Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui marinush

Salutare!
Ne primiti si pe noi? :) Am 9 saptamani, si sunt la a doua sarcina. Mai am o nazdravana de 4 ani. Spre deosebire de prima sarcina, a doua vad ca e mai fitoasa :) Cu greata toata ziua, ba chiar trec si in zodia Varsatorului de vreo 2 ori pe zi :)))
As avea si eu o intrebare pt fetele care iau si progesteron. Eu iau Arefam 200mg, o capsula pe zi, administrare orala. Si am o dilema, ca pe prospect scrie ca in sarcina nu se administreaza oral.


Marinush bine ai venit. Care sunt datele tale?
Ai fost tare cu zodia varsatorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Aici nu se recolteaza celule stem, adica nu e o practica obisnuita. S-ar putea sa fie firme particulare care sa se ocupe, dar nu am auzit, si nici nu cunosc vreo mamica de pe aici care sa fi recoltat.



Dark Bendis 9+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R

Am creat un cont comun de gmail/picasa unde sa putem pune poze cu burticile: odiseea.septoct2013 (l-am trecut si pe prima pagina) iar parola este aceeasi ca cea de la contul comun de aici. Cine nu o are pot trimite mesaj privat. Chiar ar fi fain sa ne cunoastem "vizual"

7+


Foarte frumos!!! Bravo!!!!
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

buna ziua fetelor
vroiam sa le intreb pe mamicile din germania daca recolteaza celulele stem si ce firma folosesc, eu i-am contactat deja pe cei de la Eticur sper sa fie seriosi.avand copilul de 5 ani cu probeleme eu am alte planuri in cap cu celulele nu doar sa le recoltez si sa le las acolo stocate undeva.
va pup o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Mihaela, baiatul este Mathias in acte.

Daaaa, hai ca m-ai starnit cu UK-ul. Ma fugareau asta vara niste headhunters pentru o pozitie in Irlanda, pachet de relocare asigurat si alte alea. Dar eu stiu ca noi nu avem drept de munca in UK&IRL, deci nu prea cred ca stiau cu ce se mananca sa aduci un roman de la el din tara si sa-ti iasa si miscarea cu actele.

Dar este foarte posibil, incepand, din nou, cu 2014. Vorbesc engleza aproape nativ, sotul rupe si el foarte bine. Why not ?



Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui florycyk25

lucru ciudat care l-am observat la bebicu meu de 7 sapt si 2 zile ,ca nu isi doreste nicicum laptopul la mai putin de 30 cm de burtica....eu fiind invatata sa stau in pat cu laptopul pe burtica ,recunoasc ca imi este cam greu,dar asta e...pur si simplu nu-l accepta...simt un disconfort si il indepartez...ar putea face vreun rau ????


Are dreptate burtica in cazul asta. Orice echipament electronic creeaza camp magnetic, am inteles ca telefonul mobil emite pe o raza de 2m. Nu mai sta cu laptopul in brate si nu tine telefonul in buzunar ca nu e musai.

Gata, m-am virusat definitiv si irevocabil: primesc azi un mail de la una Laetitia, am zis ca ii mananc numele de pe tastatura ! Deci ta-tam: s-a rezolvat cu numele, asa ramane, sper ca hubby sa fie si el de acord.

Speaking of hubby: s-a inmuiat un pic. Bonus: azi dimineata ... pe nepusa masa. A adormit dupa aceea de parca a venit din tura de noapte. O sa negociem cerintele lui cand rumeg si eu situatia.

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pastilutza spune:

buna fetelor,

mess0804- multumesc pentru link .

Elutza82- apropo de nascut in Bucuresti, eu dupa ce am tot auzit de la prietene care au nascut la privat ca este foarte bine, m-am tot gandit ce decizie sa iau.

Am intrebat in stanga si in dreapta cum e si la stat si am aflat numai lucruri bune despre Filantropia.

Dupa ce mi-am facut un calcul ca vor fi doar 3- 4 zile mi-am asumat ca voi naste la stat. Nu cred sa fie dracu asa de negru la stat.
Acum depinde si de felul tau de-a fi si la ce lucruri este sensibil.
Eu acum cativa ani cand a trebuit sa-mi scot fierea m-am tot uitat dupa spitatele private, insa pana la urma m-am dus dupa un medic foarte ok, care opera insa la Pantelimon.
Toata lumea mi-a zis ca ala nu se poate numi spital si ca este de evitat.
Eu insa am fost tratata bine acolo. Am stat intr-o rezerva curata, cu asistente ok si care doreau sa-ti fie de ajutor. Vedeai insa pe fata lor ca sunt rupte de oboseala dupa turele duble, etc asa ca nu le puteai cere sa fie numai lapte si miere.
Medicul a fost foarte deschis, prietenos. I-am spus direct, ca mie sa nu-mi spuna ca nu a facut ceva calumea pentru ca nu au materiale medicale sau nu stiu mai ce. Sa-mi zica cat costa si dau banutii, ca sa nu se streseze. ( am tot auzit ca la spitalele de stat din lipsa de buget, nu mai au de nici unele).
Am stat 3 zile si pot spune ca totul a fost decent, corect, profesional, fara a avea insa fitze precum TV sau masa speciala.

Revenind la subiect, despre spitalul Filantropia am auzit numai lucruri bune asa ca am sa merg acolo sa nasc.

Elena R multumim pentru contul de picassa creat.

florycyk25- mie imi place a stau cu laptopul pe burtica ca e caldut :), dar nu ma mai lasa sotul :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Mihaela, baiatul este Mathias in acte.

Daaaa, hai ca m-ai starnit cu UK-ul. Ma fugareau asta vara niste headhunters pentru o pozitie in Irlanda, pachet de relocare asigurat si alte alea. Dar eu stiu ca noi nu avem drept de munca in UK&IRL, deci nu prea cred ca stiau cu ce se mananca sa aduci un roman de la el din tara si sa-ti iasa si miscarea cu actele.

Dar este foarte posibil, incepand, din nou, cu 2014. Vorbesc engleza aproape nativ, sotul rupe si el foarte bine. Why not ?



Mami de Matei Cazimir


Salut salut!
Am o prietena foarte buna din grupul de mamici de la Imi care tot asa s a hotarat sa vina in UK. Eu eram singura din UK din odisee si ea a fost singura din cele 54 de mamici active care s a gandit sa vina in UK. De aceea am pus tot sufletul in a o ajuta.
Intr adevar, acum Romanii pot lucra ca self employed (asa cum e DarkBendis) pe baza de yellow card. Employed pot lucra, cu blue card si in general, daca unul din soti are yellow, celalalt automat primeste blue. Ideal ar fi ca sotul sa ia yellow si tu blue. Dar dupa 1 an de lucrat pe yellow card, primesti blue card si atunci poti fi employed.

Ea inca e in proces de stabilire in UK, abia a avut interviul acum, in februarie pentru national insurance number, unul din actele de care ai nevoie aici. Apoi i se da yellow card ul. Si depinde de unde vrei sa incepi. Sunt job uri si in cleaning, traduceri, web design, cate nu sunt.... Depinde de ce vrei sa faci.

Eu am ajutat o cu adresa (in sensul ca tot ce a deschis corespondenta venea pe adresa mea). Foarte foarte important e sa ai adresa in UK. Apoi te poti inregistra cu un medic de familie (GP). Deci, cu multa multa placere te ajut cu orice ai nevoie daca vrei sa vii in zona londra si imprejurimi. Si oricine doreste, sunt deschisa pentru toata lumea. Asa sunt eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Multumesc, Mihaela, stiu cum vine treaba cu permisele de sedere/munca, am stat 5 ani in Olanda. O mare porcarie si umblatura. 2014 e cel mai sigur, atunci avem cu totii dreptul de blue card si nu mai e nici o restrictie.
Am vazut ca salariile sunt in jur de 1500 GBP, asta suna ok transformat in lei, dar la fata locului banuiesc ca e un salariu mediu ?
Mai este timp pana atunci.

In alta ordine de idei, nu ma mai pot opri din mancat ! Acum savurez o portie enorma de creme brulle. Sper sa nu-mi faca rau ...

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Orice echipament electronic creeaza camp magnetic

Corect! De acord.

Gata, m-am virusat definitiv si irevocabil: primesc azi un mail de la una Laetitia, am zis ca ii mananc numele de pe tastatura ! Deci ta-tam: s-a rezolvat cu numele, asa ramane, sper ca hubby sa fie si el de acord.

Dar cine e Laetitia? N am fost pe faza la ceva?

Speaking of hubby: s-a inmuiat un pic. Bonus: azi dimineata ... pe nepusa masa. A adormit dupa aceea de parca a venit din tura de noapte. O sa negociem cerintele lui cand rumeg si eu situatia.

Super!

Mami de Matei Cazimir


Mergi la inceput