Pingunici, sosete si altele...pe'ndelete!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Kari, eu as cere daune, nu ca sunt eu rea, ci pentru ca daca omul nu plateste, nu se invata minte. Cand stii ca ai catelus cu bot scurt si dinti ascutiti, si catelul e si pofticios ( ai picioare frumoase?? mirosi a carnita frageda...), atunci ai grija sa cumperi si o lesa zdravana. Cum ar fi fost sa nu fi avut gheata sau sa fi fost un copil in locul tau!?
Nu am nimic cu oamenii si cu pet-urile lor, atat timp cat nu ma ating dintii lor. Dupa aia, mi-i arat si eu pe-ai mei. Cati mai am. ( inca n-am ajuns la dentist, cand vin din Ro, musai!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

asta cam asa e cum spuen Julia.
de ce nu era catzelul in lesa? ce explicatie a avut? sau nu este obligatoriu sa fie purtata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Kari,cere daune.Daca acu` erai la chirurgie si mai faceai si vaccin antirabic?Da` ce familia ta nu are nevoie de tine?

Trebuie sa se invete minte,putea fi un copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Kari, bine ca n-ai patit nimic.
Daca n-ai oroare de autoritati si hartii cere daune. Pana la urma de ce nu ?

A revenit copilul meu la sentimente mai bune. Vrea la Disneyland a zis ca s-a mai gandit, iar la Legoland ne poate duce si mai incolo (el ne duce, pentru ca nu-i asa, el a fost in tabara acolo, fara parinti, deci ...)

Al meu barbat e la mijloc asa, e fricos de numa cand vine vorba de mici chestii zilnice, gen "ai grija sa nu cazi pe scari", "vezi ca aluneci", "vezi sa nu-ti bagi creionul in ochi", "nu taia cu cutitul ca esti prea mic", dar la ski il duce singur, la fel merg cu bicicleta impreuna, etc. In schim ceaiul mi-l fac singura cand ma imbolnavesc, doar daca-mi cer drepturile vocal si apasat primesc atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hahaha, apropo de ceaiuri si vaicareli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Helau doamnele!
Kari, dar cum a venit politia asa iute? cine i-a chemat? erau prin zona? Sigur ca ceri daune...sa plateasca doamna, iar tu daca esti bogatana, ai unde si ce sa faci cu banii aia. Cati or fi. Sa nu mai zic ca niste ghete noi, niste pantaloni...ei?
Noi nu prea suntem speriati de bolile copiilor. Sau nu foarte, ca eu sunt cel mai sensibil. Cu toate astea, Tora a avut instincte mai bune in situatii limita. Acum doi ani, cand Ioana a varsat toata noaptea, eu am plecat linistit la servici. Toata copilaria a varsat fata asta, cu sau fara vreun motiv. Dupa ce varsa o zi, in ziua urmatoare nu are nimic. Ei, dar in ziua aia Tora n-a plecat la servici, a luat-o de mana si a plecat cu ea la urgenta. A stat cu ea ce-a stat (Ioana tot varsa), s-a luat cu aia in clont si...au internat-o. Doua seri mai tarziu au operat-o in garda de apendicita. Simplu. Am aflat de la doctor (care era "pila" mea, dar n-avea ochi decat pentru Tora) ca era destul de atipic diagnosticul, dar operatia l-a confirmat pe deplin.
Astazi am fost cu Tora la judecatorie. Prin Decembrie au gasit-o in bus fara card de abonament. De avut avea, dar era acasa. Si nevasta mea le-a dat buletinul, si evident a primit amenda. Nu-i mare...dar a facut (de gura mea) contestatie, si astea ajung in instanta. Iar azi s-a judecat contestatia. S-a rugat de mine de aseara sa merg cu ea...ce sa fac? Am fost. Acolo s-a ingalbenit, rujul ce se mai vedea pe fata ei, cand a strigat-o s-a dus, n-a inteles nimic din ce zicea tanti judecator, dar nici aia nu astepta sa zica ceva, a vazut-o ca-i tremura chilotii. Ok, ramane in pronuntare, cazul e simplu.
Am plecat, Tora nu prea mai vorbea, ar fi vrut sa ne plimbam, sa mai stam Putea sa nu mearga, ceruse judecata in lipsa, dar am vrut sa mearga sa vada cu ce se mananca, data viitoare sa nu mai sara cu buletinul la toti care-l cer. Acum cred ca stie.
Totusi, Tora are o slabiciune: Ana. Nimic din ce a aplicat la Teodora si, mai tarziu si la Ioana, nu e valabil la Ana. Pitica nu trebuie sa tuseasca, sa aiba o buba, nimic. Imediat la doctora de familie (cu care e prietena, da?). Noroc ca am ales inspirat o doctora cu cap limpede, stie ce si cum trebuie sa faca.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,de asta la multi le e frica de judecatori,facut dreptate,etc.
Iaca pruma data eram curioasa,apoi...a inceput sa-mi placa.De ce sa tremur daca eu sunt pagubitul?Sa tremure ceilalti.

Trimite-o la mine ,ca o scolesc eu.

Una peste alta,daca e ceva se face recurs in 10 zile de la pronuntare.Daca nu face nimeni recurs...eu zic sa faca recurs si sa ceara si daune morale...au stresat-o,au agasat-o.....

Pacat ca justitia la noi e o loterie..ce e drept poate fi stramb daca i se nazare vreunui judecator care s-a sculat nervos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dear people
buna ziua
sunt complet off topic - si va dati seama in ce hal inseamna asta daca oricum topicul este despre orice pe lumea asta
tre sa va zic ca-s inca euforica dupa concert (a fost asa, cam cum imi doream sa fie acum 20 de ani, minus stadionul, aia e, oricum ar fi fost frig pe stadion)

ce ziceti voi acolo de animale in juru casei ma umple de fiori. sunt animal de bloc pana-n maduva oaselor, 150%. nu ca urasc animalele sau ceva de genul asta.. pur si simplu nu suport ideea. stau foarte bine la ele in wilderness (aka la voi :) ) si eu la etajul-cat-o-fi.

Michelle, ma gandeam la canele in sos de rosii. sa il pui la cuptor si mai multe nu!!

si nu-l mai credeti pe Ruf, acu se face anestezie si la endoscopie sau colono. dar recunosc ca nu as face nici eu generala ptr asa ceva. locala e mai bine. (aveam noi o gluma, locala se face cu spray de muste )

Kari, bine ca esti ok. si io as zice sa ceri daune. asa, de o maslina
ma intorc la munci. pup iu all!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

A aratat si ea abonamentul ca sa dovedeasca faptul ca doar l-a uitat acasa si nu facea blatul? Am ajuns si eu cu o amenda la judecata, dar eram pustoaica de liceu dar vorba ta, mi-am invatat lectia si daca mi-a mai venit pofta sa fac blatul pe ratb imi bagam buletinul la sosete si ziceam ca nu-l am la mine. In schimb ma ofeream voluntar pentru o excursie la circa. Niciodata nu m-au dus la politie.
Ai dracu, altii fura tara de sub picioarele noastre dar salile de judecata sunt pline de cazuri de genul asta de doi lei, ca cica statul nu trebuie sa ramana in paguba niciodata. Probabil marile matrapazlacuri sunt trecute la disparitii prin magie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Apropo de judecata: stirea zilei de azi: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/nevasta-lui-patriciu-bani-taxa-timbru-dana-rodica-433943.html
Cere in instanta jumatate din avere dar pledeaza pentru indulgenta la achitarea taxei de timbru. Saraca...

Mergi la inceput