Angry Birds in Homeland!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noua ne-a fost tare greu sa ne intelegem cu tipa de la receptie din Edinburgh, asa accent avea :). In schimb, unde ne-a fost mai groaza, acolo in Scotia salbatica, la tara, unde am stat la o pensiune privata, a fost mai usor :). Tipa care avea pensiunea era o englezoaica din sud de pe undeva, maritata in Scotia. Sotul ei era paralizat la pat, nu l-am vazut, ea avea totul pe mana acolo: casa, sotul, pensiunea, servea si micul dejun si era curat si frumos, era o casa transformata in pensiune, ei locuiau acolo la parter. Era asa o tipic Margaret Thatcher .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Cind am fost in Londra am fost detectata ca sunt din Dublin ( deci si mai specific decit accent irlandez in general :) , eu credeam ca am doar accent romanesc :)

Mie imi place accentul scotian , mi se pare mai usor de inteles decit cel din irlanda de nord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Deci, ma bag si eu in vorba: cum e domne cu ziua pancake asta? Fi-miu mi-a zis ca aici ar fi fost ceva de genul asta week-end-ul trecut. Si-mi cerea sa fac azi neaparat. Am amanat pe week-end :).

Dark, toate bune la dr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

In Irlanda e ultima zi dinainte de inceperea postului Pastelui, deci ultima zi de dezmat inainte de a renunta la bunataturi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Usch, nu stiu...tipa aia de la receptie a fost singura in toata Scotia pe care nu am inteles-o...in rest n-am remarcat ceva special.

Ah pai si aici sunt acente tare multe, iar emigrantii automat se adapteaza accentului din zona in care traiesc. Asa ca nu e de mirare ca te-a depistat dupa accent.

Mie mi s-a intamplat sa ma intrebe unii din ce parte de Suedie vin ca li se pare ciudat accentul meu si nu-l pot recunoaste . Astia cred ca nu au auzit de emigranti . Mie cel mai des mi se spune ca sunt poloneza sau rusoaica dar cred ca dupa cum arat, nu dupa accent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

E un fel de "lasata secului", traditional inainte sa incepi postul Pastelui (pe vremea cand se tinea asta in mod serios) in ziua asta haleai tot ce aveai de dulce in casa: oua, lapte, unt... si faceai clatite din ele Acum cel putin aici nu mai tine nimeni postul in mod traditional, dar s-a mentinut "ziua clatitelor"

Andre_ea, toate bune la dr, a fost doar prima programare, cea cu completat caietul de sarcina, luat sange, discutat, cantarit , povestit cu moasa si medicul despre posibilitatea de VBAC, peste 2 saptamani am scanul si o sa ma intalnesc si cu consultanta, sa discutam ce si cum, daca ne decidem (eu si sotul) sa facem amniocenteza sau CVS-ul, sau ramanem doar cu nuchal scan si testele de sange.

Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

E Mardi Gras de fapt, martea grasa .

edit: la noi ii spune Fettisdagen, adica ziua grasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mihaela, cand lucram la banca clientii se refereau la mine drept "The Spanish Girl", am avut unii care credeau ca sunt olandeza

Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah pai eu sunt roscata cu ohi albastri :). Am si gene rusesti in mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

roscata vopsita . asa ca pasarea nervoasa de la subiect.
Si nu, nu-s cioara .

Mergi la inceput