Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Fetele felicitari care sunteti aproape de capat...pregatite pt un nou inceput! Cand ma gandesc cat mai am...mi se pare o eternitate :)) Dar in acelasi timp cu cat se apropie mai mult momentul, mi-e tot mai frica, atat de cezariana cat si de naturala, dar din pacate a 3a varianta nu exista
De abia astept de azi intr-o saptamana sa imi vad gogoselul la eco, sa vad cat a mai crescut, ca tot mai nazdravan e in burtica si face praf stomacul si ficatul lui mami!
Fetele care ati trecut prin asa ceva, vreau si eu sa stiu cum se simt contractiile? adica cum va dati seama daca sunt contractii si de care? eu nu ma prind nicicum, am uneori dureri gen ca la ciclu de burta si de spate, dar nu intense, ma tin maxim 10-15 min si gata... sau ma mai inteapa in jumatatea de jos... dar si mie imi e greu sa descriu ce simt, iar mama m-a nascut prin cezariana cu anestezie generala, habar nu are cum e cu contractiile, prietena ei ce a nascut natural mi-a zis ca simti ca se incoarda uterul... eu simt ca o presiune jos, parca ma apasa ceva tare pe burta, in special cand merg alert, dar nu cred sa fie contractii. Deci daca ma poate lamuri si pe mine cineva mai mult decat ti se incoarda/contracta muschii uterului as fi foarte recunoscatoare :)
In rest numar si minutele pana intru in prenatal, AMR 6 zile lucratoare, desi imi vine de azi sa plec de tot, e tot mai mult stres, nervi, nici cu colegii nu ma mai inteleg, am 2 baieti si atat, si sunt mai ciufuti ca 10 gravide la un loc...
Sper sa nu se razbune gogoselul pe mine pt stresul cauzat

Va pup,
Scuze ca nu am scris nimic legat de ce ati vorbit voi, dar citesc tot pe fuga cate 2-3 posturi si nu mai tin minte ce s-a scris :)

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Cosmi
Aruam felicitari pt eco bun. Din cate stiu acum pe final nu prea ii mai poate cantari, ca nu prea mai au spatiu. Hai ca nu mai e mult, mai avem putin si incepem sa facem galerie.

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramonika eu am experimentat doar contractii BH, se intareste burtica in partea superioara si ia si o forma ciudata; daca schimb pozitia, ma lasa. Sunt nedureroase.

36+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Se pare ca o sa avem in curand buburuze de februarie pe-aici Sa ne pregatim sa facem galerie

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

katy82, la mine burtica mea e tare toata ziua, ca un balon care mai putin plezneste :)) mai putin dimineata pe stomacul gol cand e mai moale... deci nu imi pot da seama daca se intareste sau nu...
Avand ceva probleme cu stomacul de ani de zile, orice as manca, in orice cantitate ma balonez destul de tare si raman asa cateva ore... iar acum cum nu mai e loc suficient de gogosel, cum pap ceva cum se umfla sus, se face tare ca piatra si asa ramane cateva ore :P dar sigur un sunt contractii :)

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika ce ai tu e ceva normal la stagiu asta in sarcina sunt doar contractii ale uterului si ale burticii. Durerile in jumatatea inferioare a burticii, si mai tarziu chiar mai jos la doamna pasarica sunt normale, se pregateste organismul, plus ca bebele apasa.
Cand or sa te apuce niste dureri de spate ca la ciclu, mari de sa vina sa stangi ceva si dureroase, atunci esti doar la inceputul travaliului, si de acolo incepe distractia. Mai ai pana acolo.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Aruam trebuie sa scoatem motatele imediat!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

raportam si noi proaspat veniti de la dr :avand in vedere ca printul statea cu fata in sus dr a estimat o greutate de 2600-2800gr, placenta grad 1, are destul lichid dar colul este moale - permeabil si iar am primit indicatie de repaos la pat aproape total. mi-a recoltat si cultura din col si ne vedem sapatamana viitoare pe 15 pentru rezultat si un nou control. din pacate atunci cand am intrebat-o ce fac daca ma apuca noapte mi-a spus verde in fata ca ea noaptea nu vine la nasteri asa ca va trebui s anegociez cu bebe sa ne apuce nascarea ziua sau imi iau inima in dinti si flocosesc ( a se citi conving cu bani sau amenintari)o moasa pana face cum vreau eu daca ma apuca noaptea.
a, si ar trebui sa iau nelipsitul NOSPA ca face bine la mentinere si preventiv ...bla, bla, bla - no way am zis si dr s-a cam uitat crucis dar nu a comentat mai mult. culmea a fost ca desi de obicei plateam 120 ron tura asta cu eco, consult pe masa + cultura col am platit 90 ron.
sotul meu zambea cam verde cand i-am spus ca s-ar putea sa se nasca oricand bebe- el a genul programat si nu se vede tata de baiat decat la sfarsitul lunii.

36 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor. O intrebare: cum procedati cu curatenia generala de dinainte de nastere? Eu caut printre cunoscuti o menajera de incredere sa-l ajute pe sot la tot ce trebuie adica spalat geamuri, curatat pe si pe dupa dulapuri, pe sub canapele si de aspirat canapelele, gresie, faianta, cada, cabina dus, wc-uri, hota, cuptor cu microunde, cuptor electric, frigider...

31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi, la mine sotul o sa faca curat iar daca nu va reusi sa acopere totul asa cum face si acum de altfel va face si mama.
La noi pe langa curatenie va trebui amenajata si camera pt ca nu o facem de acum.
Cu amenajarea nu dureaza mult pt ca are de montat patutul pt bbi si de schimbat pozitia patului nostru.
In soacra nu am incredere sa o las sa faca curat asa ca tot echipa de soc va face totul adica sotul si mama.

Pup fetele care se afla in pragul marii intalniri

31+ AMR 7S

Mergi la inceput