Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, dar de unde soro spaima de cancer? Ca nu te-am auzit prin familie de asa ceva...du-te la doctor ca o rutina, cica asa se merge, nu ca sa descopere aia ceva.
Cu mancarea eu am rezolvat-o. Azi m-am enervat ca nu se mananca mancarea gatita, m-am saturat sa mananc eu sa ma fac cat doi doar sa nu arunc mancarea, asa ca o sa fac in fiecare zi cateceva pentru Ana, iar restul-dintii'n pod. Tora oricum nu mananca, eu ma dau pe boabe de luni...sa le vad pe pupeze ce mai ciugulesc. Ca nu cumpar nimic altceva, gen mezeluri sau alte prostii. O sa am in casa doar legume. Sa-si faca.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Suparat..suparat sunt Doamne iarasi suparat.....hai Rufus...fruntea sus si burta supta.

A,eu urasc si ginecologii..si stomatologii.Si doctorii in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Michelle - nu stiam ca exista mai multe STAR ... parca ala al nostru este pe stat. Nu stiu despre ce teste de nivel national vorbesti tu ? Exista si din alea ?


tocmai am aranjat toate testele lui william din clasa 1 pana in prezent....si a inceput sa se faca lumina in capul meu cu testele astea. deci, sunt asa:

-STAR reading, se da cel putin o data pe trimestru uneori de 2 ori ...la care primsesti Diagnostic report ..iti spune nivelul de reading si zona de unde sa-si citeasca /aleaga cartzile

-apoi sunt Testele de la District(language si math ) care se dau o data pe trimestru, rezultatele le primim cu report card la sf.

-si oficialul STAR Test e cel care se da in primavara si primim rez prin posta prin august. in functie de rezultatul la asta se aleg cei care vor fi tested for Gifted program

-el mai da si CELDT (pt cei care engleza e 2-nd language)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Michelle - nu stiam ca exista mai multe STAR ... parca ala al nostru este pe stat. Nu stiu despre ce teste de nivel national vorbesti tu ? Exista si din alea ?

Si eu maine ma duc la dentist ...dimineata la 8:00. Mie nu mi-e frica de dentist, mai ales in zilele noastre cand iti fac astia anestezie si pentru o scobeala ...

Mi-e frica insa de ginecolog ... nu pot sa va explic, este ceva ce nu pot controla. Am convingerea ca la fiecare control o sa-mi gaseasca vreun cancer ... Din cauza asta fac controale mult mai rar decat ar trebui ... De la mamografie am plecat o data din sala de asteptare ... si nici nu am facut vreuna pana acum. Stiu, stiu ...trebuie sa fac, sunt suficient de lucida si informata pentru asta. Cu psihicul stau mai prost ...


mie mi-a placut ce mi-a spus o data Nadia,Victorya mami , aici pe forum...cand mi-era frica sa ma duc la controale ca mai mereu imi gaseste cite ceva si ma cheamau a 2-a oara.
Nadia, mi-a spus ca daca ar fi sa am ceva, e bine ca imi descoper din timp, daca nu am nimic...imi iau o grija.
faptul ca tot lasi pe alta data , daca ai ceva nu o sa faca sa dispara....iar daca nu ai...mai stai un an linistita.

deci,fa-ti programare, te duci si scapi si nu te mai gindesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cum Rufus nu m-ai auzit de cancere ...la mine in familie, toata lumea a murit sau se lupta numai cu cancer ...bunicii, matusi, taica-meu ... nu avem un cardiac, cu inimile stam bine, celulele ni se schimba.

Aham, deci de luni te duci si tu pe drumul boabelor ? Ia sa ne scrii in fiecare zi ce vezi/simti de la ele ... din experienta lui Kari eu am inteles ca boabele astea lucreaza pentru altii ... ei i-au fragezit carnea spre bucuria cainilor si a admiratorilor veniti la picioarele ei . Cat despre ea, eu tot ce am retinut a fost ca a vazut stele (verzi?) de ameteala si nervi (pe ceilalti).

Sigur ca ai dreptate Michelle, si tu si Nadia ... oare de ce nu au inventat astia niste pastile de panik atak ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Rufus, f. bine faci...nu mai arunca mancarea degeaba. mai bine gatesti mai rar, mai putzin...faci si economii si silueta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, nu stiu de ce nu mai tin minte...imi pare rau, mai bine taceam.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Cum Rufus nu m-ai auzit de cancere ...la mine in familie, toata lumea a murit sau se lupta numai cu cancer ...bunicii, matusi, taica-meu ... nu avem un cardiac, cu inimile stam bine, celulele ni se schimba.

Aham, deci de luni te duci si tu pe drumul boabelor ? Ia sa ne scrii in fiecare zi ce vezi/simti de la ele ... din experienta lui Kari eu am inteles ca boabele astea lucreaza pentru altii ... ei i-au fragezit carnea spre bucuria cainilor si a admiratorilor veniti la picioarele ei . Cat despre ea, eu tot ce am retinut a fost ca a vazut stele (verzi?) de ameteala si nervi (pe ceilalti).

Sigur ca ai dreptate Michelle, si tu si Nadia ... oare de ce nu au inventat astia niste pastile de panik atak ?


ia un distonocalm...parca ala e pt linistire...nu stiu daca e ceva si OTC pe aici ...dar treb sa fie.

mai ales ca si tu ai cazuri de cancer in familie, desi asta nu inseamna mare lucru, parca ridica procentul f. putzin.
acum gindeste, te si tu.... daca Doamne fereste ai avea cancer...vrei sa-l depistezi la grad 1 sau 3-4? traiesti bine mersi cu cancer depistat in grad 1...sutn atitea cazuri pe forum
si eu in urma cu 2 ani, imi gasise "ceva" la san...si am facut biopsie...si al fel mi-a zis doctora, ca indiferent ce e...e grad mic si bine ca e depistat in timp.
dar m-a ajutat Dumnezeu si nu a fost nimic...m-am ales cu o sperietura de citeva luni si o apreciere mai adinca a vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

De cand a scris Kari despre fratele ei vroiam sa ma intorc la relatia asta frate-sora ...

Kari, tu si fratele asta, mereu ati fost asa indiferenti unul fata de altul ?

Rufus, tu si sora ta, cand ati inceput sa va intelegeti ?

Oare diferenta de varsta conteaza ? In bine, in rau ?

Aseara m-am jucat cu ai mei matematica cu flash cards ... lui fiu-meu ii dadeam impartiri, fica-mii scaderi. Amandoi au vrut sa tina scorul - 1 pct la raspuns corect, -1 la raspuns gresit ... la inceput fiu-meu luase un avans serios fata de sora lui si a inceput sa se comporte ca in povestea cu iepurele si broasca tzestoasa ... in 15 raspunsuri erau la egaltate ...dupa scorul Flaviei . Dupa scorul lui, el era tot inainte. Am lasat balta jocul ca sa ma lamuresc cine a tinut scorul prost, banuind-o pe fica-mea ca e mai poeta cu socotelile. O fi ea mai inceata dar e mult mai profunda ... scorul ei era corect. Fiu-meu s-a pus pe plans, ca nu se poate asa ceva, Flavia nu poate fi la egalitate cu el, ca el e mai mare si mai bun la matematica si ca lui i-am dat matematica mai grea ...deci el merita sa fie inaintea Flaviei. Oricat am incercat sa ii explic, nu exista pentru el egalitate cu sora-sa. A aruncat cardurile si s-a dus la TV ... ma uitam la el cand plangea, cum sa va spun, mustea de ura si nervi. Flavia pe de alta parte, tacea si jubila ...

Nu ii vad prieteni, sa le pasa unul de altul ... pur si simplu nu ii vad, nici acum si nici pe mai tarziu. Dar sper ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neatza si de la mine.
Cam stralucesc ele, stelele...

Dimineata m-am trezit intr-un cot, l-am privit ranjind si i-am oferit cadou de valentin... visul meu indraznet de asta-noapte.
Cam nedumerit. I-am explicat ca imi ofer cu atata usurinta visul pentru ca el o fost protagonistul.
Ca daca era asta, taceam chitic.

Asa ca eu si cu fii-mea am primit in schimb un brown silkepill.
Nu, nu a fost o aluzie. Erau la reducere cu ocazia valentinului.

Ha, ha, ha, [2 picioare care topaie/] maine vin cei de la UPC intre 12-15. A,a,a,a mi-au dat si reducere de la 134 la 114 lei.
Asa ca maine o sa pinguinesc de pe o teava de 150Mb



Ps tare multa treaba am avut azi.

Mergi la inceput