Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MICHELLA Jur ca uitasem de ceapa taiata. Si nu, nu e babism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

klau sunt ramolita! ti-am raspuns de fapt tie cu ceapa si nasul infundat, adresandu-ma ralucai.
raluca zau ca a dormit TUN in noptile cand a avut ceapa in camera (desi avea muci din aia "seriosi-tip lumanare")
nanna, incerc si eu reteta in week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Salut

In loc de aerosoli mai bine ceapa, am o reticienta f mare la aerosoli.. hai ca la cei care doar fac umezeala in camera e ok.. insa aparatele cu masca mi-i se par....

PAnadol/nurofen.. eu i-am dat de vreo 3-4 ori pana acum.. cand era mai mica sia vea febra peste 39, nu mai tin minte ce a avut atunci, la inf urinara cand era carpa in bratele mele si cu febra, si de 2 ori la raceala cand am avut febra peste 38,5..
De la nurofen ii este rau.. ii vine in sus si varsa (regurgiteaza) f mult si usor..

Mikka.. toti suntem paranoici cand e vb de copii nostri.. si eu ma speriu , plang cand vad un copil grav bolnav.. insa ma calmez , m arog Domnului si zic sa nu se implineasca.. de ce e frica nu scapi :(

Elena e bine, eu sunt varza ,,

Sanatate puiutilor bolnavi...

Ma iertati ca nu scriu mai des, insa nu ma mai incadrez in peisaj.. daca zic ca ma dat sunca sau ciocolata sau carne de porc.. la copil, sunt pe langa voi si sunt privita ca bau bau.. si pe fond de oboseala sunt f sensibila.. Eu incerc sa o cresc normal , fara eprubeta, sunt constinta ca lumea asta e asa cum e .. prostii/ chimicale sunt in toate si peste tot.. Incerc sa ii dau mancare din casa , gatita, insa i ma dau si cate un pufulete/ o bucatica de ciocolata , desi stiu ca nu sunt ok.. nu o sa ma ascund sau sa o las sa se uite la mine ... Asta e un exemplu , insa asta e un motiv.. dsunt obosita si irascibila, ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sei nu-ti face probleme si eu procedez ca si tine incerc insa sa nu exagerez. De ex aseara piticul nu vroia nimic de mancare si chiar nu stiam ca sa-i fac sa-i placa si am conceput rapid niste gujoane din carne de curcan, cam nesanatoase insa le-a mancat de a rupt si eu am fost multumita, asta e.... nu traim din reguli.
Si eu sunt cu nervii la pamant de oboseala si am recunoscut si recunosc in continuare ca nu am atata rabdare sa aplic diverse metode de educat, mancat... copilului meu. Nu am cand...
Insa nu-mi fac mustrari de constiinta atata timp cat copilul e sanatos si creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MICHELLA M-am prins
SEI aoleuuuu. Eu .zis ca esti busy cu crosetatul.
. Nu te pune nimeni la zid. Noi cioco nu papam ca nu ne place. Carne de porc gustam cand e cazul. Sunca nu ii place ...
in schimb haleste placinte, panetone, cozonac etc etc. Insa nu prea des ca prefer sa ii dau papa si in plus evit sa cumpar sau sa fac sa nu mananc eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Klau pentru nas infundat mai merge picurat pe ceva langa pat ulei de teatree sau cimbru.

Au iesit bune analizele, deci ne-am revenit din anemie doar prin alimentatie :)

Mikka, nu stiu exact, stiu ca spusese la un moment data o mamica cum ca ar fi doar anumite afectiuni respiratorii care se trateaza cu aerosoli
Abuz inseamna sa fol fara sa fie nevoie :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , bravo pt analize!

Sei, nu iti mai face atatea probleme. Eu am incetat sa mai judec mamele dupa cum hranesc copiii. Chiar acum am citit un articol de genul si se pare ca la judecat suntem cei mai buni... Da ce crezi tu de cuviinta fetei fara sa trebuiasca sa te explici sau sa te scuzi. Cat despre greseli...cred ca toate facem si greseli, important e sa fim suficient de inteligente sa ne dam seama de ele si sa le recunoastem. Asa ..mame perfecte sunt peste tot dar asta e din cauza ca nu spun cand o "strochesc"(vorba vecinei mele).Si noi ne facem inima rea ca avem impresia ca suntem singurele care o mai si dam de gard.

Offf, de-am avea toate copii care sa nu zica nici malc la ceea ce le pui in strachina. sa le dai numa frunze si flori de mancare si ei sa fie fericiti cu ele..

fii mea acu linge o piatra de alaun...asta dupa ce nu a vrut mai nimic de mancare

So...eu am zis ca de azi nu mai judec pe nimeni cu nimic si ale mele le tin pt mine. daca ma intreaba cineva ceva raspund. de nu . nu.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: BRAVO! Cat avea hemoglobina Maia? Cat are acum? In ce interval de timp si-a revenit? Cam care e regimul ei zilnic? Cand, ce si cat mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Chiar daca e la limita inferioara, este in interval
hemoglobina 11,05 {10.50-30.00] acu 5 luni era 9.32
fier seric (feritina) 43.85 [30.00-100.00] acu 4 luni era 11.93

banui ca atunci cand am facut feritina era si hemoglobina mai joasa, dupa valorile feritinei..

dimineata: ou cu rosii/fructe/ficat/quinoa/mei/terci din cereale integrale cumparate de la plafar si rasnitate cu tot felul de seminte/smoothie cu spirulina, avocado cu para
amiaza: ciorba cu multe legume cu carne de vitel/gaina/iepure/curcan (nu din comert)
seara: iaurt/branzica/ supa crema de brocoli/cartof dulce/mancarica de linte/paste/humus din naut sau linte/orez integral cu legume(i-am dat de vreo 2 ori cred pana acum), mamaliguta cu iaurt, caneloni sau lasagna cu ricota si spanac/piure de spanac, legume la aburi cu unt si cascaval... cam atat ce imi aduc aminte

vreau sa mai diversific meniul dar nu stiu cum reusesc
as vrea sa ii mai dau placinte, clatite
i0am facut clatite cu faina de hrisca si faina integrala si i-am dat cu magiun de topoloveni.

I-am luat masa si scaunele de la Ikea si toata ziua sta pe scaun ori pe masa :)), a cazut de 2 ori deja

Sei, nici eu nu judec.
Fiecare face ce vrea, daca mai spun ceva e doar cu scop informativ, poate cineva nu stie :)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Noi avem probleme cu lactatele. Toleram untul si kefirul dar nu ne mai place kefirul deocamdata. Asa ca sunt fortata sa ii dau mult lapte praf fara lactoza si de aia nu reusesc sa ii bag asa multe mese cu chestii pe baza de fier. Cred ca o sa trebuie sa ne descurcam si cu fier si cu alimentatie.
Apropos, eu am si ciuperca de kefir.

Mergi la inceput