Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Alyx, eu cred ca la postarea ta ti-ai raspuns singura. Tu nu crezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

NU inteleg cu ce te am suparat in asa hal incat sa scoti sloganu` ala cu culmea moderatoru`.
Despre ce vorbim aici ?
Nu despre copii ? Ai tai, ai mei, ai tuturor care si-au facut timp si au incercat sa-ti raspunda, chiar daca majoritatea nu a inteles problema ta, care nu este o problema din moment ce TU poti rezolva asta si nu inteleg de ce nu o faci.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Alyx, eu cred ca la postarea ta ti-ai raspuns singura. Tu nu crezi?

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Daca spui tu.... ok.
Da tot nu am inteles la ce categorie de copii te referi tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

pana la subiectul asta nici nu mi-am dat seama ca "fir-ar" ar putea fi considerat ofensator in vreun fel. nici macar acum nu vad ce conotatii negative ar putea avea incat sa nu fie potrivit pentru urechile fragede si mintea pura a unui prunc. echivalentul "existar-ar" n-am auzit sa lezeze pe nimeni.
nu se refera la o persoana, nu se (mai) invoca ~divinitati, iar cuvantul si-a pierdut o mare parte din incarcatura semnatica - e (aproape) o interjectie care exprima o frustrare sau durere. si cam atat.


Nici eu nu as fi crezut ca fir-ar e injuratura... Si fiica mea se uita la desenele in cauza, si mai zice fir-ar cand uita ceva, sau face o boacana, dar sincer nu mi se pare o injuratura...
In schimb o corectez cand zice tolomacilor, sau altele de genul, care tot de pe Disney Junior le-a auzit...

Injuratura mea in culmea frustrarii si nervilor e "fu...ui", stiu, nu e frumos, dar nu ma pot abtine, si echivalentul "pisici cu franjuri" cateodata nu ajunge... Miruna ma aude, dar stie ca e un cuvant urat, spus doar la nervi, si nu are voie sa-l foloseasca. Si nu-l foloseste!


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahaha - Tolomaci ? Mie si asta mi se pare acceptabil, desi inteleg ca se refera la cineva si probabil nu e foarte frumos ...dar daca te enerveaza "cineva" si nu o situatie, cum sa manifesti frustrarea ?

Eu folosesc in gura mare, mai ales la volan, injurii mai usoare (cred eu) de genul : mormolocule, ingramaditule si desigur ... tolomacule .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Pai, in ceea ce priveste tolomacii, e ok sa-l foloseasca in familie, de fapt asa l-a si folosit prima data, am chemat-o sa mergem sus cu cea mica, ea s-a dus in fata pe scari si a exclamat "poruncitor": dupa mine tolomacilor! (in joaca!!). Dar sa stie ca nu e frumos sa-i spuna unui copil de la gradi, de ex., "mai tolomacule", sau prostule, sau boule, ca tot zicea cineva... Nu de alta, dar s-ar putea trezi batuta sau impinsa, sau mai stiu eu ce...

Noi in familie, cand ne enervam pe altul ne adresam cu "fiinta". Daca ma everveaza Miruna, de exemplu, ii zic "tu fiinta, nu intelgi sa..."


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Citat:
citat din mesajul lui corap

pana la subiectul asta nici nu mi-am dat seama ca "fir-ar" ar putea fi considerat ofensator in vreun fel. nici macar acum nu vad ce conotatii negative ar putea avea incat sa nu fie potrivit pentru urechile fragede si mintea pura a unui prunc. echivalentul "existar-ar" n-am auzit sa lezeze pe nimeni.
nu se refera la o persoana, nu se (mai) invoca ~divinitati, iar cuvantul si-a pierdut o mare parte din incarcatura semnatica - e (aproape) o interjectie care exprima o frustrare sau durere. si cam atat.


Nici eu nu as fi crezut ca fir-ar e injuratura... ]

[



In fct de persoana care-l foloseste , "fir-ar" poate fi un cuvint fara importanta , inofensiv sau, din contra, un cuvint f incarcat negativ. Pt mine, in calitate de credincios, "fir-ar" include un "al cuiva "(adica al dracului) deci o inchinare a ceva cuiva sau poate include un "cumva" "fir-ar mort/ars " ce stiu eu, deci are la baza un blestem, asa ca daca zic "fir-ar.. de jucarie", chiar daca n-o dedic la nivel declarativ dracului, el stie ca i-am dat-o lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

NU inteleg cu ce te am suparat in asa hal incat sa scoti sloganu` ala cu culmea moderatoru`.
Despre ce vorbim aici ?
Nu despre copii ? Ai tai, ai mei, ai tuturor care si-au facut timp si au incercat sa-ti raspunda, chiar daca majoritatea nu a inteles problema ta, care nu este o problema din moment ce TU poti rezolva asta si nu inteleg de ce nu o faci.



In locul tau nu as afirma ca stiu cati dintre userii si vizitatorii acestui site au inteles sau nu ce am vrut sa transmit!
Sunt absolut convinsa ca sunt parinti care au inteles perfect care era mesajul meu si importanta lui iar faptul ca nu raspund aici este pt. mine mai curand o aprobare decat o negare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Da !



A ramas sa justifici cum si sa explici ce facem cu restul!
Btw, sunt convinsa ca nu ai auzit de copii care sufera de ecoLalie!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Am spus extrem de clar ca ma refer la majoritatea copiilor. Acei copii care au o conditie mai speciala sau despre care parintii stiu ca nu vor reactiona bine cred ca pot fi lipsiti de Tom si Jerry &co. Dar asa cum, copiii cu o intoleranta alimentara sau cu alergii sunt tinuti departe de ceea ce le face rau se poate aplica aceeasi regula. Daca s-ar elimina din magazine toate alimentele cu potential alergen ar fi mai safe, dar nu asta e solutia.

Suntem pana la urma consumatori cu oarecare responsabilitate pentru copiii nostri si intr-un caz si in celalalt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Daca desenele animate sunt asa de nocive, ce sa mai spunem de povesti? Cunoasteti voi vreuna normala? Eu nu. Plecand de la scufita si iezii mancati de lup (care mai si manjeste peretii casei cu sange si le pune capetele la geam - chiar daca sunt sigura ca nimeni nu a citit partea asta copiilor) pana la Hansel si Gretel pe care ii duce tatl in padure sa-i lase acolo ca nu aveau cu ce sa-i mai creasca...sau cele cu printese si printi care traiesc fericiti pana la adanci batraneti - total ireale.
In concluzie, nu are nici un rost sa ne dam de ceasul mortii pentru niste chestii inutile.
La urma urmei, violenta sta in firea omeneasca, orice copil se naste cu ea. Ca vede sau nu la desene animate mi se pare... nici nu stiu cum sa zic.

Mergi la inceput