Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Am primit cadou un voucher de epilare definitiva pt axila la un Salon relativ cunoscut in urbe (presupun ca procedura e una din cele enumerate de voi mai sus).

Am o prietena care are si ea Salonul ei, extrem de fitzos in aceeasi urbe (nu ma duc din motive de jena si de preturi ft mari). Am vb cu ea insa pe tema asta cu epilarea definitiva, am rugat-o imi spuna daca e ok sau nu sa-mi fac asa ceva..ce recomanda ea.
Mi-a dat un nume de Salon (nu al ei..il am notat pe la birou) unde stie ca aparatura e performanta, altfel mi-a zis ca ea nu recomanda asa ceva. Pot fi efecte secundare nedorite... uneori chiar grave.


Asa ca, din voucherul respectiv voi folosi doar tunsul parului.
Din cap !

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ce efecte secundare ?

Eu, daca nu as mai avea cativa ani si scap de el in mod natural, prin batranetze, m-as duce ...e bine bai sa nu mai ai de-a face.
Sper sa o conving pe fica-mea macar sa nu puna lama pe el, ca pe aici, cum sunt astia speriati de durere, majoritatea adolescentelor si nu numai, dau cu lama ca pe fatza ...

Apropo, noi avem doua bai - una e in dormitorul nostru si e a mea , si una e pe hol si e a lor (adica a copiilor + barbatul + ocazionalii musafiri). Deci EU, rar pe acolo ...

La mine in baie este par - de pe capul meu ...inteleg, ma resemnez si il curat ...
La ei in baie, este mereu par, stiti voi, din ala care nu e nici lung si nici vopsit roscat ... desigur, ca si la firmituri, nimeni nu il vede, pe nimeni nu deranjeaza, decat pe mine cand ma pipi pe la ei prin baie.
Copiii inca nu au par ...
Ii spun barbatului - bai nene, de unde curge atata par de pe tine, ca parca cand te-am luat nu erai asa paros ... sa nu mai dai vina pe mine ca infund canalizarea, ca uite ce lasi in urma ...
Barbatul, ca de obicei, nevinovat ..."eu ? nu e adevarat, asta nu e parul meu, nu stiu al cui este, eu nu am parul carliontzat" ...
Eu: Mda, in cap nu ...

Deci, viata ma invata ca pe masura ce imbatranesc, eu chelesc mai peste tot (sper eu) si barbatul impadureste pe unde nu trebuie ...

Daca tot vorbim de par - voi cum va descurcati cu perii din baie si canalizarea comuna ? Numai cand ma gandesc la Rufus cu 4 capete lungi si mi-as face WC in curte ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

un ex de efect ar fi agresiunea asupra glandelor sudoripare
de aici transpiratia deficitara
toxine in organism
iar daca zona e si axila, zona apropiata de sani
poate fi cu atat mai de nedorit



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, e o vorba la barbati: parul din cap cade odata cu varsta, si se aseaza ceva mai jos: in nas, in urechi, chiar si mai jos
Eu n-am avut atata par in nas si urechi niciodata, muncesc mult sa nu arat ca venit acum din padure dupa ce am stat acolo 10 ani fara oglinda.
La mine acasa, cu mandrele mele, nu in baie e baiul, ci prin casa, pe fotolii, pe canapele...peste tot adica, pentru ca au parul lung si na, mai cade. Noroc ca se spala pe cap si si-l ingrijesc permanent. Parul e pe primul loc la fetele mari

Efecte secundare la IPL? Aaaaa, iti da sa semnezi o lista intreaga de posibile riscuri...de fapt singurul lucru neplacut este o anume iritare, in functie de sensibilitatea pielii, o posibila arsura pe zone sensibile (alea...mai ascunse). In mod normal, inainte de epilare se face un test ca sa vada operatorul cum se manifesta pielea. Reactii mai pot fi daca urmezi un tratament cu anume medicamente (de ex antibiotice). Tot pe piele apare reactia. Si, la general, epilarea cu lumina asta se face doar in lunile fara soare, pentru ca se exclude total expunerea la soare, chiar cu crema protectoare. Asa ca nu e vina IPL daca unele cabinete fac epilari vara si apoi dudele se duc la plaja in we la Mamaia. Daca va intereseaza, va dau toate detaliile teoretice.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu sunt la a 3a sedinta de IPL. La mine da rezultate, s-a rarit mult parul in zona in care fac. Ei garanteaza 5 ani... fara par, dupa aia cica sa mai vii la cate o sedinta / an pentru firele care apar in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la niste vecini le-a spreyat un scons, catelul...nu mai stiau bietii oameni in ce sa-l spele...ca iti muta nasul...au incercat tot ce se spune pe net:sos de tomate, baking soda....otzet...

si cand mai vine un miros de sconcs, treb sa inchidem ferestrele cu viteza fulgerului.

curcanii salbatici nu stiu daca sunt buni la gust...dar cred ca pana la urma, sotul tot o sa prinda unul sa incerce...
da, pe vremuri era traditzia aia sa-i impuste, sa-i manince, dar nu stiu daca se mai practica pe undeva.

am mai vazut intr-o zi in curte, o familie de prepelitze (cred ca de alea areau) cu niste pui mici cat dopul si mergeau repede, repede.
...ce dragutzi erau!!! uneori ii vedem si pe strada si oprim masina , ii lasam sa treaca, la fel si cu restul animalelor.de aia se circula cu viteza redusa...adica asa ar trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu stiu de unde mai am par in cap.
cand desfac aspiratorul e plin de par, de fapt si roata aia se intepeneste in firele mele lungi de par.
par de al meu e peste tot, avem 3 bai si in toate ma pieptan de il disper pe al meu sotz....el desfunda chiuvetele, eu curatz balturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Hallou,

Sunt pe zona, doar ca iar inchidem luna ...
In plus, am ajuns pentru al doilea an, de data asta cu fica-mea, la celebrul proiect "100 days of school" - mama ma-sii de proiect, trebuie sa adunam 100 de ceva si sa le lipim pe ceva sub foarma de altceva, totul pana sapt viitoare ... nici nu stiti stiti ce imi plac mie proiectele astea, in care parintele se prezinta cu ideile la copil si copilul spune doar daca ii place sau nu .

Anul trecut, pentru fiu-meu, am scris cu 100 de centi "100" si dedesupt am tras la xerox un dolar ... desigur fica-mea vrea ceva similar, sa desenam o inima cu 100 de cereale si in interior sa scrie 100 . Am totul in Excel, ca doar n-o sa desenez cu mana ... si deja i l-am modificat ca nu stiu sa desenez inimi in Excel dar merg foarte bine romburile pe care trebuie sa i le prezint diseara ca diamante ... problema este ca nu ma potrivesc cu 100 de obiecte si desi sunt convinsa ca nu o sa le numere nimeni, parca vad ca o da fiu-meu in gat daca nu are fix 100.

Revin ...


Buflea, tin minte proiectul de anul trecut. Succes! As muri daca ar trebui sa fac proiecte din astea cu copiii, is nula la asa ceva.
Si ma mai uit pe la alte subiecte ce invata copiii in Ro in clasa intai, uff, definitii rigide, ecuatii etc, am scapat ieftin aici. Io-s multumita ca fi-miu imi explica cate feluri de o exista in franceza. Asta in timp ce rade de mine ca pronunt faim ca femme

Si eu pierd par in prostie. Muuuult. Inca am de unde, dar in curand n-o sa mai am.

Michelle, frumos ce spui tu. Pe aici am vazut o vulpe in parcare la Carrefour :)))) si veverite. Dar e aglomerat, deci animalele se cam feresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Hallou,

Sunt pe zona, doar ca iar inchidem luna ...
In plus, am ajuns pentru al doilea an, de data asta cu fica-mea, la celebrul proiect "100 days of school" - mama ma-sii de proiect, trebuie sa adunam 100 de ceva si sa le lipim pe ceva sub foarma de altceva, totul pana sapt viitoare ... nici nu stiti stiti ce imi plac mie proiectele astea, in care parintele se prezinta cu ideile la copil si copilul spune doar daca ii place sau nu .

Anul trecut, pentru fiu-meu, am scris cu 100 de centi "100" si dedesupt am tras la xerox un dolar ... desigur fica-mea vrea ceva similar, sa desenam o inima cu 100 de cereale si in interior sa scrie 100 . Am totul in Excel, ca doar n-o sa desenez cu mana ... si deja i l-am modificat ca nu stiu sa desenez inimi in Excel dar merg foarte bine romburile pe care trebuie sa i le prezint diseara ca diamante ... problema este ca nu ma potrivesc cu 100 de obiecte si desi sunt convinsa ca nu o sa le numere nimeni, parca vad ca o da fiu-meu in gat daca nu are fix 100.

Revin ...

Buflea,
si eu am avut de facut proiect cu 100 la scoala fetei; din lipsa de imaginatie, m-am dus la $store si am luat o cutie cu litere care se lipesc din alea marime mai mica (care erau vreo 2-300 in cutie) si niste planse din "foam"taiate frumos, si, initial am vrut sa o pun sa scrie o poezie de eminescu din 100 delitere o strofa 2 acolo(in engleza), dar nu s-a potrivit nici una care era acceptabila si din cele "lascive" mi s-a parut ridicol sa o trimit la scoala mai ales ca e scoala bisericoasa...asa ca am lasat-o pe ea sa scrie ce i-a trecut prin cap, a scris descifrabil 100 days numele ei si restul le-a pus aiurea...dar nu stie sa scrie inca, profesoara i-a spus ca i-a placut de proiectul ei(ar fi fost culmea sa zica ca nu...) poate ti-am dat o idee, ceva...de la $store se pot face f multe proiecte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Puzzle 10x10 ;)

Mergi la inceput