sunt curtati de numai ca fetele nu au cu cine dansa. Asta pentru ca baieti nu se inscrie. Asa ca fiecare fata cam se uita sa isi agate unul ca altfel sta pe tusa :)

Numai bine pusese ochii pe una si ea 16 pe el 15, si dupa primul sarut a durat o luna si a intrebat baiatul de are voie sa doarma la ea. Numai bine a fost un bal si a fost inclusiv parinti ei, si mama fetei mi-a spus direct ca fiul meu are voie sa doarma la ei, si sa nu ne facem griji ca fata ia anticonceptionale. Trebuie spus, ca fata era inca virgina, ca si baiatul de altfel.

Eu tata mindru bineinteles ca am zis ok, numai sotia mai avea dubii daca e bine. Pai i-am spus sotiei: "Ce sa spun??? Noi venim din Ro si suntem asa mai musulmani?"

Deci numai bine de atunci doarme astia ba la noi, ba la ea. A venit si cu noi in concediu, noi nu avem probleme cu asta.

Altfel e cu socrii din Romania. Aia cit sa pice in fund. Ca am facut gresela enorma...Si mai ales chiar daca o fac... Cum sa o faca la noi acasa??? De neinchipuit pt ei. Si chiar de o fac, sa o faca in parc, in padure sau te miri unde...

La fel cumnatul meu, care de fapt mai tinar ca mine.

Ati avut si voi experiente similare?

Ma uita la statistica asta, eu pot spune doar ca la fetele din clasa lui fiul meu si e la gymnasiu, cind aveau 15 ani parca a inceput un concurs, care e prima. Si sa nu ramii codasa cumva..

Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Rici, ca sa-ti raspund in stilul tau : preferi sa o faca pe aia grea pe ascuns in parc/in padure/in vestiar sau confortabil intr-o casa de om ?
Copiii erau virgini amindoi, nu se au decit unul pe altul, eu nu vad nici o problema.

Chiar daca tu nu esti de acord tot o vor face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai Rici tocmai se mandrea cu performantele baiatului si cu deschiderea sa extraordinara, spre deosebire de incuiatii din Ro, si tu tragi concluzia ca el nu e de acord?:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Pai Rici tocmai se mandrea cu performantele baiatului si cu deschiderea sa extraordinara, spre deosebire de incuiatii din Ro, si tu tragi concluzia ca el nu e de acord?:)))

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Eu i-am scris ca sa nu mai aiba nici cel mai mic dubiu.
(ca daca era mindru complet nu ar fi deschis subiectul).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Pe mine de multe ori ma mira cit de in urma au ramas unii in romania referitor la problema asta.



Da...si pe mine ma mira cum de unii plecati din Romania au descoperit minunile sexului la 15 ani
E o realizare, nu?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35
Pe mine de multe ori ma mira cit de in urma au ramas unii in Romania referitor la problema asta.

In ce sens te mira?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Pe mine ma mira cum din 147 de mesaje ale lui Rici, dand cautare la profil apare numa asta!

Mergi la inceput