Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io te inteleg perfect. dar tot trebe sa subliniez ca stai in tara unde doua dintre lucrurile mele preferate is cele mai bune: berea & ciocolata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aloha din zapada, ca tot vorbiti de Hawaii …

Mda Pinguinilor, am avut furtuna … vineri ne-a dat si noua drumul mai devreme, am plecat la 3:00 P.M. pe o ninsoare destul de mare, dar am ajuns cu bine acasa si am stat in casa pana duminica dimineata … Ah ! Ba nu, copiii au iesit pe la 4:30 P.M. o tura in curte, poate apuc sa va pun niste poze …

Doamne cat s-au mai bucurat, ca niste catzei din aia mici, fugeau prin toata curtea, au incercat un om de zapada, dar pentru ca nu au avut un adult care sa ii ghidoneze, s-a ales praful de proiect …

Toata noaptea a nins, cu viscol, mie mi-a placut … incep sa ma intreb daca nu cumva imi place iarna mai mult ca vara. Dimineata se oprise ninsoarea, erau vreo 40 cm si soare … superb …

Sambata dimineata, adica pe la pranz asa, am circulat intre doua usi – in spate copiii faceau o cazemata, in fatza barbatul curata zapada … pe cat de tare spun ca imi place iarna, nu am avut chef sa ies afara . Sunt foarte dezamagita de mine … l-am intrebat pe barbat daca are nevoie de ajutor si cand a zis NU, am decis ca nu ma mai ud in spate pentruun amarat de om de zapada … apoi m-a mustrat constiinta tot weekendul …

Dar, sa ii laud putin pe americani …. Toata noaptea au circulat pluguri si au dat cu sare …dimineata era zapada curatata pe sosea, pana la asfalt … si cum spre pranz si driveway-ul si masina imi erau curatate, am decis sa ma duc la ski … mda, stiu, o sa ziceti ca imi lipseste o doaga, si eu am plecat de acasa crezand asta, ma mai convinsese si barbatul ca asa este ... nu stiam cum sunt drumurile, barbatul m-a sunat de 3 ori pe drum, … dar am avut o intuitie fantastica. Drumul pana la ski a fost nu numai curatat, dar din cauza soarelui se si uscase … zapada pe munte a fost SUPERBA, nici o pata de gheata, va dati seama, zapada proaspata, naturala, cernuta cu o seara inainte … am totusi o carcoteala … a fost la lumeeeee, Dumnezeuleeee … eu am ajuns acolo la 16:30 si era coada la telescaun de 10 min …la 19:30 tot de 10 min era. Cred ca multa lume a gandit ca mine, sa vina seara ca e mai putin aglomerat …am plecat de acolo la 22:00 si ultima tura a fost intr-adevar liber … Copiii mei ? MUCI au fost …dupa 2 ore de stat dimineata la cazemata, 11 coborari si o masa copioasa plina de junk la resort, au cazut in spate de cum s-au suit in masina … Fica-mea, careia trebuie sa ii scot claparii inainte de a pleca, era sa adoarma in portbagaj in timp ce eu o mesteream la picioare …

Duminica a fost iar soare …toata ziua am cochetat cu ideea de a ma duce iar la ski, dar fiu-meu a avut si hockey si 2 zile de nastere care spre dezamagirea mea, nu s-au amanat … fica-mea nu a mai vrut la ski - ma omoara fata asta, e atat de sedentara, in curand o pierd de pe arena sporturilor de orice fel, nu ii vine sa faca vreun efort, sa iasa din casa …acum merge ca merge frate-sau si i se pare ca pierde cine stie ce chestie importanta, o mai imping si eu de la spate, dar in curand, cand aceste artificii nu vor mai functiona, cred ca o sa se lipeasca de canapea si gata … of ! Si daca ati vedea ce frumos skiazaaaa …

Deci duminica am stat acasa cu fica-mea si am gatit nene. Damn it, si acum imi pare rau ca am pierdut timpul in halul asta. A fost o zi asa de superba, trebuia sa merg iar la ski ... In fine, am gatit o ciorba de vacuta cu taitzei si borsh, o pulpa de porc la cuptor cu cartofi si mancare de praz cu masline … vreau sa va spun ca aceste 3 mici chestii mi-au umplut toata ziua. Am iesit din bucatarie mai obosita si mai frustrata decat daca m-as fi dus la ski ...
Eu nu stiu frate cum aia de la TV care gatesc in concursuri, termina in 1 ora 100 de feluri, ca eu am stat O ZI ca sa gatesc chestiile alea … dureaza sa se fiarba carnea, legumele, prazul …nu stiu ce dureaza atat, dar mie atat mi-a luat

In fine, cand am terminat era ora 18:00 si incepuse covorul roshu pentru Grammys – asa ca, le-am pus baietilor de mancare si m-am dus cu maimutza sus sa ne spalam pe par … vreau sa va spun ca nu am mai facut asta pana acum, dar ea a vrut si eu am cedat, mai rau, chiar mi-a placut – deci ne-am bagat amandoua in cada si ne-am spalat pe par reciproc … si mie imi vine sa spun ca nu e frumos dar mie sa imi explicati de ce nu e frumos, in afara de faptul ca poate traumatizez copilul cu silueta mea de gazela ?

Proaspat imbaiate, ne-am uitat la Grammys … intre timp venisera baietii, au mancat (si nu au spalat vasele, mama ei de treaba) si m-am uitat cu amandoi copiii … mvaiii ce ne-a mai placut, caci majoritatea cantecelor le stiam, ei chiar mai bine ca mine …

Faza serii a fost fica-mea : era un duet cu Elton John si Ed Shiran, cantau melodia aia superba “The A Team” si sincer acum, Elton John cam dadea rateuri … si Flavia foarte serioasa cica : “mami, that Grandpa over there is not looking or singing good at all” … hahahah, mi s-a parut asa de amuzant sa te uiti la ditamai SIR Elton John, sa-i spui “that Grandpa” si sa comentezi ca nu canta bine …

Despre Grammys mai am de comentat insa nu am timp acum … dar vroiam sa va spun, ca dupa ce s-au terminat, cand sa ma culc, absolut intamplator am dat pe BBC America unde erau BFTA Awards – adica Oscarurile englezesti …asa ca m-am uitat si la alea pana la 2:00 A.M. … concluzie, sunt cam ametzita aum si am si de lucru ca nu se mai termina inchiderea asta de luna ... dar incerc sa revin …

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

"that Grandpa over there is not looking or singing good at all”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui buflea

"that Grandpa over there is not looking or singing good at all”




Nu-i asa ? Si eu am ras si nu am reusit sa ii explic de ce e asa de amuzant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,
nu am citit ce exact ai patit la picior, dar tocmai am invatat la scoala ca glucozamina are efect f bun in regenerarea problemelor acute de articulatii oase si cred ca si muschi si tot ce e legat de partea asta. In cronica problema nu merge; daca tot doare de ce nu incerci se gaseste pe la vittashoppe, rite aid; de asemenea la vitta shoppe este crema de dat cu glucozamina pt dureri etc.; tot arnica se cheama si aici crema aceea pomenita, nu are efect prea bun daca e pusa dupa timp lung trebuie pusa imediat.
Pt raceala homeopate coldcalm am mai scris de ele sint excelente si sirop de tuse chestal pt copii.tot pe la rite aid/ vittashoppe. daca nu vrei sa incerci atunci rabdare ca va trece tusea in cam vreo 2 sapt.-1 luna de tot.


am notat ce mi-ai spus pt tuse. oricum am programare la dr cu el astazi. tuseste rau de joi, si e o tuse recurrenta inceputa pe la inceputul lui ianuare.

ufff...si piciorul meu, am spus ca m-am impiedicat cand urcam scarile (scari cu mocheta) si eram in cizme inalte cu toc...dar cum s-a putut sa ma invinetzesc asa de rau nu-mi dau seama.
tibia e vinata (cam cat podul palmei), laba piciorului in fatza pana la degete e vinata dar a mai trecut un pic...abia se mai vede, si jumatate din talpa.
vanataie in talpa...cine a mai pomenit?! nu mi-a venit sa cred. am vazut in oglinda cand imi faceam unghiile.
e oricum o saptamana de atunci...dar o sa cumpar crema asta de arnica, iar glucosamin tablete cred ca mai am in casa....eu sunt predispusa la vinatai...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

daca nu-mi trec vanataile o sa cer sa schimbati subiectul in "pingunici, raceli si alte vanatai..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Michelle, de ce nu dai o fuga si tu sa vezi exact ce-ai patit ? Cam multe vanatai si dureri, totusi. Eu am patit de doua ori cate ceva asemanator la mana si am avut odata contuzie forte si odata un varf de ligament desprins. In ambele cazuri imobilizarea era importanta. Deasemenea unguentele cu lioton si diclofenac alaturi de comprese zilnice cu gheata au ajutat mult. Ai grija (si) de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Michelle, de ce nu dai o fuga si tu sa vezi exact ce-ai patit ? Cam multe vanatai si dureri, totusi. Eu am patit de doua ori cate ceva asemanator la mana si am avut odata contuzie forte si odata un varf de ligament desprins. In ambele cazuri imobilizarea era importanta. Deasemenea unguentele cu lioton si diclofenac alaturi de comprese zilnice cu gheata au ajutat mult. Ai grija (si) de tine !




lioton si diclofenac sint pe reteta aici; de obicei nu se dau decit daca stii tu de ele sa le ceri; cel putin eu pina nu l-am cerut diclofenacul nu mi-a fost oferit deloc.

Michelle,
am vazut ca au inflorit pomii, crezi ca ar putea avea o alergie? pe mine ma apuca tusea cind infloreste un anumit pom/tufa intr-o anumita luna....dar si altfel daca tusea e mai veche tot sprey de nas ii va recomanda cu cortizon, si asta tot pe reteta, cel putin eu asa am primit pt tuse la cea mare cind a avut o tuse dupa raceala ( pe vremea aceea nu stiam de homeopate, dar de cind am inceput sa le folosesc nu mai ajuns la tuse cind au raceli le trece f f repede dar le dau imediat la primul simptom de raceala)
daca tot te doare piciorul si eu zic sa mergi la doctor; la vitta shoppe au tot felul de creme pt lovituri/dureri poate gasesti ceva sa iti treaca si vinataia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

experientza proaspata de la dr.
-asteptat la usa si in cabinet= 1 ora
-vb cu dr si cu asistenta= 30 min
-consultat...are brosita cu tuse provocata de virus...deci =" 0 " antibiotic...astepti sa treaca
-prescriptie= 1 inhaler
-mai vb cu dr si de negisori care ii are de ...2 ani...zice acum ca nu crede ca sunt negisori ci poate keratosis dermatita... prescrisptie= crema
-mers farmacie, asteptat 30 min
...total de plata ...700(sapte sute!!!)pt crema de keratosis. nici daca avea grame de aur nu ar fi costat asa...si pt ca e asa de scumpa, asigurarea nu o acopera.
-vorbit cu asigurarea, asteptat =30 min
-cumparat inhalerul , sirop de tuse chestal recomandat de msl1(multumiri), crema cu arnica recomandata tot de voi(multumiri), cei musetzel...
-astept inlocuitorul pt crema magica.
-venit acasa dupa 3 ore gasit catzel flamind si nedus afara....

concluzie, dupa parearea doctorei, poate merge la scoala si sa dea teste... ce daca are dureri de cap, tuseste,curge nasul, dureri in piept de la tuse, oboseala...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ah cred ca am scris in acelasi timp;
da, aici te trimite la scoala daca nu ai febra si nu esti contagios, asta cred ca sa te obisnuiasca de mic ca "traiesti ca sa lucrezi, nu lucrezi ca sa traiesti)...vad colegi de a mei bolnavi rau si vin la servici...nu ma mir.
inhalerul e din acela cu albuterol? sau cu cortizon? sint curioasa de care daca vrei sa imi spui.
pt negi aceia incearca variante babesti; daca nu e sigura dr ce e cere trimitere la dermatolog ca sa nu dai atitia bani degeaba; daca continua sa ii apara/extinda sint negi cred eu...700cred ca are platinum in ea de costa asa scump sau diamante...

Mergi la inceput