Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

E bun, am de spalat mai putini dinti :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Am nevoie de un sfat rapid: copilu‘ fornaie si ii curge un pic nasucul. Mai devreme a si tusit un pic. Ce sa ii dau pt un debut de raceala? In afara de panadol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Fetelor, Mariei i-au iesit pana la urma niste bubite pe burta, sunt destul de estompate dar multicele, pana la urma cred ca e o boala din asta eruptiva, ceva. Maine mergem la dr. sa vedem ce e. nu mai are febra dar e cam indispusa si nu vrea sa manance.

oana, stiu ca ai dreptate cu panadolul, i-am dat cam mult 24 de ore din 4 in 4 ore...cand am vazut-o moale, fierbinte,cu febra 39,2 sub axila (deci probabil era ma mult), m-am pierdut cu firea, desi in prima zi am lasat-o fara sa ii dau nimic, cred ca mai am de lucrat la capitolul asta...

Klau, la noi merg foarte bine aerosolii la astfel de simptome, in mai putin de o sapt fara alt tratament nu mai avea nimic.

va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mikka , la noi roseola a inceput tot pe burtica cu buburute mici mici, dupa care s-au intins pe tot corpul.

Cu febra...incearca intai alte metode. dezbracata, scazut temperatura in casa, dusuri de la temperatura corpului si scazuta treptat pana la dus caldut...si abia in ultima faza antitermic.
Cred ca avem acum dovada clara ca antitermicul forteaza sistemul imun sa stea in repaos mai mult pana sa inceapa anihilarea virusului cu analizele voastre.

Sanatate multa! De acum trebuie sa stati in casa cateva zile si ati scapat.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!

Mikka imi pare rau ca aia mica e bolnavioara sper sa treca repede.

Lena noi avem 7 dinti, deci nu esti orintre ultimii

Nanna sper ca v-ati distrat poate data viitoare putem si noi.

Noi suntem mai bine acum.am fost vineri cu Iancu la pediatru pt ce credem noi a fi un inceput mic de raceala la care se aduga si cresterea dintilor si soc am aflat ca copilul nostru are otita la ambele urechi, din cate ni s-a zis detul de urata.Bineinteles ca ne-a dat vestea soc ca o sa fie nevoie de aantibiotic clar, dar ca ea ne sfatuieste sa mergem la orl.Am mers la orl unde diagnosticul s-a confirmat.Asa ca avem 7 zile de antibiotic la care se adauga si tratamentul cu vibrocil plus niste picaturi in ureche.
Ce a fost fff ciudat e ca Iancu nu a avut episoade de plans sau de dus manutele la urechi.nici febra nu pot sa zic ca a avut ,maxim 37,9 ceea ce nici nu pot sa zic ca e febra.Asa ca diagnosticul a fost cam socant pt noi.Acum asteptam sa ne ducem sa vedem daca a trecut.El e bine, doar ca e ffffffff mamos si vrea doar in brate.

Gata am aberat prea mult , ma duc sa stau cu piciu.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 17+ Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Offf, prea multi strugurasi bolnavi. Sper ca Maria, Radu si Iancu sa-si revina toti repede.
Avem de mers si noi la orl pt un dop de ceara si sper ca doar atat. Ca tare rau il deranjeaza pe Dani.
In ce priveste IgE, a facut si Dani la 11 luni. A iesit bun, mic. Dar Dani are alergii. A doua zi dupa botez avea cruciulite din bubite peste tot unde il daduse preotul cu ulei. Am patit-o si de la un ulei organic de corp la fel. Deci IgE ala nu e tare relevant decat probabil cand e vorba de o alergie foarte violenta, in plina manifestare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

Am nevoie de un sfat rapid: copilu‘ fornaie si ii curge un pic nasucul. Mai devreme a si tusit un pic. Ce sa ii dau pt un debut de raceala? In afara de panadol?



sa-i speli nasucul cu apa de mare.fructe si legume, multe likide si-o supa buna de pui.

lena, noi avem 6 dinti, dar si 4 masele de-o luna. acu sparg dintii de langa incisivii de sus

mikka sanatate multa. ce descrii seamana cu roseola, a 6-a boala a copilariei, febra, pete, i se pot si umfla pleoapele. petele dispar in 2-3 zile

anca noi la otita am primit doar picaturi in ureche si-a trecut. antibiotic pt ce? face febra?

de la 2 aniprobabil o dau pe Noa la cresa. Avem una privata in fata casei. 150€, de la 9 la 2, fara papica.

nanna share retea placintei cu branza pliz

may concediezi bona??

Noi suntem bine, smechere tare, zicem pipi si ne atingem scutecul, deci cautam olita. mananca ok, doarme cat de cat, le scoate pe toate din dulapuri, mai baga din ele in masina de spalat, sau in punga cu gunoi, canta, danseaza...nimic nou sub soare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Imi pare rau sa citesc ca sunt atatia strugurasi bolnavi ,le doresc insanatosire grabnica si numai bine






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Lena, ai demonstrat ca se poate si in Romania

Dbunny, nu o concediez, dar ea cam trage acasa.
initial ne-a fost vorba pana face 2 ani. si ea a venit cu ideea asta si cred ca ii e greu sa se gandeasca ca mai sta.
a fost misto cand mi-am dat deama ca ea se gandea ca de ziua lui fii-mea pleaca. adica exact de ziua ei :)) nah. e bona buna dar mai simpluta asa.
i-am zis ca pana la Craciun.
eu vreau sa-i propun sa stea pana la 3 ani, dar nu cred ca va mai sta ea.
fii-sa ii spune ca-i gaseste menajera in Bucuresti la 25 de milioane...
si o crede....
treaba ei.


mikka, ma bucur ca e mai bine ceam mica.
sanatate tuturor bolnaviorilor.

noi avem 8 dinti si 4 masele si acum e umflata la caninii de sus.

azi m-am chinuit o ora sa o adorm. cred ca de la ei...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Klau, eu ii mai dau panadol = o doza cand o vad ca o ia raceala.
si o feresc de rece. o aspir bine.

aerosoli nu v-as sfatui sa abuzati.


Mergi la inceput