Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Am citit ca stati cu laptopul in brate sau in apropiere, nu e normal, caldura degajata nu face bine la bebe si eu stau cu laptopul in pat dar am o masuta anume pentru laptop, groasa si asa pot sa si scriu si evit radiatiile spre burtica.
Zicea cineva nu retin cine, sunt si cam obosita va spun imediat de ce, de progesteron ca ia o pastila de 200 odata pe zi oral, cel mai indicat pentru o absorbtie mai buna este sa il puneti vaginal si sa stati intinse minim 30 de minute dupa aia, eu stau o ora si pun de 3 ori pe zi.
Oral nu se absoarbe atat de bine ca si vaginal si plus de asta da efecte adverse, greata, ameteala, somnolenta si daca mai si lucrati e cam aiurea, am luat si eu de cateva ori cand nu puteam sta intinsa si prefer sa pun vaginal ca nu se simt efectele.
Anca tu intrebai de duphaston si arefam sau utrogestan, nu ai facut nimic rau ca ai continuat cu amandoua, chiar e bine duphastonul e si progesteron si ajuta corpul sa accepte sarcina, daca ai anticorpi sau ceva in neregula el te ajuta.Nu este mult proge, eu iau 600 pe zi, bine am si contractii si cat mai repede cum primesc progestero injectabil o sa fac si de ala pentru reducerea lor.
Sper ca nu v-am inebunit, am invatat si eu multe pe forum si din experienta, la prima sarcina nu am luat nici macar o pastiluta acum cand vad cat de greu e sa ai un copilas suflu si in iaurt.
Mi-au venit rezultatele la analize si sunt bune in afara de tsh care e mult sub limita asa ca azi am umblat pe la endocrinolog, am mai facut niste analize si pe luni vedem daca aceasta valoare imi pune problema la sarcina sau nu, oricum se da tratament, doctorita spune ca e bine ca nu e mare.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

9+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

@Mihaela : Laetitia, numele, mi-a picat tare bine. Sper sa am fetita, asa vreau s-o cheme.

Cazu fisa ?

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mihaela, Dark Bendis e self-employed doar de 2 ani, de cand a decis sa o ia pe cont propriu si sa isi fie propriul sef deci nu prea e buna de dat exemplu, pana atunci a fost "clasa muncitoare" la firma - venind aici prin casatorie am primit drept de munca automat, nu am primit nici un fel de carduri.
Sper sa vina totusi ciclul si la tine cat mai curand si sa scapi si de problemele astea de sanatate.

Virgo, bine ca v-ati impacat, apai faca sotul bine sa nu te necajeasca lunile astea, zau ca nu e momentul. Teoretic da, pentru venire in UK 2014 e mai sigur, si acum exista mai multe posibilitati de a obtine dreptul de munca, dar poate dura mai mult si e mai complicat. 1500 e un salariu mediu, dar depinde si unde locuiesti - in Scotia e OK, mai ales daca mai aduce cineva bani in casa, in Londra... mai greu, Londra e oras tare scump. Bineinteles, depinde si ce cheltuieli sunt.
...la asta cu mancatul "compatimesc" impreuna cu tine...mai ales cand e vorba de creme brule. Nu exista portie prea mare de creme brule, sau mai bine zis eu nu am gasit asa ceva
Laetitia (si restul variantelor,Letitia, sau Letizia) e un nume foarte frumos

Edit sa schimb semnatura, e vineri si deci am schimbat prefixul si teoretic am parcurs 25% din perioada de sarcina

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Dark Bendis, joburile erau oriunde numai in Londra nu. Locatiile nu mi le amintesc.
Hubby este oricum persoana juridica - firmulitza lui de smeltzuiala, surubareala si small works - deci self employed o sa fie el pe toata linia. Eu prefer sa am sefi dar sa vina leafa fara gres si cu bonusuri multeeeeee ...

True, nici o portie de creme brulle nu e suficient de mare pentru poftele noastre.

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Mihaela, si pentru tine 1000 inapoi. Pana la Brasov ma mai documentez.
Ai grija de tine si multa, multa sanatate iti doresc

Pastilutza, mi-e putin teama de nasterea in spital. Este adevarat ca sunt pareri pro si contra, dar mai depinde si de norocul fiecareia, iar dr care imi urmareste sacina este la Spitalul Universitar-Municipal, deci nu-i chiar atat de rau. Nu-i vorba de vreo pretentie sau fita de-a mea, dar m-am gandit ca daca platesc aceeasi suma si la stat si la privat, de ce nu? Altele sunt conditiile. Sunt multe de discutat pe tema spitalelor de stat, dar prefer sa ma opresc aici. Pastilutza, apreciez exemplul dat, si da, asa-i, de obicei ne alegem doctorul si "mergem" dupa el, acolo unde ne cheama, indiferent daca are sau nu bune referinte spitalul respectiv

Elena, multumim pentru contul creat. Chiar ar fi frumos sa ne cunoastem prin intermediul pozelor

De aseara, iar am inceput sa sangerez Nu va zic si cat de constipata sunt...





8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:

De aseara, iar am inceput sa sangerez Nu va zic si cat de constipata sunt...
8+


Cum adica sangerezi ??? Si eu am fost constipata, explodam. Acum ma indop fortat cu apa si ceai, altfel statul pe scaun 8 ore zilnic mi-ar pune capac ...

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_lupu spune:

In primele 4-6 sapt si eu am fost constipata,si tot in perioada respectiva am avut 2 sangerari in saptamani diferite.Eu datorita constipatiei mi-am inchiuit ca sunt



Citat:
citat din mesajul lui virgo

Citat:

De aseara, iar am inceput sa sangerez Nu va zic si cat de constipata sunt...
8+


Cum adica sangerezi ??? Si eu am fost constipata, explodam. Acum ma indop fortat cu apa si ceai, altfel statul pe scaun 8 ore zilnic mi-ar pune capac ...

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Multumesc, Mihaela, stiu cum vine treaba cu permisele de sedere/munca, am stat 5 ani in Olanda. O mare porcarie si umblatura. 2014 e cel mai sigur, atunci avem cu totii dreptul de blue card si nu mai e nici o restrictie.
Am vazut ca salariile sunt in jur de 1500 GBP, asta suna ok transformat in lei, dar la fata locului banuiesc ca e un salariu mediu ?

Mami de Matei Cazimir


Cu placere Virgo.
Da, ei vor sa dea drumul la vize in 2014, dar oare se va intampla? Sunt curioasa...
Da, salariul de 1500 este mediu-bun. Eu zica ma mediu este mai mult 1000 de lire/luna. Ce trece de 1500 este foarte bine chiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

@Mihaela : Laetitia, numele, mi-a picat tare bine. Sper sa am fetita, asa vreau s-o cheme.

Cazu fisa ?

Mami de Matei Cazimir


hihi, cazu cazu.
Imi place la nebunie Laetitia, imi aminteste de o telenovela pe care o urmaream prin liceu si normal ca mi placea de Leti de acolo si eram indragostita de prietenul ei, parca Fernando ii zicea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Elutza cum adica sangerezi? Tare, putin, rosu, maroniu?
Du-te fuguta la medic si nu sta asa ca nu e normal, sau macar ia legatura cu el prin telefon sa iti spuna ce sa faci.
Suplimenteaza cu progesteron, cat iei acum? Si baga nospa, eu cand am avut un pic de maroneala puneam 4 arefam de 200 in loc de 3 si tot atunci luam cate 4 nospa de 40, toate la intervale regulate la 6 ore in rest stat in pat, mers doar la baie si intr-o saptamana mi-am revenit, bine eu am facut si efortul sa ma duc la eco ca nu mai puteam sta acasa dar in rest mai mult pat, saptamana asta ce am mai umblat cu acte si alte alea, mai mult pe la analize si doctori.
De la 2 doctori stiu ca in caz de sangerare primul lucru important e sa nu faci efort deloc si apoi tratamentul.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

9+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput