Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

edit, am uitat sa va spun ceva. la sot i-au gasit in stomac o amarata de bacterie, nu ulcer asa cum banuia el. acum vre-o 23 de ani a avut ulcer si atunci medicul ia spus ca este de la fumat. ieri medicul ia spus ca ulcerul ce la avut in trecut a fost de la bacteria ce este si acum acolo. si ca bacteria aia ii da dureri cand si cand. iar el lua cu constiinciozitate ranitidina romaneasca, cate un sfert de pastiluta seara. a primit doua feluri de antibiotic si inca un medicament.
nu vreti sa stiti de cati ani la rand i-am spus sa mearga la medic. aseara i-am tinut o lectie de morala, din care nu stiu cat a priceput.


Nu cumva Helicobacter Pilori? Da arsuri gastrice si multe alte neplaceri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

edit, am uitat sa va spun ceva. la sot i-au gasit in stomac o amarata de bacterie, nu ulcer asa cum banuia el. acum vre-o 23 de ani a avut ulcer si atunci medicul ia spus ca este de la fumat. ieri medicul ia spus ca ulcerul ce la avut in trecut a fost de la bacteria ce este si acum acolo. si ca bacteria aia ii da dureri cand si cand. iar el lua cu constiinciozitate ranitidina romaneasca, cate un sfert de pastiluta seara. a primit doua feluri de antibiotic si inca un medicament.
nu vreti sa stiti de cati ani la rand i-am spus sa mearga la medic. aseara i-am tinut o lectie de morala, din care nu stiu cat a priceput.


Nu cumva Helicobacter Pilori? Da arsuri gastrice si multe alte neplaceri...




iaca m-am uitat pe hatia de la medic, asa scrie: Helicobacterbefall des Magens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Buflea te inteleg,am si eu cateva prietene in situatia ta,e greu dar uite ca Dzeu iti scoate in cale si solutii.
In ce priveste treaba cu ski-ul daca as fi in locul tau eu as sta acasa,mi se pare destul de problematic,n-ai de unde sti cum va evolua situatia aka vremea.

Msl1 o prietena,o vecina?Chiar nimeni?
Imi dau seama cum trebuie sa fie chiar daca datorita diferentei mari intre copiii mei am putut sa ma bazez pe cei mari sa stea cu cei mici.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!




Da nimeni. Vecinii unii nici nu ma saluta altii nici nu vorbesc engleza; ce sa zic, mai mai intilneam in trecut cu o rominca pe care am cunoscut-o aici si ea m-a ajutat acum 2 anijumate cu unul din copii cind am fost operata; din pacate relatiile s-au rarit pt ca ea a intrat in grupul de romini de aici si nu ne mai intilnim decit extrem de rar de citeva ori pe an; eu nu am reusit sa imi fac alte cunostinte pt ca am fost cu probleme, ori eu bolnava, ori fara bani ori probleme familiale, iar de cind fata mea cea mare e cu diagnostic de autism cine crezi ca dintre romini isi lasa copii sa se joace cu ea? din pacate asta e situatia daca nu ai bani si disponibilitate nu poti sa iti faci nici relatii, aici cam asa este ai bani ai prieteni! f rar e cineva lipsit de interes.Asa ca, cind am neboie de babysitter platesc iar daca nu am bani asta este, nu ma duc nici la servici nici la scoala ziua respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Msl,..cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Rufus cele mai cele galusti si cei mici au zis:"cea mai buna supa facuta de cea mai buna mama"



Ce inseamna colaborarea, dom'le...

Am cascat gura la povestile voastre...dar aia cu catelul lui kari m-a lasat masca. Cred ca mi-ar place sa stiu ca cineva se poarta responsabil in astfel de cazuri. Mie nu mi-e mfrica de caini, insa recunosc ca ma enerveaza cainii fara lesa, mai ales cei mari. Vine o namila langa tine, iti sta putin inima, si-l auzi pe stapan candid: nu va fie frica, nu musca. Iar cand mai sunt si cu Ana...incep sa vad rosu. Nu ma manifest, ca mi-e ca i se schimba cainelui starea de calm...dar bai nene, cat de bou sa fii sa intelegi ca nu ai voie sa mergi cu matahala libera sau ca nu toti gusta un caine care te miroase la nadragi?

Capul sus doamnelor, putin mai multa detasare...nimic, dar absolut nimic nu conteaza (schiopatat temporar, catei zgubilitici, chiloti cu floricele, lipsa de timp, zapada care va strica planurile, teste la scoala, Helicobacter -apropos, se trateaza usor cu anitibiotic sau naturist-) mai mult decat o zi care se incheie cu toata lumea multumita si cu capul pe umeri (la propriu). Am inteles demult ca viata nu-i lina si credeti-ma ca daca ar fi, nu ne-ar fi mai bine.
Singurul lucru pentru care nu-mi vine in minte ceva de spus, este ce scrie msl: "iar de cind fata mea cea mare e cu diagnostic de autism cine crezi ca dintre romini isi lasa copii sa se joace cu ea?" Nu pot spune decat ca imi pare rau sa aud asa ceva, stiu ca este adevarat, dar mintea mea nu poate cuprinde situatia asta.

In incheiere (ma rog, nu stiu ce inchei...) ii spun lui buflea ca astept scenariul pentru intrarea doamnelor pe plaja. O rog sa nu se fofileze, ca nu tine figura. Stiu ca face reclama pinguinilor pe la alte subiecte si chestia asta ii aduce puncte, dar sa nu se culce pe-o ureche, pinguinii aici au casa.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor

rufus, de taika lumea civilizata pe toate planurile. nemtii iubesc animalele si le poarta de grija , uni mai ceva ca de sufletul lor. dar sunt si sanctiuni foarte aspre daca un caine te agata sau se repede la tine. legea e lege, nu iarta nimik. mi se pare corect, eu cetateanul x cu carne frageda acoperita de pantaloni si dres pe dedesupt, sa fiu protejata cand 'un mic inger cu patru labe' se da la mine.

msI1, nu stiu ce as putea sa spun sa te incurajez. trimit ganduri bune spre tine. nu pricep nici eu cu minte, ma rog nu pot digera mintal, cum de inca exista oameni ca cei de care spuneai....

plec la oras cu copii din dotare. mancare nu am facut, nici nu am idei... barbatul e responsabil astazi cu bucataria. e corect, nu-i asa? zapada a a juns si la noi, avem din belsug. dar presimt ca pana maine se topeste, ca vine alta.

uichend fain si liniste sa aveti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cucu....ati fugit cu totii taman cand am si eu timp?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

pingunici cu lipici!

ia de luati idee de ceva mancarica de seara
rapida!

Cartofi evantai
-cartofi umpluti la cuptor-

Cartofii (daca ii puneti cu coaja ii spalati cu simt de raspundere) se taie feliute de cca 10-20mm astfel incat baza lor sa ramana intreaga. Intre acestea se insereaza felii subtiri de branza (sau cascaval) si de bacon.

Se pun într-o tava captusita cu hartie de copt si cu ajutorul unei pensule se unge fiecare cartof in parte cu ulei. E bine ca uleiul sa patrunda si in taieturile facute. Se presara sare, dupa gust.

Se dau la cuptor pana se coc bine.
Cand sunt aproape gata ii puteti stropi cu putin mujdei dupa gust.


hai sa aveti pofta si sa nu ma injure dietistii (prea tare)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

felicitarile Mariei
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

morgen randunicilor

rufus, de taika lumea civilizata pe toate planurile. nemtii iubesc animalele si le poarta de grija , uni mai ceva ca de sufletul lor. dar sunt si sanctiuni foarte aspre daca un caine te agata sau se repede la tine. legea e lege, nu iarta nimik. mi se pare corect, eu cetateanul x cu carne frageda acoperita de pantaloni si dres pe dedesupt, sa fiu protejata cand 'un mic inger cu patru labe' se da la mine.

msI1, nu stiu ce as putea sa spun sa te incurajez. trimit ganduri bune spre tine. nu pricep nici eu cu minte, ma rog nu pot digera mintal, cum de inca exista oameni ca cei de care spuneai....

plec la oras cu copii din dotare. mancare nu am facut, nici nu am idei... barbatul e responsabil astazi cu bucataria. e corect, nu-i asa? zapada a a juns si la noi, avem din belsug. dar presimt ca pana maine se topeste, ca vine alta.

uichend fain si liniste sa aveti.



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


Multumesc pt gindurile bune.
Eu m-am obisnuit cu situatia;pt mine e o situatie normala acum; citeodata "ma trezesc" cind imi spune ca acu vreo 3 zile "mommy all the kids in the school run away from me noone wants to play with me" atunci imi reamintesc...
cind a fost mai mica cu o vreme in urma am avut o incercare timida de a o "baga" printre copii romini de la o biserica din zona...nu a reusit sa isi faca nici un prieten dar erau ori mai mari ori mai mici decit ea, parca nu aveau interes comun,o cam evitau(poate instinctiv?nu stiu), in schimb, desi am fost doar de citeva ori, am aflat fara sa intreb, despre lumea din jur amanunte pe care nu le-am intrebat...adica intelegeti ce vreau sa spun...mi s-a povestit fara sa intreb lucruri destul de personale despre unele persoane.Sint sigura ca asa s-a povestit si despre mine.Nu ca m-a interesat, dar acolo am pus stop si nu m-am mai dus.Nu inteleg de ce trebuie sa fie asa. Nu e genul meu de a fi si face lucruri.Sau poate nu sint eu cea normala, in ultimul timp incep sa am dubii despre mine, poate nu sint eu normala.
Multumesc ca ma ascultati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Buflea,
imi place ideea ta cu plaja cu selectia
m-ai facut sa rid

Mergi la inceput