Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pana la subiectul asta nici nu mi-am dat seama ca "fir-ar" ar putea fi considerat ofensator in vreun fel. nici macar acum nu vad ce conotatii negative ar putea avea incat sa nu fie potrivit pentru urechile fragede si mintea pura a unui prunc. echivalentul "existar-ar" n-am auzit sa lezeze pe nimeni.
nu se refera la o persoana, nu se (mai) invoca ~divinitati, iar cuvantul si-a pierdut o mare parte din incarcatura semnatica - e (aproape) o interjectie care exprima o frustrare sau durere. si cam atat.

"auci" ti-ar suna mai bine?

(eu sunt revoltata de "boule" - de exemplu - care e clar o ofensa adresata cu intentie unei persoane. contextul in care "fir-ar" apare in limbajul curent e, in general, o situatie de oaresce stres si autocontrol limitat si nu se refera la o persoana, ci la o situatie exterioara care il afecteaza pe vorbitor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Te mai intreb o data si apoi o las balta: de ce ii lasi la TV daca tu consideri asta nociv ? De ce nu le pui baietilor pe dvd desenele pe care le consideri tu ok ?
Tu esti adultul, tu decizi, nu inteleg unde e problema ta mare.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu tot nu inteleg de ce va raportati raspunsurile spre mine?
Eu am dat o tema de discutie care se refera la responsabilitatea pe care ne-o asumam atunci cand ii lasam pe copiii nostri la desenele animate pe care ei le adora!
Doresc sa va dau aceasta tema de gandire nu ca sa ma combateti pe mine ci ca sa fie un momento in care sa va analizati aceasta optiune de a lasa liberi copiii la desene!
Chiar nu va pasa daca sunt influentati in mod negativ copiii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Copiii nu sunt la fel, cum bine ai zis si tu.
Unii se lasa influentati, unii copiaza si preiau imediat limbajul, altii nu.
De asta fiecare parinte are propriul copil de care sa aiba grija.
Si din moment ce tu ai deschis acest subiect, am crezut ca vorbesti de gemeni.
Daca l-a deschis asa, ca sondaj de opinie, sper ca te-a lamurit lumea.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
In fine, Woody Allan ... Are filme inteligente. Eu nu l-am putut inghiti multa vreme, acum il descopar.

Ohohohhhooo ... si inca cum. Totul pana la Woody Allen, va rog. Stiu ca e greu de mestecat (se vorbeste mult, este multa agitatie in filmele lui), dar daca reusesti, are o aroma absolut unica.
Eu i-am vazut TOATE filmele, este unul din preferatii mei

P.S. Dar de ce am ajuns de la "fir-ar" la Woody Allen, ca nu prea se injura in scripturile lui ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
De asta fiecare parinte are propriul copil de care sa aiba grija.
Si din moment ce tu ai deschis acest subiect, am crezut ca vorbesti de gemeni.
Daca l-a deschis asa, ca sondaj de opinie, sper ca te-a lamurit lumea.

F. rautacios acest mesaj al tau si nu inteleg de ce vine culmea de la un moderator DC!
Categoric nu gemenii mei au fost motivul, ei au fost inspiratia!
Acest mesaj al meu nu s-a dorit un "sondaj de opinie", el s-a dorit un mesaj care sa atraga atentia asupra unei anumite categori de copii si nu numai, categoric!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Kariguld, cand au inceput copiii tai sa mearga ce immpresie ai avut? Merg pt. ca i-ai invatat tu sau pt. ca au avut ei acest instinct?
Uite, sunt unii copii care nu pot sa mearga, sa vorbeasca, sa inteleagalumea, etc., doar daca sunt cu atentie ajutati!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


tocmai de aceea e bine sa ai tu control peste ce vad ei. eu vorbesc din punctul de vedere al unui parinte de copil cu nevoi speciale.

pe mine personal nu ma deranjeaza ca aud in stanga si dreapta fir-ar sau altele de gen. personal nu le-am folosit si m-am educat sa nu ma afecteze limbajul celor din jur. cat prieveste copii am fost intotdeauna atenta, mai ales cand erau micuti.

ba mie imi pasa, mai bine spus mi-a pasat sa nu fie influentati negativ. insa eu pot pana la un punct sa controlez ce aud ei si ce vad, de la un punct incolo nu mai pot. ca traim in societate. daca atunci cand sunt mici si in formare le dai repere bune, sanatoase si le vor insusi iar mai tarziu vor discerne ei cu mintea lor ce e de spus si ce nu.


edit, ca mi-am amintit ceva important. aseara imi spunea barbatul ca de doua luni are discutii cu baiatul nostru (de care eu nu stiam) si ca intotdeauna au vorbit despre lucruri pozitive. de doua luni baiatul trece prin niste stari.... mai delicate ca sa spun asa. iar sotul a inteles ca daca vor discuta numai despre aspectele negative ce s-au intamplat odata nu-l vor ajuta cu nimi. asa a inceput sa aiba discutii despre lucruri pozitive. iar al sfarsitul fiecarei discutii baiatul nu mai avea nimik negativ de spus despre el si sentimentele de vinovatie-nefericire nici nu mai existau. concluzia este ca daca pui la dispozitia copilului lucruri pozitive, de fir-ar ala nu-si va mai aminti prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
In fine, Woody Allan ... Are filme inteligente. Eu nu l-am putut inghiti multa vreme, acum il descopar.

Ohohohhhooo ... si inca cum. Totul pana la Woody Allen, va rog. Stiu ca e greu de mestecat (se vorbeste mult, este multa agitatie in filmele lui), dar daca reusesti, are o aroma absolut unica.
Eu i-am vazut TOATE filmele, este unul din preferatii mei

P.S. Dar de ce am ajuns de la "fir-ar" la Woody Allen, ca nu prea se injura in scripturile lui ?

Uite ca iti spun eu: "fir-ar ...de aroma unica WA" ca nu ma lasa sa dorm dupa ce vizionez filmele lui imbecile!
De ce nu dorm? Pt. ca ma obliga sa caut ca nauca pe net sau in arhiva de filme personale un antidot cu un film pe placul meu, interesant si amuzant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
In fine, Woody Allan ... Are filme inteligente. Eu nu l-am putut inghiti multa vreme, acum il descopar.

Ohohohhhooo ... si inca cum. Totul pana la Woody Allen, va rog. Stiu ca e greu de mestecat (se vorbeste mult, este multa agitatie in filmele lui), dar daca reusesti, are o aroma absolut unica.
Eu i-am vazut TOATE filmele, este unul din preferatii mei

P.S. Dar de ce am ajuns de la "fir-ar" la Woody Allen, ca nu prea se injura in scripturile lui ?

Uite ca iti spun eu: "fir-ar ...de aroma unica WA" ca nu ma lasa sa dorm dupa ce vizionez filmele lui!

Si eu sunt de acord cu tine, umorul lui Woody Allen nu este digerat de toata lumea. Si nu e nimic rau in asta. Eu am argumente de un subiect nou in ceea ce-l priveste pe Woody Allen si genul lui de cinematografie ...
Si nici nu ma deranjeza "fir-ar ..." ... daca stau sa ma gandesc bine, chiar eu il folosesc extrem de des si nu credeam despre mine ca vorbesc urat.

Cand sunt doar enervata folosesc "fir-ar sa fie" cand sunt masiv enervata folosesc "fir-ar foarfeca si fiecrul" care este un substitut a lui "f... pastele ma-sii" ...stiu, ma scuzati, eu nu prea am conexiuni spirituale, dar va rog sa ma si felicitati pentru expresia inlocuitoare pe care am gasit-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
De asta fiecare parinte are propriul copil de care sa aiba grija.
Si din moment ce tu ai deschis acest subiect, am crezut ca vorbesti de gemeni.
Daca l-a deschis asa, ca sondaj de opinie, sper ca te-a lamurit lumea.

F. rautacios acest mesaj al tau si nu inteleg de ce vine culmea de la un moderator DC!
Categoric nu gemenii mei au fost motivul, ei au fost inspiratia!
Acest mesaj al meu nu s-a dorit un "sondaj de opinie", el s-a dorit un mesaj care sa atraga atentia asupra unei anumite categori de copii si nu numai, categoric!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Care categorie de copii? ca nu mai inteleg nimic. S-a plecat de la un "fir-ar", s-a trecut prin violenta lui Tom si Jerry,cu tangenta spre terorism si.... eu m-am pierdut pe drum.
Ok, este adevarat ca exista in zilele noastre o serie de filme de desene animate cu multe scene de violenta. Ele sunt difuzate mai mult sau mai putin.
Eu ca parinte am datoria si posibilitatea sa filtrez ce vede copilul meu. Si o fac. Canalele TV nu vor cenzura emisiile dupa bunul meu plac. Eu ca parnte decid, in fiecare etapa de dezvoltare a copilului ce este util sa vada, ce este permis si ce nu.
Dar puterea mea de control se limiteaza, oarecum, la perimetrul casei. Ca nu am cum sa fiu permanent in preajma lui la grdinita, sau mai tarziu la scoala. Nu am cum sa prevad ca indiviii pe langa care trec pe strada or sa arunce o injuratura in cadrul conversatiilor lor, sau ca alti doi indivizi se vor lua la bataie.

Deci inevitabil copilul va vedea si va auzi si ceea ce eu nu as vrea sa vada ori sa auda. E treaba mea sa-l ghidez, sa-i ofer reperele necesare astfel incat sa gaseasca drumul cel bun.



Mergi la inceput