Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~32~

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Mamcilor, ma ajutati cu niste lamuriri
Dupa nastere urmeaza vizitele la pediatru cu micutii nostri nou-nascuti. In primele luni de la nastere trebuie in fiecare saptamana la control pediatru, sau o data pe luna? Sau cum e?

A mai citit despre asta la alte topicuri, dar iaca acum nu pot sa-mi raspund la intrebarile astea ca sunt uituca




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s



La noi a venit medicul la vreo 2 zile dupa externare. Apoi am mers noi lunar la cabinet. Asta pana pe la 6 luni parca, apoi am mai rarit-o.
Adevarul e ca multe chestii nu le mai stiu nici eu de la primul copil...Blank, sper sa-mi revina memoria dupa ce nasc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Lunar stiam stiam si eu ca se merge la control , apoi mai coincid si vizitele pt vaccinari ( de la 6 luni )

Mami de Bianca 07.05.2008 si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna ziua!

Am reusit sa intru putin pe forum in timp ce-mi fierbe ciorba pe foc.

Iris, imi pare rau ca ai nimerit un asemenea dr. Si Matei a avut dubla circulara de cordon, pt mine a fost unul din motivele pt care am ales cezariana, dar se poate naste si natural fara probleme. Cred ca inca este micut si poate sa o dea jos, nu? Eu am aflat la 32s si nu au mai fost sanse.

Elyana, imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar te sfatuiesc sa rezolvi problemele cu mama ta de pe acum, pt ca dupa nastere sa nu te stresezi si sa pierzi laptele, atunci trebuie sa te concentrezi doar pe bebeii tai. Eu votez pt ligamente.

Atat am retinut :(
O zi buna!

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 21s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

elyana eu zic ca-i varianta b ,adica in sarcina corpul produce exces de hormoni care provoaca relaxarea excesiva a cartilagiilor si in combinatie cu bebeii in crestere care apasa si ei ,rezulta durerile de care vorbesti.Daca vrei poti sa cauti pe net informatii despre dureri de simfiza sa vezi ca-i ceva comun in sarcina ,la tine fiind 2 bebei cred ca simti toate senzatiile (placute sau neplacute )mai puternic .
Deny eu nu mai tin minte cat de des mergeam la medic ,eu am o relatie mai speciala cu medicul de familie(suntem un pic prieteni) si de cele mai multe ori venea ea la noi.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

Fetele care sunt si pe fcb in grup, avem un medic acolo.Puneti intrebari si acolo, poate va ajuta raspunsurile.:)
Elyana nu te mai supara, ii agiti pe bebei si mai tare.
Astazi am cumparat 2 body-uri pt bebetina, sosetele si caciulite:))Am vrut sa ii iau alte culori, dar n-aveau decat roz :(( Imi promisesem ca n-o transform intr-o rozacee, dar altele n-am gasit.Din ce-am vazut cele mai ok body-uri ca pret sunt la h&m.Am fost in AfiPalace la toate magazinele de bebei...Au niste preturi :( O rochita frumusica era 100 lei.Am testat un carucior care mi-a si placut f tare:Bebe Confort Trio Safety.Pret cam marisor, dar merita.Am testat si unul din carucioarele DHS modelul era unul care ne incantase initial, dar am fost dezamagiti in showroom de ce am vazut.
Sunt epuizata, iar Ingrid pare sa se fi trezit, iar.Ma duc sa ma intind putin.Sambata frumoasa.

19+ Ingrid Maria

[url="http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Hey!
Sa semnez si eu condica rapid, pana nu mi se trezeste puiul.

Cu efortul asa este... simt imediat contractiile nedureroase, cel mai adesea cand dau cu aspiratorul (stiu ca mai zicea cineva asta mai demult si atunci nu credeam), geamuri spal rar (mai des mi le spala mama)... de la calcat asa-si-asa.

Simcri sa treci usor peste saptamana asta!

Iris e normal sa fie o diferenta de varsta intre cea din masuratori si cea gestationala. Stiu ca au mai fost intrebari de genul si mai stiu ca prrimeaza varsta gestationala, dupa DUM. Restul se tot schimba, depinde mult de persoana care masoara.

Elyana incearca sa nu te mai consumi atat ( e tare usor de dat sfaturi si mai stiu ca de pus in practica e mult mai greu dar nu imposibil). E greu ca nu-l ai pe sot aproape, asta-i clar, dar fi sigura ca va veni momentul cand va veti reuni si veti fi toti 4 o familie frumoasa si fericita. Concentreaza-te pe asta si nu o mai lasa pe mami tau sa faca planuri cu viata ta, ca nu-i normal.
Suntem aici cu tine, povesteste-ne, descarca-te!

Apropo de asta am si eu una bucata specimen de soacra care isi imagineaza ca vine bb2 si ca pe bb1 il ia ea sa-l creasca, in conditiile in care nu m-a ajutat de 10 ori in astia 2 ani de cand suntem 3. Ca si cum "gata voi aveti altul nu va mai trebuie asta, ni-l dati noua". E dusa... daca vrea sa ma ajute va trebui sa gaseasca alta modalitate ca asta e exclusa!

Raspuns la vot: varianta C - nu stiu, n-am avut. Incearca sa stai mai mult "la orizontala" sau cel putin sa nu faci efort. Vezi daca le mai ai asa.

Deny si la tine zic ca e valabil cu "las-o mai maoale" ca esti gravi in caz ca ai uitat! Fa cu pauze, nu tot odata! Parerea mea!

Vizite la pediatru, dupa cum au spus si celelalte mamici, confirm si eu: vine el prima data la tine acasa dupa ce ai iesit din spital, il consulta si iti povesteste diverse despre asa numitele urgente: febra, lovituri, medicamente...
Apoi mergi tu lunar cu el la cabinet pentru a vedea daca iti ia bine in greutate, vaccinuri si alte problemute. Pana la 6 luni parca, apoi mai rarut ca-i mai dragut.

Un pont pentru a intra in grupul vostru de FB? Un mesaj privat imi da si mie cineva?

Un site bun pentru carucioare - din Polonia am inteles - la preturi f bune... merita vizualizat: http://www.caruciorbebe.ro/index.php

Weekend placut va doresc!

Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Fetele, multumesc de sfaturi, sunt mai bine cu raceala. Nu am facut febra si ar trebui sa-mi treaca.
Deocamdata suntem experti in ingrijirea copilului, in teorie de fapt. Referitor la baie, ni s-a spus la cursuri ca e bine sa folosim apa plata cumparata si incalzita pana ii cade buricul, apoi apa de la robinet. Am mai aflat de la o mamica sa folosesc neaparat dusul de cand e mic, la clatire, sa se obisnuiasca, pentru ca au altii bebei care nu il suporta nici mai tarziu. Cel mai complicat mi s-a parut intr-adevar sa il intorci ca sa il speli pe spate, sustinandu-i capul permanent.
De la alta mamica am aflat ca exista gama Mustela mai ieftina decat ce aveam eu de gand: bioderma. Nu e mare diferenta insa am luat deja un gel de dus valabil pana in 2015 sticla mare. Am mai aflat ca exista si o versiune mai ieftina a bepanten-ului, unii zic ca nu la fel de bina, dar nu stii unde te duce bugetul.
In Romania ca sa vina doctorul acasa platesti cam de 3 ori mai mult decat la cabinet, asta daca iei in considerare cele mai scazute preturi. Avantaj: nu stai la usa cabinetului, nu pierzi timp si oboseala, nervi pe taxi, tinut in brate sau cos, etc. Cabinetul ramane o versiune pentru zile cu calcule drastice.
Mai, Deni parca aveai indicatie de cezariana! Nu stiu cum se poate rezolva asta in urgenta. Eu vad 3 posibilitati: va faceti griji degeaba- iti doresc sa fie asa-; te imprumuti si faci ce trebuie acolo, sau, daca cele 2 pica, te intorci si nasti in Romania. Nici eu nu mi-am rezolvat grijile ca nu iau adeverinta sa intru in cic, ma pregatesc si de versiunea hard. Cred ca se rezolva cumva prin ambasada chestia cu semnatura cand nu e de fata, oficializare la notar, nu mai stiu.. auzisem din intamplare odata, nu mai am legatura cu persoana.
Poate mai face sotul din drumuri, ca nu e cazul sa te stresezi.
Am plans zilele trecute din orice, asa brusc de pe la 24 sapt mi s-a schimbat starea. Motive absolut minore, aseara mi se parea ca nu ii da sotul destula atentie burticii desi era asa obosit..in conditii de neuron neinsarcinat imi dau seama, il vad, il inteleg!
Avem patutul instalat, de la cumnata, e de lemn insa cu zabrele doar pe o parte si zabrele fooaaarte distantate intre ele: pisica mea s-ar putea strecura printre ele! Perfect pentru a baga fiu-meu vreun picior prin zabrele!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Elyana, tot copii ramanem in ochii parintilor. Insa unii devin egoisti cu timpul, ii nominalizez si pe ai mei uneori.
Pai daca te iubesc, te vor lasa sa decizi la ce sa te ajute, ca tu vei fi mama. Santajul sentimental nu trebuie sa fie doar de la ei catre tine.
Mi-a zis cineva: cum ii educi, asa ii ai (pe parinti). Eu m-am simtit pana peste 20 ani santajata sentimental si prea influientata, asa ca am avut razvratirea mai tarziu. Iti spun ca e sanatoasa, cata vreme vor intelege ca ii iubesti in continuare si ca iti ceri drepturile de adult. Noi poate retinem pentru copiii nostri sa le lasam libertatea chiar de a gresi la un moment dat.
Asa ca mama stie demult ca am nevoie sa vina sa imi faca mancare si curatenie pe la Paste inainte de a naste si ulterior cand poate.
Am rugat pe sot sa ii transmita si soacrei acelasi mesaj, vad ca se pregateste inca sa ne ajute cu copilul, am sa reiau discutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Aaa! si baita zilnic la bebe, ce e prostia asta, cand a facut apa rau? Si masaj bebe cu cateva ore inainte de baie, sau dimineata, ca dupa baie doarme. Masaj cu cantecele si cuvintele dulci, abia astept!! Iar baie generala seara.
De aseara adaug contractii nedureroase, de fapt azi-noapte dupa o repriza de somn, m-am trezit cu vagi idei sa merg la baie pipilica si cu 2 contractii nedureroase, diferite de atunci cand se misca puiul. AM luat Nospa ca m-am speriat. Azi la fel, aceleasi conditii, voiam la baie tr mica si iar contractie.
Tot recent, ma doare dar nu simfiza in fata, ci sacrul spre dreapta, unde incepe fundul. Si spatele, desi pana acum ma laudam ca nu il simt. Asa se intampla cand te certi cu cantarul!
N-am mai scris demult, se vede. Ma duc sa motai putin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Referitor la cordonul infasurat in jurul gatului si piscotica mea il avea la fel la ecogafia morfofetala. Dar doctorita a spus ca e inca mica si are timp sa il infasoare/desfaca de multe ori pana la nastere. In plus, mi-a zis ca recent avusese o nastere unde bebele avea corodnul legat in 2 funde si totul a fost in regula.
Azi noapte am incercat si eu sa dorm pe partea stanga (de obicei dorm pe dreapta si un pic pe spate) dar m-am trezit cu dureri de spate. Am schimbat pozitia si a fost ok.
Cam de o saptamana mi se pare ca bebita mea e prea cuminte. Eu abia astept sa faca tumbe si ea doaaaaarme sau abia daca ma semnalizeaza cu cate un sut. Incerc sa nu imi fac probleme, caci are si momente de joaca: dupa amiaza pe la 4-5 si seara pe la 10. O mai simt si dimineata, dar eu sunt foarte agitata la scoala, stau mereu in picioare, ma misc, vorbesc tare, asa ca nu o prea simt. S-o speria, saraca si zice sa nu o supere pe de nebuna de maica-sa.
Ii spun sotului ca seamana cu el, caci el are perioade lungi de sooooomn!!

24+

Mergi la inceput