Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~32~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Buna dimineata!

La mine sunt zile agitate, si o saptamana nu stiu daca mai reusesc sa intru, azi ma duc la aeroport ca vine cumnata cu familia pentru o saptamana in vacanta sper sa trec cu brio intre munca si musafiri ca nu am cum sa-mi iau liber.

Iris imi pare rau pentru experienta neplacuta, incearca sa nu te mai gandesti la nimic cel putin pana nu mai vezi si o a doua opinie, stresul ii face mult mai rau lu bebe, daca aveti nelamuriri puneti cat de multe intrebari chiar daca vi-se pare ca asta il supara pe doctor, este dreptul vostru sa stiti si chiar daca va apostrofeaza tot timpul exista un alt medic si un alt medic.

Deny imi pare rau, sper sa se rezolve, incercati sa va mai interesati, ar trebui sa ia in considerare si lunile muncite, chiar daca sunt in 2012, exista totusi o continuitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Vroiam sa va spun ca am studiat un pic acum pe net interpretarea morfologiei si pe baza http://mymed.ro/biometrie-fetala.html si http://www.baby2see.com/medical/charts.html#Measurement_Standards_Chart, mi-a iesit ca bebe e in grafic, doar ca varsta gestationala (cf ultimei menstruatii) este de 24 saptamani si 2 zile, iar varsta bebelusei conform masuratorilor este de 23 de saptamani si 6 zile.

Deci,asta imi intareste ideea ca idioata aia NF (Monik86 sa stii ca dr chiar e NF, ca e o domnisoara batrana) pur si simplu nu a vrut sa imi dea detalii.

Duduta sa nu-ti para rau ca nu ai facut morfo fetala, oricum totul va fi bine.

24 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Am o zi atat de proasta incat imi vine sa o iau la sanatoasa sa nu mai aud de nimeni cu masina desigur, ca burtica nu-mi permite sa merg pe jos prea mult...

Au marit la ambasada timpul de procesare de la 9 luni la 11 luni adica nici nu aud ceva de la ei pana in Mai iar mama m-a luat de la prima ora cu discutia "de ce nu las copiii vreun an-doi in romania cu ea, ce ea nu ii poate educa" cum poate o mama normala la cap sa scoata pe gura asa ceva nu imi dau seama. I-am zis nu si am vrut sa inchei subiectul si concluzia ei "nu vrea el". Dar eu chiar nu am pareri si sentimente?

Acum plang ca fraiera ma simt atat de singura

19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Elyana imi pare rau ca ai o zi proasta !
E greu sa faci fata singura la tot stresul ,nu te necaji ca nu esti singura ,uite ,ne ai pe noi ,suntem aici sa-ti ridicam moralul !
Chiar daca sotul tau nu-i aici ,in curand va ve-ti reuni si vei uita de toate gandurile.Nu te mai supara pe mama ta ,sunt sigura ca vrea sa te ajute dar poate nu stie cum .
Nu esti singura ,suntem alaturi de tine !
Poate reusesti sa faci altceva ce-ti face placere si sa uiti de greutatile acestei zile !


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Sunt mai sensibila, recunosc dar asa m-am saturat sa traiesc viata altora (eu sunt aici din cauza parintilor, cand am vrut sa raman la el, m-au amenintat ca imi cheama politia si ca nu mai intru in tara aia niciodata si ca nici lui nu ii va fi bine... acum imi vine cu asta, parca traiesc intr-un film prost.. si sunt suparata si pe mine ca am fost slaba atunci)

Uf, cred ca ziua de azi o trec la capitolul hormoni ca daca stau sa analizez mai mult o iau razna. Si eu vreau sa ies din casa, sa fac ceva, sper sa gasesc ce! M-a rugat un prieten sa il ajut azi dupa-masa sa se mute ca s-ar putea sa nu faca rost de masina, ramasese sa ma sune, sper sa o faca!

19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

In alta ordine de idei, simt intepaturi, presiune, in pelvis (in fata unde sunt oasele nu cred ca are legatura cu colul), mai ales cand stau pe scaun, cam de ieri dupa amiaza.

Varianta A: apasa vreun bb
Varianta B: au inceput miscarile "tectonice" de oase
Varianta C: other (va rog detaliati)

Votati

Am descoperit ca la inceputul fiecarei saptamani de sarcina mai apare cate un simptom, mai dispar altele. Imi pare rau ca nu am tinut notite, e f greu sa extrag posturile vechi pe acest forum


19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Ufff Elyana, ce situatie nasoala la tine.
Suntem alaturi de tine

Si ai mei incercau sa ma convinga sa raman in tara, sa nasc in tara si sa stau primii luni, ani din viata bebitzei in tara cu ei. Dar nu fara mine, nu au insistat, ca le-am zis din start foarte sever nu si nu. M-au lasat in pace.
Ufff ma infurii si eu cand vad ca sunt astfel de oameni ca mama ta, nu are deloc incredere in tine ca poti sa fii o mamica buna destul de descurcareata pt copiii tai.
Incearca sa dai la ignore ce ti-a zis mama ta.


Multumesc pt sfaturi, idei legat de situatia mea






Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iris1211

Am mai auzit aseara 2 chestii legate de curatenie:
- de evitat sa ne intindem (cum ar fi sa pui o perdea pe draperie), ca asta duce la infasurarea cordonului in jurul gatului;
- de evitat miscarile circulare (cum stergi geamurile) ca astea duc la contractii.

Nu stiu cat de adevarate or fi, dar...


24 + cu


In cazul meu se pare ca e adevarat--partea cu contractiile, in fiecare saptamana (in fiecare vineri) fac asa "gimnastica", nu numai atat, si seara cad ffff obosita in pat si nu mai pot nimic sa fac, mereu cu dureri usoare la burtica si cel mai tare spatele ma doare. Aseara am adormit zicandu-i la sot ca nu cred ca mai rezist sa mai fac curatenie ca incepe sa ma tot doara burtica. Nu mai vreau sa risc, asa imi tot "striga" instinctul, "ajunge, laso mai moale cu eforturile".
Muncesc 5-6 ore legate fara pauza, tot ce tine de curatenie (aspirat, sters geamurile, baia, wc, dat cu mopul) si nu mai pot. Daca puteam sa fac pauze mai dese, mai acceptam, dar asa... nu se mai poate.



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Mamcilor, ma ajutati cu niste lamuriri
Dupa nastere urmeaza vizitele la pediatru cu micutii nostri nou-nascuti. In primele luni de la nastere trebuie in fiecare saptamana la control pediatru, sau o data pe luna? Sau cum e?

A mai citit despre asta la alte topicuri, dar iaca acum nu pot sa-mi raspund la intrebarile astea ca sunt uituca




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Deny, daca instinctul tau spune s-o lasi mai moale, atunci neaparat sa-l urmezi.Incearca sa te menajezi!
Si eu mai am dureri usoare dupa ce fac multa treaba prin casa. Azi am lasat-o mai moale, desi tot tb sa fac una-alta.

Elyana, ce situatie neplacuta!Cred ca e f greu sa fii departe de partener, mai ales acum. Sper sa reusesti sa rezolvi problemele.
Nici eu nu inteleg cum cred unii oameni ca ai putea pleca si sa-ti lasi copiii. Eu nu concep o asemenea idee. Orice ar fi.
Poate totusi are intentii bune si nu-si da seama de ce spune...

Simcri, iar musafiri?Pfiu, te asteapta o saptamana grea. Succes!

Va pup!Sa aveti un wk-end linistit

Mergi la inceput