Angry Birds in Homeland!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Neatza! Da, ne-am īntors cu bine, a fost o plimbare foarte sportiva, m-am vazut cu 2 prietene si copiii lor, dar acum ma dor toate cele de la alergat cu rucsacul īn spate.

andre_ea, in franceza eu recunosc usor accentul romānesc: un "r" rulat si apasat si o melodie tipica a cuvintelor.

Eu abia m-am īntors si duminica plec iar la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Neata din autobuz
Pruncu are snow day, eu ba!
Ziceti voi daca asta e dreptate ....

Ninge Asa de rau ca nu am putut face poza, se punea zapada pe parbriz imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Neatza la pranz (cum sa zic altfel? 'pranzu'?)

Io m-am trezit demult, am baut cafeaua si ma uit la visolul de afara. La noi e obisnuit sa fie ninsoare si vant puternic, n-a fost niciodata sa inchida scoli sau ceva :)). Se mai ingreuneaza circulatia, mai intarzie trenuri si autobuze, toata lumea da vina pe vreme dar asa-i in tenis Suedia.

Sotul e liber azi si ce credeti ca face? Studiaza trasee, drumuri, zboruri, etc. pentru concediul din vara. Nah, astia care au invatat la timp....

dana_vio, sanius placut sa aveti!

carmen si tu cu concediile?

chuny ma bucur ca ati ajuns cu bine. Nah, ne luam de manuta cu plecatul la scoli....

maru, nu-i drept...dar unde ai vazut tu dreptate pe lumea asta?

Un weekend fain va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, cu cat e mai urat afara cu atat ma roade mai tare problema concediilor.
Am decis, da, eu am decis, de capul meu, ca anul asta sa impart concediul de vara in doua: o saptamana in iunie si o saptamana in septembrie.
Pentru iunie am ales deja sa mergem la all inclusive la bulgari, iar pentru septembrie sunt in extaz dupa ce am vazut pozele cu casutele de piatra din aliki. Am trimis deja mail si astept raspuns.
Intre timp ma uit urat la lapovita de afara si ma zgribulesc numai la ideea ca trebuie sa ies de la birou, sa ies apoi din masina la gradi sa iau prunca, sa ies iar sa intru in casa... sa ies dupa aia sa strang dupa zara, sa mai ies iar sa arunc gunoiul sau mai stiu eu ce, in timp ce afara ploua/ninge cu o flescaiala rece si uda.

Sotz se uita cu un ochi la mine cand ii expun planurile si ma intreaba ca in bancul cu stewardeza... ce am voie sa spun? Raspunsul meu invariabil e ca are voie sa fie de acord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

o aparut si muma padurii
nimic nou pe frontu' de vest ... inchiderea inchisa ... sefa pleaca-n concediu o saptamana la schi si ma simt de parca io as pleca-n concediu :)
ce va ganditi de concedii la vara ... acum! sau nu va plac sporturile de iarna?
io nu-mi fac planuri de concediu ca nu stiu in ce ape o sa ma scald la vara :) mai bine zis remuneratie mica, dupa buget ... om mai vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La mine nu exista vacanta de iarna de trei ani incoace...asa ca ne ramane numai vara . Planuri facem din timp tocmai sa nu cheltuim mult...se vor strecura pe undeva si niste zboruri cu avionul, cresc preturile la bilete de la o zi la alta ca aluatul pus la dospit.
Asa ca musiu cap de familie care e si finantator unic deocamdata al concediilor, sudiaza, face trasee, cauta solutii...e partea cea mai grea a concediului practic. iar eu nu pot decat sa fac ce face sotul lui Carmen, sa aprob . Apoi mi-a veni si mie randul sa planuiesc si el sa aprobe....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Va invit la gogosi! Si cum sunt acasa in sfarsit vienri seara, ma duc sa ma uit la emisiunea mea preferata, Skavlan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

omu zapezilor a venit la raport!
ninge inca...
sefu a plecat in concediu la Barcelona,si mi-a lasat tone de munca...
asa ca am decis ca e timpul pentru aripioare si cartofi prajiti, savarine!
acu in cuptor o tava de macaroane cu branza se rumeneste!

v-am zis ca ninge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Pot sa cer si eu o gogoasa?

Dau la schimb povesti cu accentul si pronuntia romaneasca in franceza, de fapt in franceza de Quebec, ca e alta mincare de peste (exista si dictionar francez-quebecois) plus istorii in care vrei sa spui una si iese alta, din cauze de sunete inexistente in limba romana si dubios de imposibil de pronuntat, dar de care abunda limba lu' Jacques Cartier!

Si mai dau si din casa din cind in cind... acum tocmai a venit Adolescenta Sa sa ma pupe, cica ce bine ca i-am explicat aseara nu-s ce la mate, asta dupa ce ne-am certat din septembrie incoace ca nu mai are nevoie de ajutor la nimic, dar la nimic, Mami!, ca sint mare si responsabil!, ca azi fix aia a avut la test si ce bine i-a prins! Nici o grija, miine gaseste el ceva sa nu ma mai placa!!! Si poimiine altceva, care demonstreaza (daca mai era nevoie!) ca sint cea mai cool mama ever!

Amu' ma duc sa asist Infanta la culcare, pe miine dimineata la gogosi si cafele?

MAi tre sa fac o paranteza, ca tre sa zic de Cartier ala, asa ceva, ca nu putea sa debarce dom'le altundeva decit in pacostea asta de Tara a Zapezilor?! O fi fost bine si frumos cind a debarcat el, da' cind a venit iarna de ce nu s-a dus, dom'le, in Florida??? Ca nu-i trebuia pasaport! Noooo, el a stat aici, sa sufere si urmasii urmasilor lui, de ce numai el!?

Noapte buna si buna dimineata, dupa caz!

Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Neatza fetelor,
Auzeam ieri un reportaj ancheta la belgieni
Se intrebau la radio ce iese mai ieftin...sa rezervi vacanta cu un an inainte sau un last minute
REZULTAT last minute !
Diferenta era de la 2200 e la 1750

Mergi la inceput