Acel "Fir-ar..."!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ma refer cristoiu la acele mesaje care pot sa vina pe cele mai inocente cai si care ulterior ne dau batai de cap de nu stim ce ne-a influentat copilul in rau!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Ok, iti spun eu cum poti sa ii feresti. Ii inchizi intr-o casuta pierduta undeva in pustietate, fara TV, internet, telefon. Si mai ales fara acces la lumea animala, ca acolo sunt prea multe exemple negative.

Nu poti sa ii pui sub clopot de sticla. Iti garantez ca vor avea de a face cu influente mult mai negative decit Tom si Jerry. Iti inteleg ingrijorarea, dar acum respira adinc si uita-te la tine. Ai fost influentata in rau de Tom si Jerry? Esti om normal desi te-ai uitat la ele? Pai atunci de ce ar fi copiii tai altfel? In fond ei sunt formati mai mult de parinti si mai putin de personaje de desen animat. Mai ales la virsta asta.

Edit: eu am auzit de ecolalie si pina acum nu m-am izbit de problema asta. Si de multe alte neintilnite am auzit. Si tot nu vad relevanta, dar fie ... ma duc sa ridic fata de la gradi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Szirvarvany, tu ca si multi altii de pe aici nu cred ca ati inteles mesajul meu.
Exista o varsta la copii, mai ales la unii copii, pe care eu o consider critica.
Sunt perfect constienta ca sunt copii si copii. Ce te faci cu acei copii care iau ad literam ceea ce li se prezinta, care nu au prin natura lor sau a varstei capacitatea sa discearna situatiile de conflict?
Sunt perfect de acord ca asa cum nu am fost eu marcata in copilarie de anumite aspecte pe cate le-am mentionat, nici fetele de pe aici care au spus acest lucru, nu au fost.Dar toti suntem asemenea?
Eu am ridicat in discutie acest subiect nu pt. marea majoritate de copii care la un moment dat echilibreaza informatia din copilarie conform cu natura si educatia lor!
Sunt toti copiii capabili sa o faca?
De ce szivarvany nu desfiintez tv-ul? Pt. mine ar fi simplu si te asigur ca cei mici nu se uita la tv decat in anumite limite si ca o recompensa dar nu de capul lor si numai in prezenta noastra.Poate acestaeste motivul pt. care doresc sa atrag atentia asupra unor aspecte!
Credeam ca s-a subanteles acest lucru din moment ce am ridicat aceste teme de gandire.
Dar, toti parintii procedeaza ca si noi?
Nu este normal sa aduc in discutie aceste teme?


Uite cristoiu am ajuns sa-mi dau quote pt. ca se pare ca nu ati retinut acest raspuns al meu nici tu si nici altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Edit: eu am auzit de ecolalie si pina acum nu m-am izbit de problema asta. Si de multe alte neintilnite am auzit. Si tot nu vad relevanta, dar fie ... ma duc sa ridic fata de la gradi...

Atunci multumeste-i lui Dumnezeu ca nu ti-a dat ocazia sa te izbesti de problema asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Uite cristoiu ca a mai fost dezbatut un subiect asemanator la Generale, intr-un fel razi la Stan si Bran si altfel la Chaplin!
Eu sant genul care ii prefera pe primii.

.....

Si mai lasa-ma ca replicile lui Woody Allen ca nu sunt chiar etalon de inteligenta!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


uf, ma speriasem, pana am citit ca ii preferi pe stan si bran. pai chaplin e deprimant rau, daca stau sa ma uit la el trebuie ascunse cutitele din casa de venele mele.

Si daca woody allen nu trateaza cu umor sec relatiile interumane, cine o mai face? stai ca stiu: larry david. si seinfeld.

atata doar ca wa si-a pus o palarie mare de intelect :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Uite cristoiu ca a mai fost dezbatut un subiect asemanator la Generale, intr-un fel razi la Stan si Bran si altfel la Chaplin!
Eu sant genul care ii prefera pe primii.

.....

Si mai lasa-ma ca replicile lui Woody Allen ca nu sunt chiar etalon de inteligenta!




uf, ma speriasem, pana am citit ca ii preferi pe stan si bran. pai chaplin e deprimant rau, daca stau sa ma uit la el trebuie ascunse cutitele din casa de venele mele.

Si daca woody allen nu trateaza cu umor sec relatiile interumane, cine o mai face? stai ca stiu: larry david. si seinfeld.

atata doar ca wa si-a pus o palarie mare de intelect :)




_

Nu-i asa ca m-ai citit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Copii nu au de lainceput capacitatea de a discerne intre bine si rau. Asta se formeaza in timp, iar un rol esential in asta il avem noi parintii. Noi trebuie sa ii invatam ce e bine si ce e rau, cum sa reactioneze,cum sa-si tempereze reactiile, cum sa-si controleze potentialul violent.
Dar asta nu inseamna sa ii inchidem in palatul de clestar in care toate sunt candide si roz pana la adanci batraneti.
Nici daca am vrea nu ii putem feri de orice. Nu ii putem feri la nesfarsit de posibibilitatea de a auzi o injuratura, un cuvant din categoria celor "urate", nu ii vom putea feri la nesfarsit de posibilitatea de a vedea o scena de violenta. Putem sa le explicam de nenumarate ori ca violenta nu e buna, ca injuraturile si vorbitul urat nu ajuta la nimic,dar nu le putemascunde existenta lor.

Exista pe lume si lucruri rele dar daca ele nu ar exista,cum ar putea face copilul diferenta intre cele bune si cele rele.

Exagerarile/extremele nu cred sa serveasca la ceva. Eu una asa consider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Szirvarvany, tu ca si multi altii de pe aici nu cred ca ati inteles mesajul meu.
Exista o varsta la copii, mai ales la unii copii, pe care eu o consider critica.
Sunt perfect constienta ca sunt copii si copii. Ce te faci cu acei copii care iau ad literam ceea ce li se prezinta, care nu au prin natura lor sau a varstei capacitatea sa discearna situatiile de conflict?


punct ochit. e foarte simplu, dar cateodata am impresia ca noi parintii complicam lucrurile. eu sunt cea care controlez ce pot vedea copii mei cand sunt mici. si daca asta inseamna sa nu am tv o buna perioada, asta voi face. eventual pot urmari cand si cand cate un film de desen animat pe care l-am vizionat noi in prealabil.
copii mici nu prea fac diferenta intre ce se intampla in televizor si in realitate. ptr ei amandoua sunt la fel.
sa nu carecumva sa ma intelegeti gresit, nu spun sa-i tinem sub clopot. doar spun ca putem controla ceea ce vad si vin ei in contact. si desigur spus mereu si mereu adevarul despre lumea desenelor animate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


aaaa. legat de ce invata de la desene: ai mei au invatat de la tom si jerry sa faca capcane si dispozitive. era un episod cu un caine care ii alerga si s-au coalizat impotriva lui soarecele si matza si au facut un dispozitiv cu sfori prin toata casa sa-l invete minte

sa vedeti ce cool dispozitiv am gasit eu cu sfori intine in toata camera cand am venit de la munca .... si acum ma prapadesc de ras. aveau 4 jumate si 3 ani, si au muncit ceva, nu gluma



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Kariguld, cand au inceput copiii tai sa mearga ce immpresie ai avut? Merg pt. ca i-ai invatat tu sau pt. ca au avut ei acest instinct?
Uite, sunt unii copii care nu pot sa mearga, sa vorbeasca, sa inteleagalumea, etc., doar daca sunt cu atentie ajutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ah ! Inteleg acum ...

Pai si TU de ex, cum iti manifesti frustrarea ... numai cu "Oh!" ?


yep!
foarte, foarte rar mai zic "shut"

Pai "shut" este de fapt "shit" modificat ... la del cum "fir-ar ..." este un "fir-ar sa fie" neterminata ...
Oricum mi se pare remarcabil sa iti manifesti frustrarea numai cu "oh" ... trebuie sa fii o persoana extrem de calma si intrrovertita.

Mergi la inceput