Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

mess sper ca nu te-ai suparat pe mine.
Te asteptam sa ne dai datele cand vrei sa te trecem in listuta.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Fetelor eu nu ma pot concetra eu inainte faceam traduceri ,impleteam lucrusoare de copii si adulti si acum nimic nu mai tin minte uit

amalia tsakoniati
17+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Fetele dar ce analize sunt scumpe la noi? Eu nu am cartea de munca bagata si prin urmare in afara de cateva analize care mi le-a dat doc de fam si erau 3 mil nu mi se par asa scumpe. Pana acum in sarcina am platit cam 10 milioane absolut toate analizele. Si nu cred ca voi depasi 20. Nu mi se par chiar asa scumpe.

16+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

pai de ex in primul trimestru:
daca te duci de trei ori la ginecolog dai 110*3
daca faci 2 eco plus o morfologie 200*2+300
daca faci dublu test e vreo 300 analize fara eco
daca faci torch e si ala 300
si daca continua ca mai sunt si alte analize pe care nu le stiu in mare.
De multe ori majoritatea nu sunt decontate de CAS.Acum nu mai zic daca faci eco saptamanal.
Eu una nu am platit nici o analiza asa ca nu ma plag ,dar daca nu ai abonament nicieri banii ii scoti din buzunar clar, ca de multe ori te lasi pagubas sa stai la cozi infernale doar sa iti ia cineva sange pt o analiza in spital si mai realizezu ca sunt si probele contaminate si nu ies ok.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 17+ Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina2401 spune:

Anca, poti afla daca ai reducere pentru nastere de la callcenter sau de la persoana care se ocupa de compania la care lucrezi.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

amalia ce poveste de viata ...am citit-o pe nesuflate , intradevar cineva acolo sus te iubeste

ele imi pre rau ca nu a fost asa de usoara experienta cu amnio , dar bine ca a trecut , te asteptam cu vesti si iti doresc multa sanatate la burtica

betty ma bucur ca esti bine , si nu imi vine sa cred ca inca mai vomezi , dar daca spui ca e o simularitate su sarcina fetei ...ce sa faci se mai intampla. Ai sa vezi ca vor veni rezultatele si vor fi bune , nu sta in tensiune ca nu face bine.

paula deci te-ai decis la amnio la gine 1 , bafta sa scapi cat mai usor

oxana sa-ti tariasca baietelul , e tare dragalas

bobitza sa sti ca si mie imi creste parca parul mai greu decat inainte , in scahim unghiile au un ritm super rapid , azi le tai si parca maine sunt la loc

dana
asa e durerile sunt de la ligament.

mony eu iau utrogestan dar doar intravaginal , am incercat sa iau oral si pe mine una m-a ametit de nu puteam sa stau in picioare, acum manifestarile nu sunt general valabile.

happy , maria ...ce faceti ?

pentru toate fetele





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

unidanad cum spuneam ,oameni si oameni,oameni cu posibilitati mai mari,oameni cu posibilitati mai mici.
Eu daca pun 150lei x13 consultatii(pe intreaga perioada a sarcinii)+ 100lei daca mai faci si betahcg la inceput(ma refer betahcg la nevoie) + DT(nu stiu cat costa)+TT(nu stiu cat costa)+ diverse analize de sange ce te mai pune doct sa faci(ca nu tot timpul poti sa le faci cu trimitere)+ analiza toxo-robeola-...etc 300lei parca spuneati + un cerclaj(300 lei costa acum 3 ani)-ajung linistita fara nastere la vreo 3000lei + nasterea si statul in spital de stat in jur de 2000lei= 5000lei,o nimica toata la salariile noastre

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Asta cu salariile de la noi e un subiect dureros
Dana M-am gandit sa fac si eu o evaluare la cat am cheltuit si tot cam cat ai cheltuit si tu am cheltuit si eu .
Dar sunt fete care au probleme si care au nevoie de analize mai amanuntite si de eco-uri mai dese.
Plus ca nu e vb numai de analize ci si de tratamentele pe care le iau unele fete care sunt f costisitoare si se adauga la cheltuieli.
Mi-am facut si eu o lista cu cat am cheltuit pana acum O scriu ca m-am chinuit sa o fac sa nu fie in zadar :)))) (nu de alta dar mi-am stors creierii sa vad ce si cat am cheltuit pana acum)

Control 6 sapt + eco- 100 Ron (dr meu lucra cu casa de asigurari ca daca nu era dublu)
Control 7 sapt + Eco- 100 Ron
Analize uzuale nedecontate - 60 Ron
Analiza DT -130 Ron
Analiza TORCH - 330 Ron
Control + eco DT 12 sapt -250 Ron
Control 17 sapt - 110 Ron
Analiza Anticorpi rh+ -72 Ron

Medicamentele au fost in jur de 250 Ron

Bani aruncati pt mine ca nu le-am putut lua pe multe dintre ele ..am ramas cu o cutie de utrogestan , una de magneziu aproape plina, una de Acid folic, si una de Centrum materna...sper sa ramana vreo prietena repede gravida sa le marit ca mi-e mila de ele
Eu iau numai Fer acum.

Alina sa sti ca si eu sunt tare linistita acum ca nu mai astept nici un rezultat de la nici o analiza

17+
viitoare mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Amalia pentru povestea ta

17+
viitoare mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Din ce am scris eu reiese ca mi se pare putin...dar nu mi se pare deloc putin avand in vedere ce salarii avem. Nu ma pot plange ca Slava Domnului nu am avut nevoie de nici un eco nici o analiza in plus (mai si refuz TT..) In luna Decembrie am platit 750 Ron si vreau sa spun ca mi s-a parut enorm ... un salariu intreg de prof s-a dus acolo..asta in luna de iarna cu cheltuieli serioase.
E asa cum zice Mony .. oameni cu diferite posibilitati... Nu vreau sa imi imaginez cum se descurca fetele singure cum e ADDE din salariu de prof... fara alt ajutor

17+
viitoare mamica de

Mergi la inceput