Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Mihaela, Dark Bendis e self-employed doar de 2 ani, de cand a decis sa o ia pe cont propriu si sa isi fie propriul sef deci nu prea e buna de dat exemplu, pana atunci a fost "clasa muncitoare" la firma - venind aici prin casatorie am primit drept de munca automat, nu am primit nici un fel de carduri.
Sper sa vina totusi ciclul si la tine cat mai curand si sa scapi si de problemele astea de sanatate.

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"


Esti un exemplu draga mea, nu mai fii asa modesta!
Eu chiar nu stiu ce as putea face sa fiu self employed, poate doar review uri, caci unele council uri au sute de review uri adunate si platesc cica 250 lire pe un review, dar deocamdata trebuie sa mai stau unde sunt sa prind anul ala de maternitate platit. Avem un policy destul de bun (cred ca se plateste 90% din salariu primele 6 saptamani, apoi 50% pana la 9 luni). Daca plec, o sa am din nou doar maternity allowance, ca in anul ala cu Imi si nu o sa mi fie de ajuns. Am ramas cu datorii la credit carduri din anul ala in care nu m am calificat pentru maternity leave.

Dupa ce mi am facut si planul cu bebe 2, gata ne orprim si ma pot concentra pe cariera si poate o sa devin self employed. Sa vad daca se poate in domeniul meu.

Esti o scumpa ca te gandesti la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

DarkBendis si Mihaelafalt bravo pentru schimbare de semnaturi.

Eu azi sunt mai activa caci.... surprise!!!! sunt off sick de la munca si fara Imi acasa. E la gradi madam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui elutza82

Mihaela, si pentru tine 1000 inapoi. Pana la Brasov ma mai documentez.
Ai grija de tine si multa, multa sanatate iti doresc



De aseara, iar am inceput sa sangerez Nu va zic si cat de constipata sunt...

Aoleu!!! Te referi ca sangerezi de la constipatie? Daca e de la constipatie, si mie mi s a mai intamplat.


8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
Da, ei vor sa dea drumul la vize in 2014, dar oare se va intampla? Sunt curioasa...


Este a treia amanare si ultima posibila. Nu au incotro. Si atunci nu mai vorbim de infringement, ci de grave incalcari ale drepturilor europene, ceea ce nu risca nici un stat membru, indiferent cat de tare pe pozitii se gaseste si ce argumente aduce.

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

DarkBendis si Mihaelafalt bravo pentru schimbare de semnaturi.

Eu azi sunt mai activa caci.... surprise!!!! sunt off sick de la munca si fara Imi acasa. E la gradi madam.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Multumesc duminica schimb iar, intram in 10+

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

9+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc duminica schimb iar, intram in 10+

9+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.


Yeiiii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Este a treia amanare si ultima posibila. Nu au incotro. Si atunci nu mai vorbim de infringement, ci de grave incalcari ale drepturilor europene, ceea ce nu risca nici un stat membru, indiferent cat de tare pe pozitii se gaseste si ce argumente aduce.

Mami de Matei Cazimir


Super!!! Asa o sa am si eu mai multe prietene pe aici, caci cica s ar estima peste 2 milioane de romani si bulgari sa vina in 2014.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor!

In sfarsit weekend! Duminica vin fratele meu si sotia lui (din Cluj) in vizita pentru o saptamana si abia astept. De marti dupa-masa voi fi si eu libera pana la sfarsitul saptamanii viitoare ca sa pot petrece timp cu ei, iar joi (14-2) mergem la meciul Ajax-Steaua Bucuresti in Amsterdam. Vinerea viitoare vine si sora mea din Franta pentru doua zile. Reuniune speciala de familie. Alma e topita dupa matusile ei romance, nu le da pe neamurile olandeze.

In ultimele zile m-am simtit ceva mai bine, nu mai am asa des greturi si parca imi recapat din energie..

Azi am fost la medicul de familie, dar am plecat vitel si m-am intors vita, ca sa o spun pe romaneste..Eu imi facusem temele foarte bine si stiam ce sa discut, in schimb el imi repeta doar ce stiam si eu (DPN, simptome, etc)...Nu tu control, cantarit, analize sau orice altceva....Eu m-am dus la el sa imi spuna care ar fi traseul meu acuma pt ca la nasterea Almei mi s-a promis marea cu sarea (a fost o nastere foarte grea, s-a intervenit de urgenta si pierdusem ff mult sange, drept urmare mi s-a promis atunci ca la a doua sarcina as fi monitorizata de ginecolog din saptamana 20 si as naste oricum din start in spital si s-ar analiza in prealabil posibilitatea unei nasteri prin cezariana in cazul in care bebe ar fi mare...Alma avusese 4250g la nastere)...Voiam sa-mi confirme ce mi s-a promis atunci, sa ma simt in siguranta. El habar n-avea ce drepturi mai am acum. Mi-a zis sa le sun pe moase, sa fac o programare si ele cica vor analiza situatia mea si vor lua legatura cu ginecologul daca va fi nevoie..Tot eu am stiut mai bine ca el care e clinica la care trebuie sa sun pt programarea respectiva. Am sunat degeaba azi pt programare la control pt ca moasele alea lucreaza de luni pana joi, intre orele 8-12.
Cred ca ma enervez si sun saptamana viitoare la ginecologul care mi-a facut cezariana si controalele dupa nastere, sa vad ce mai are el din istoricul meu in baza de date si sa vad la ce concluzie ajungem ca nu ma prosteste pe mine sistemul asta al lor.

In Olanda femeile nasc in general acasa, asistate doar de moase, insa eu prefer sa nasc in spital, asa cum nascut-o si pe Alma. Daca nu alegeam sa nasc in spital de la bun inceput la primul copil, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca in momentul in care a intervenit urgenta nu era un medic prin preajma. Nici nu vreau sa ma gandesc.

Virgo, ma bucur ca s-au mai linistit apele la tine. O sa ajungeti cumva la un conses. La noi eu sunt cea cu acrobatiile de orice fel, nu doar financiare, dar mereu vin cu argumente si solutii concrete. Poate asta e atuul meu pt ca mereu ies in castig de cauza.

DarkBendis, si eu am fost self-employed cativa ani de zile.In 2003 mi-am deschis un birou de traduceri, dar veniturile nu erau constante, de fapt fluctuante...Un proiect baban si dupa aia pauza sau mai multe proiecte intr-o perioada scurta de timp, apoi iar pauza..Din 2006 lucrez in Logistica si in primii ani am tradus in paralel. Timp liber nu mai aveam cam deloc. Culmea ca in perioada asta parca tot mai multe proiecte primeam. Taxele la Fisc erau insa imense. In 2011 am avut de platit mai bine de 3000 de euro la Fisc pt ca eu castigam prea mult pentru standardele lor (adica aveam doua venituri). Pe 1 ianuarie 2012 am decis sa nu ma mai stresez si sa imi inchid biroul de traduceri pt ca nu merita sa platesc atatea taxe. Oricum salariul meu crescuse in ultimii ani in mod constant, drept rasplata pentru buna functionare.Unde mai pui ca-s rara avis in firma (din 1500 de persoane, suntem doar 2 care stim fluent franceza: o buna prietena frantuzoaica si moi-meme:)). De asta m-au si angajat in no time acum 6 ani..

Am vazut ca ati scris de pofte...Eu azi am poftit tare la castravetele din cutia cu mancare a unei colege. Atata de tare ca am zis ca miroase fantastic si s-a uitat madame mirata tare la mine..O fi crezut ca am luat-o razna. In afara de sef,care deja mi-a aranjat parcare de VIP (numai eu si directiunea avem voie sa parcam chiar in fata usii) nu stie inca nimeni in ce stare ma aflu.Acasa am halit din start aproape un castravete cu niste felii de cascaval. M-am simtit absolut excelent dupa ce mi-am satisfacut pofta.

Va pup pe toate si fug peste granita la Kaufland sa fac aprovizionarea pe saptamana viitoare (ca tot vorbeam de ecuatii financiare, asta una din solutiile mele pt a economisi bani..In Germania e mancarea de doua ori mai ieftina ca in NL). In Olanda cumpar doar ce e in oferta. Am targeturi destule in minte pana vine bebe: schimbat masina, renovat baia...Asa ca economiile sunt binevenite.

Daniela Veuger 7+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

Fetelor imi pare sincer rau ca nu am mai scris in ultimul tim...dar v-am citit in fiecare zi... chair nu ma putere,de la Utragestan am o SOMNLENTA de nu mai stiu de mine! o mai am pe mama la mine in ospetie si nu prea reusesc....a mai fost ziua de nasteri a piticului..care azi a invatat sa faca bicicleta sunt asa mandra de el!

Vreau doar sa urez bun venit la burticile noi... sa aveti o sarcina o usoara si bebei sanatosi si la termen... poate revin mai tarziu cu nominalizari!

azi am fost la ECO...bebe e bine,sarcina e fara probleme...chiar da din maini si picioruse...are 188 batai pe minut...sunt in culmea fericirii! acum ma asteapta peste vreo 4 sapt p-u A-test..
am aratat pozici la pitic si era foarte ferict!
am mai facut mii de teste...de sange..urina..si plus microbiologia vaginala....

maine pleaca mama acasa in Chisinau si sper sa fiu mai activa,sa va cunosc mai bine..si sigur am sa incep sa pun Utragestanul vaginal..ca nu mai pot sa fiu asa apatica


I would never look back on life and say "what if" because any path that doesn't include my son just doesn't make any sense!!


Mami de Dionisios-Ionas 03.02.2010 si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Buna seara dragelor,

Va multumesc din suflet pentru sfaturi
Acum 2 saptamani am sangerat( era sange maroniu) prima data, atunci dr mi-a spus sa fac o ecografie si mi-a descoperit hematomul. Am facut 1 saptamana tratament cu Arefam 200mg x3/ zi, dupa care am trecut la 2 pe zi. In toata aceasta perioada mi-a recomandat repaus total. Va spun sincer, nu am facut dragoste cu sotul si nu am facut nici efort. Cat despre constipatie, mi-e foarte greu...daca ies la toaleta de 2 ori pe saptamana sunt fericita. Am mancat foarte multe fructe in perioada asta, dar nu prea am mancat mancare gatita.
L-am sunat pe dr sa-l intreb despre ambele probleme, despre sangerare mi-a spus sa iau din nou 3 arefam pe zi, iar despre constipatie, sa fac o pauza de fier(il am si pe acesta in schema de tratament), sa beau multe iaurturi si sa mananc multe fructe(ceea ce fac).

Va pup si va doresc o seara linistita!



8+

Mergi la inceput