Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Cu jobul mie mi-a spus doctorul ca de la 29 saptamani pot intra in prenatal, aia fiind saptamana viitoare, dar cum am programare la el joi... a ramas ca mai vin la lucru pana vineri... apoi sper din suflet peste 2 ani sa gasesc altceva de lucru ca aici nu mai vreau sa ma intorc cat traiesc. Oricum am decis ca de azi nu mai ajut pe nimeni, nu mai fac nimic din ce imi e greu (gen sa ma aplec la primul raft pt o hartie caci ma doare burtica) si de luni nici nu voi mai prelua comenzi cu termen mai mare de 1 zi - doua pt ca...daca ma supara imi bag un concediu medical pt saptamana viitoare si am incheiat
Legat de fostul, nu vreau sa recunoasca copilul, consider ca nu merita si nu e demn sa ii poarte numele. Eu port numele tatalui meu si atat, nu m-a cautat niciodata, l-am vazut o singura data pe la 13 ani si nimic inainte sau dupa (a parasit-o pe mama cand eu aveam 2 luni). Asa cum am scris mai la inceput, niciodata nu a intrebat de copil, daca e bine, nici macar cand am facut accident (unul usor, dar oricum, prima intrebare a tuturor a fost esti ok, bebelu e bine? doar el: cum ai reusit?) cel mai tare ma doare ca nu s-a interesat niciodata de el, cand a aflat a urlat sa fac avort apoi de cate ori ne vedeam se purta de parca acest copil nu exista... dar daca ne gandim ce exemplu are in familie nu ma mira nimic. Avand in vedere ca am fost 3 ani impreuna, si ca avem f multi prieteni in comun... va fi destul de greu sa nu ne vedem 1 an jumate, dar daca trebuie o fac si pe asta. Renunt la orice daca e pt binele copilului.
Sper joi la control sa fie gogoselul bine, sa primesc vesti bune sa intru linistita in prenatal si sa uit tot ce a fost inainte.


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna dimineata, fetelor!

Vad ca ati avut ceva activitate, nu gluma.
Ramonika, linisteste-te si evita-l. Nu are rost sa te consumi si sa te enervezi. Concentreaza-te doar pe tine si bebe pt ca asta e tot ceea ce conteaza acum.

In privinta curateniei, eu trebuie sa-mi fac curaj sa o chem pe tanti care venea regulat si f#259;cea curat insa, regula mea, plecam mereu de acasa. O cunoastem de mult timp, e de incredere, insa are o energie si o logoree de te face cu capul daca ii stai prin preajma. De obicei venea dimineata la 7 si statea pana pe la 6 seara (curatenie in 2 camere si calcat rufe) insa ramane muzeu in urma ei. Asa ca mai astept sa creasca putin bebe din burtica si plecam de acasa ca sa o chemam.

33+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Elena, mi-ai mai transmis si mie putin optimism, ca si bebele meu are dubla circulara. Eu ma gandeam ca fiind deja intorsi, nu se mai poate sa scape de ea.
Tu vrei sa nasti natural chiar si cu dubla circulara? Bine, am inteles ca in masura in care stii si monitorizezi atent, n-ar fi chiar o problema. Insa doctorita mea nu prea vrea, din ce am sesizat eu...


Draga burtica, nu te impacienta, ca sunt mari sanse sa se descalceasca.
Marti la eco nu avea nimic, dar avea cordonul pe langa cap si m-am alertat eu putin(n-ar fi trebuit) si joi dupa amiaza la alta eco avea dubla circulara. Chiar daca stau cu capul in jos, bebelusii se rasucesc.

De la alte mamici, stiu ca daca are o singura data cordonul, merge naturala fara probleme. Un secrete este ca atunci cand tu impingi si auzi medicul spunand "cordon" sa te opresti putin, ca sa aibe ei vreme sa-l desfasoare si apoi iar impingi, dar asta tine de comunicarea de acolo. Daca e dubla, cred ca e mai dificil si e bine de luat in calcul si cezariana.

Poate suna ciudat pentru unele persoane, dar eu cred ca daca am grija sa comunic cu bebelusa, sa stau linistita si sa ma rog sa fie bine, o sa stie ea sa se descalceasca si-o sa ma ajute Dumnezeu sa nasc si natural sau cum e mai bine...E mai greu sa nu fii putin impacientat, dar trebuie ca asa e mai bine. Starea de la mama se transmite la bebe si eu vreau un bebe vesel si descurcaret, care sa nu se panicheze :P

Ai incredere ca poate sa fie bine, c-o fi naturala, c-o fi cezariana, bebelina sa fie sanatoasa!si noi, si noi pe langa bebei :))))

Va!

Happy32+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonika26


felicitas, multumesc de lamurire...
Fetelor, bafta la ultimele pregatiri, sa iasa toul bine sa aveti niste bebei sanatosi, frumosi si cuminti!
Eu la partea cu curatenia o sa o fac singura in mare, atat cat pot, din pacate mama lucreaza pana seara si are ea destule ale ei, matusa e in Germania, alte neamuri nu am dar ne descurcam si asa.
Azi am avut o zi oribila, la lucru numai stres, nervi si certuri cu un coleg care mi-a facut zile amare si mai putin si cedam nervos, am venit acasa sperand sa ma linistesc, dar am avut o alta discutie aprinsa cu un prieten (parca toti au planuit sa ma ia de fraiera azi si sa ma toace marunt)... mama si ea cu ale ei...apoi am plecat sa ma intalnesc cu niste prieteni...unde cireasa de pe tort...a aparut fostul, tatal gogoshelului (de care va povesteam ca nu e curios de bebe, apoi a dat niste replici de... si iar am revenit de unde am plecat) impreuna cu actuala iubita, zambind si tinandu-se de mana... (stia ca voi fi acolo, si el anuntase ca nu crede ca ajunge). Logic mi-a crescut tensiunea la 500 cred, tot tineam in mine k imi venea sa ii sar in cap, tremuram de nervi si alte cele, asta micu dadea din picioare non stop...saracu simtea toti nervii mei...nici acum nu s-a linistit de altfel nici eu.
pe scurt ne-am ignorat reciproc, apoi eu i-am trimis un msg pin care i-am "multumit" pt prezenta lor si i-am mai zis vreo 3...nu f ortodoxe
Stiu ca stresul ii facd rau lui bebe, dar oricat incerc nu pot sa nu explodez cand simt ca toate merg tot mai prost, nimic nu iese...parca tot e impotriva mea. Mai am o saptamana de rezistat la munca cu 3 colegi care fac cat 20 gravide, clienti minune si sefi nebuni....apoi vin acasa unde mama cand e alba cand e neagra...si inca are momente cand vede in fostul o victima si eu aia rea... si lista poate continua.. am auzit ca stresul poate duce la nastere prematura...sper sa nu fie cazul, sa ma linistesc cumva si sa dea Domnul sa ma mai lase lumea in pace sa respir ca nu sunt de fier si am si eu limitele mele :(
pacat ca creierele noastre nu functioneaza ca un hard, sa dai shift delete si sa se stearga complet din memori orice informatie :(

28+


Ramonik, astea-ti vor parea lucruri de nimic mai tarziu, detaliile pe acre te superi.Intra-devar, cu siguranta nu-i usor, dar daca constientizezi prezenta bebelusului mai mult si te mai gandesti ca tu vrei ca el sa fie intr-un anume fel, ai sa reusesti sa zici pas la toate.

Si eu m-am enervat in sarcina, cate o zi aprinsa rau in fiecare trimestru(in afara de trim3) cand am racnit efectiv la un coleg incompetent, care putea strica prin ignoranta munca de 1 an de zile...si de obicei ma agit, sunt una cu munca si vreau sa iasa toate f bine si cand m-am gandit ca vreau un bebe sanatos, voios, calm, ferm, mi-am zis ca asa tre sa fiu si eu sa simta ce trebuie si am inceput sa zic "asta nu e firma mea, chiar daca asa muncesc, de parca ar fi, nu ma plateste in plus sau nu am cine stie ce castiguri , de ce sa ma agit, cu ce folos?" si intre timp mi-am dezvoltat o toleranta inimaginabila si eram fericita sa stiu numai ca am un bebe in burtica. In continuare gandul la ea ma face fericita, chiar daca pe undeva pe acolo mai sunt niste griji (cum sa trec cu bine de dureri, ca eu stau prost la capitolul asta, cum sa fac sa-si dezlege cordonul, cate discutii si dezbateri despre educarea copilului posibil sa am cu sotul si sa fie nevoie de munca de lamurire etc)

Astfel ca, incearca sa te linistesti, sa stai zilnic cu tine insati si o ora sa nu faci nimic decat ce-ti place, sa intelegi ca unii oameni nu-s capabili de mai mult, ca alti oameni sunt f diferiti si ca tu in locul lor posibil sa ai limitele si fixurile tale, si atunci se mai lumineaza si se mai descatuseaza din greutatea de pe suflet.
Pe de alta parte, eu am incredere in Dumnezeu si Maica Domnului, poate si tu o sa vezi ca nu esti chiar singura oricum, ca te iubeste si mama si matusa si prieteni si ai cea mai tare chestie din lume: un bebe in burtica...alte femei, bietele, viseaza si suspina la gandul asta si se chinuie ani de zile....

Hai ca o sa fie bine ;)

Happy 32+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

elena, esti tare draguta cu comunicarea ta, insa doctorul tau nu cred ca se va baza foarte mult pe asta.
eu va citesc si incerc sa inteleg ca sunteti toate pro nastere naturala, desi eu am fost mai comoda si am preferat sa nu ma chinui prea tare, dar acum cred ca ar trebui sa va ganditi si la copilasii vostri pe care vi-i doriti atat de mult, doar nu vreti sa le puneti viata in pericol.
nu militez pt cezariana, doar pt ca asa am ales eu sa nasc, programata si fara contractii, dar daca in joc este viata copilului vostru nu cred ca ar fi cazul sa riscati, important este ca ei sa fie bine, ca cezariana nu-i traumatizanta, doar e super cool sa nasti fara dureri.
acum cateva seri citeam un formum aici pe dc, nu mai stiu la ce sectiune, despre o mamica suparata rau ca ea nu a putut sa nasca natural si facea din asta o mega tragedie, desi poate in tot timpul asta ar fi gasit sa faca ceva frumos si util pt ea si copil, insa ea isi tina mintea ocupata cu vaicareli, de parca ii cazuse cerul in cap.
este asa frumos sa te strige copilul tau mami, sa il privesti cum se bucura de orice lucru pe care il descopera, cum ii stralucesc ochii cand se uita la tine si cum iti pupa mainile de cate ori vrei sa-l iei in brate, incat chestia asta cu nasterea este o prostie, sau asa o consider eu. cel mai important este sa fie toata lumea bine.

m-am trezit cu chef de vorba multa azi

daca exista un grup pe FB vreau si eu , ca acolo imi petrec 99% din cele 24 de ore ale unei zile.

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 31 saptamani + 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Ramo, , am avut aceleasi probleme ca si tine (un sef si un coleg cretin) si am decis sa intru in concediu de odihna inainte de prenatal. Am avut 12 zile, tot concediul pe 2013. Asa ca am stat acasa cuminte si am raspuns la tel cand am avut chef spre disperarea celor doi.
Ca sa intelegi nesimtirea, seful imi spusese ca de fapt el face totul la lucru si eu nimic (iti dai seama ca era taman invers!) si ca eu am beneficiat de un statut privilegiat (asa privilegii... femeie gravida, sa faci toata munca ta plus a doi barbati... in 6 ore pentru ca eu eram la program redus!). Acum se cearta intre ei (inainte fiind cei mai buni prieteni, stateau toata ziua la cafele si seara la bere!!)
Eu am decis ca pentru bebe si pentru sanatatea mea mentala e mai bine sa stau acasa.

30+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Aura, sunt de acord cu tine. N-o sa risc viata sau sanatatea bebelinei, nicidecum. Am eu increderea asta ca n-o sa mai fie incalcita, dar daca asa ramane si e mai safe cezariana, n-o sa spun nu.
Cand am facut contract cu maternitatea pt nastere, am optat naturala, dar cand am pus banii deoparte, am pus sa fie si in caz de cezariana, ca e mai scumpa. Si mie, mi-e putin mai teama de cezariana decat de naturala, dar, ce e scris si pt noi, bucurosi le-om duce toate! :)))

Happy32+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

doar eu ma duc linistita la taiere?
si vreau obligatoriu tot anestezie generala ca sa nu cumva sa simt ca-mi umbla cineva in pretiosul abdomen, patratele, patratele, ca cele 22 de kg acumulate pana acum sunt doar pe fund.
nu ai de ce sa te sperii, nu doare deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Mie imi e frica de cezariana!!!
Sigur, ca si Elena, daca e musai, nu ma pun eu contra, merg pe mana doctorului... dar prefer sa vin acasa cu burta intreaga. Mai ales ca ne gandim deja la bebe 2 :)

30+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna fetele!
Casandra eu nu mai iau no-spa. Las organismul sa se pregateasca usor-usor de nastere. La mine placenta este grupa 1 gradul 2, ce o insemna asta
Emilia noi in decembrie am zugravit cu ajutorul parintilor si tot ei ne-au ajutat sapt asta sa facem curatenie generala. De acum le intretin eu.
Tudoralexa si noi ne luam maine patutul si urmeaza sa-l montam, de-abia astept. Tu ce faci? Iei unul mare pt amandoi sau 2.


36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput