Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Vai fetelor ati inceput sa faceti socoata cu cat ati cheltuit?
Eu una nu mai stiu si nici nu imi pasa bebe si eu sa fim sanatosi dar asa in mare va zic niste cheltuieli
-clexanul pe o luna 450 ron
-vitaminele nu stiu exact dar cam 100 pe luna
-arefamul tot 100 pe luna
plus ecografii, controale si am cam facut cateva, analize, drum la Bucuresti pentru analizele de la Fundeni
-trebuie sa fac anticorpii rh in fiecare luna 60-70 ron
-anti fxa care de acum sa il fac la sinevo si trece de 200 ron deci se cam strang si eu nici nu muncesc, doar salar de la sot, dar multumim lui Dumnezeu pentru sarcina asta care a venit intr-un moment foarte bun cand nu prea ne asteptam si ne rugam sa fie totul bine.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

8+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

daca stam si calculam la rece , tarfiele nu sunt tocmai ieftine , intradevar exista bugete si bugete , iar noi ar trebui sa multumim la DD ca facem parte din catgoria celor privilegiate care ne permitem si dispunem cat de cat de finante care sa ne confere comoditatea si privilegiu de a benefcia si utiliza sistemul privat.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Mony fiecare alege unde vrea sa se duca. Pe mine eco ma costa 50 lei atat ii dau la doc de fiecare data cand ma duc si abea abea ii ia si pe aia. Daca ma duc la clinica la ea situatia se schimba pentru ca este eco 110. Aleg sa ma duc la spital pentru ca, cabinetul il are in afara Buc mie una mi-ar convenii sa ma duc la privat pentru ca eco este mai performant dar asta ar insemna cam 200 ron pentru ca mai este si benzina. Prefer sa pastrez banutii pentru altceva de ex pentru hainute . Oricum ideea este ca analizele nu sunt obligatorii daca vrei sa le faci bine daca nu nu. Majoritatea aleg sa le faca tocmai sa nu stea cu stres ca are ceva bebe desi cateodata nici analizele nu ies bine. Imi pare rau ca sunt multe familii care nu vor sa faca copii exact din aceasta cauza. Sarcina si nasterea foarte scumpe dar eu cred ca atunci cand iti tii minunea in brate merita toti banii din lume.

16+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Buna seara, burtici frumoase!

Amalia, m-ai coplesit! Esti o inspiratie pentru ceea ce inseamna credinta cu adevarat....Sa ai 2 copii sanatosi care sa te faca sa uiti in fiecare secunda tot ceea ce ai indurat!

Doxy, am vazut si minunea ta de ingeras! Este adorabil! M-am uitat la filmuletz cu un zambet larg pe fata.

Betty, Ele si Paula, va tinem pumnii pana la capat. Atatea ganduri bune indreptate inspre voi vor fi cu siguranta de bun augur

Olimp, azi am tras tare sa termin un proiect. Am profitat de concediu sa termin 2 proiecte pentru MBA care au termen peste 2 saptamani. Asa ca am castigat multe seri de relaxare

Fetelor, eu imi simt sufletelul miscandu-se tot mai bine! Este minunat!! Ieri am urmarit burtica atunci cand l-am simtit mai activ si am vazut efectiv miscarea!!

Happy_Ama 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

happy ce tare sa si sesizezi miscarea

la mine din pacate pentru ca burtica mea este camuflata cu grasimuta inca nu vad din exterior miscarea , de simtit o simt pe Ilincuta mai ales dimineata pe la 6 30 avem ora de gimnastica




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Olimp sa-i mananc io bucutza la Ilincuta! A noastra e Bianca deocamdata, sa vedem daca ramane asa, deocamdata asa o "strigam".

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Daca vad asa scris de voi cat ati cheltuit cu analizele ma cam sperie, de ce platiti asa de mult pt o ecografie?

La mine ecografia este 60 de lei(asta la dr privat) pana acum am fost de 2 ori, la 7 si la 13 saptamani, sapt viitoare mai merg cand fac 18 sapt, deci 1 data la 4-5 saptamani, iar pt analize am dat 60 de lei fiind facute prin casa de asigurari ca am ,,prins"fonduri, este drept nu am facut nici DD si nici TT, si nici TORCH pt ca am anticorpi si la toxo si la rubeola iar doar pt citomegalovirus nu am facut separat. AAA si 45 de lei vitamine Natalvit pt 2 luni date de dr.
Vorbeati de controlul pe masa, mie prima data mi-a facut la 7 sapt si eco vaginal si control pe masa si apoi eco, la fel a fost si la prima sarcina cand doar la confirmarea sarcinii si spre final mi-a facut control pe masa, si asa va fi si acum asta daca nu apar pe parcurs spre final probleme.

Ma intreb de ce va costa asa de mult ecografiile si analizele si exact cum au zis unele fete, nu va mai interpretati voi analizele pt ca fiecare laborator are aparatura lor cu parametrii diferiti si interpretari diferite iar netul este plin de aberatii, asa ca aveti rabdare si asteptati sa mergeti la dr ca doar de-aia sunt medici si mai si platim, fiecare isi face meseria lui.

Stefania 17+ si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

betty sa sti ca si noua ne place Bianca , dar pe prietena mea o cheama asa ..deci am ramas la Ilinca , Biencuta ta ce face ? pe burtic

stefania la Cluj sunt mai scumpe ecografiile 70-80 ron , iti dau asa de exemlu situatia mea , eu care sunt cu sarcina cu risc si tratmente de sustinere , sunt monitorizata indeaproape ...deci de aici si costuri mai ridicate , sa nu mai mentionez cat ma costa tratmentul lunar .

cris pe unde esti draguta ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Acum e randul meu sa ma mir de cat de ieftine sunt ecografiile la voi!! Eu dau 200 de lei pt fiecare eco, dar e adevarat ca am facut doar 2 pana acum.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 16+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrya31 spune:

Amalia ma emotionat tare povestea ta, sa iti traiasca puiutii si sa te bucuri de ei! Va pupic dulce

Afectiunea este germenele pasiunii. Pasiunea este germenele celei mai perfecte iubiri.17+

Mergi la inceput