Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da May :)
De acord cu May la faza cu aerosolii, daca nu sunt recomandati de medic s-ar putea sa nu ajute, ba chiar sa strice, nu stiu detalii dar citisem pe undeva ceva de genu.
Poti sa te mai documentezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetele!
Poftiti la cafeluta aromata va rog!

Mikka - multa sanatate! Cateva zile si va fi bine Maia!

Klau - cum sunteti?

Anca - sa se faca repede bine Iancu!

May - menajera cu 25 mil??? Wow! Paote pe 3 luni!

Dbunny - nimic interesant in reteta placintei, dar se face f rapid si a iesit yammy. Foi de placinta gata cumparate, branza dulce amestecata cu putina telemea, 5 oua, zahar, stafide, zahar vanilat, esenta de rom. Le amesteci bine, iei vreo 3 foi pui compozitie, rulezi bine si asezi intr.o margine de tava. tot asa pana se termina foile sau compozitia. Eu am fact intr.o tava de yena. Pofta buna!

Lena - Inez are 8 dinti si 3 sau 4 masele. Dar tot pasat mancam! ;-)

JADE, SEI, ZUBI???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata mamici .

Sanatate puiutilor bolnaviori, e perioada virozelor, racelilor.... .

Va doresc o zi buna, fug la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata fetelor!

Multa sanatate puiutilor bolnaviori! Sa se faca bine repede!

Danny are 4 dinti, nu are inca masele

Am vazut pozele pe grup, ce draguti sunt toti! Si ce marisori

Ma intorc la munca, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Neata
NANNA multumim de cafeluta
Am avut o noapte aproape alba... Nasuc infundat. Nu sta la aspirat...I-am dat panadol so oscilooccinum. Pediara e in concediu. Diseramergem la dr de familie
MIKKAsunteti mai bine?
Offff cat regret ca nu mi-am luat aerosoli. Temperatura nu a facut. E doar o raceala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
raluca, stiu ca suna a "babisme" dar ceapa taiata si lasata in camera langa el, daca are nasul infundat, chair face minuni. garantez cu experienta mea de saptamana trecuta cu Stefan. avea muci din aia seriosi, super-infundat si dupa o noapte alba a doua noapte i-am taiat o ceapa la el in camera. a domit neintors. apoi si in timpul zilei lasa mama ceapa taiata in camera unde statea el (miroase dar, na, mai important e copilul) si a fost foarte bine.
pupici tutuor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Klau curatarea nasului e foarte importanta. Nici Edi nu statea la aspirat insa il tineam cu forta sau il pacaleam cand se uita la desene.

Noi am facut o noapte alba desi nu e racit .
Michella nu ai vreun remediu naturist si pentru somn linistit? .Bun remediul cu ceapa,noua bunica ne dadea ceai de ceapa pentru tuse si chiar ne trecea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna ziua!
azi sunt libera, e simulare la lb romana in scoala

Maria s-a umplut ieri de bubite pe burta si spate, azi nu mai are nimic. dar e in continuare maraita si nu-i intra nimeni in voie, nu vrea sa manance. si eu sunt aproape sigura ca a avut roseola, a bifat toate simptomele. azi mergem la medic, dar cred ca mergem degeaba. vineri repetam analizele.

in leg cu aerosolii, ce inseamna abuz? intreb serios, ma preocupa problema, nu as vrea sa ii fac rau cu asta. dati-mi si mie niste linkuri ceva, va rog, eu chiar am cautat, superficial, recunosc, si nu am gasit nimic decat info ca sunt controversati aerosolii cu niste substante gen adrenalina,salbutamol, despre cei cu ser fiziologic numai de bine.chiar am citit ce scria o mamica despre faptul ca are un baietel grav bolnav si ii face aerosoli mereu, de la 2 luni si va trebui sa ii faca toata viata.
eu personal i-am folosit la copil de 4 ori in 16 luni ( a patra oara acum, 2 sedinte, ca am crezut initial ca e racita), de fiecare data au fost super eficienti. Dar eu am avut noroc, Maria pot spune ca nu a avut raceli repetate , iar atunci cand a racit, au fost forme foarte usoare, niste muci razleti sau tuse. mi-au fost recomandati de cumnatul meu, care e medic dar nu in Romania, de fiecare data. asa isi trateaza si el fetele. cat despre recomandarea medicilor de aici, stiti ca de fiecare data mi-au recomandat antibiotic.

eu recunosc ca pana acum, nu i-am dat niciodata siropuri gen panadol sau nurofen .m-au speriat toate chimicale si tonele de zahar din ele. Maria a avut dureri de burtica de la ele, plus multe gaze. nu am eztat sa ii dau insa acum, cand a avut febra, ba chiar am exagerat, sa imi fie invatare de minte.
apropo de Nurofen si alte produse ce contin ibuprofen, tot cumnatul meu mi-a spus ca la ei nu se dau la copii pentru ca sunt periculoase. am cautat info si se pare ca asa este. am gasit pe blogul Irinei Costache, mamica pediatru.

doresc multa, multa sanatate stugurasilor bolnavi, sa se faca bine cat mai repede, sa treaca si otitele si racelile
Lena, sper sa va iasa bine analizele

am uitat sa va spun ca nodulul de la picior s-a micsort mult, abia se mai simte la palpat. iar eu constat ca am niste reactii de-a dreptul exagerate cand e vorba de Maria, trebuie sa lucez la capitolul asta

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

la ce ajuta aerosolii??

in viata mea n-am vazut un aparat. Nici in romania pe vremea aia, nici aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Bunny, uite aici cateva info, asta am gasit la o prima cautare, dar sunt ff multe info pe net. se gasesc in farmacii, cu siguranta si la voi, dar daca nu te-a interesat problema, probabil nu le-ai dat importanta.

http://www.petitchef.ro/retete/aparatul-de-aerosoli-fid-489985



Mergi la inceput