Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Menna, brinza de vaci de la frigider pusa pe sin (nu pe sfirc). Daca in Romania se gaseste pe la magazinele venite de la nemti (gen Lidl Real) brinza de vaci acrisoara (aici se numeste Quark), aia e cea mai buna. 20 de min dupa alaptat! Frunze de varza zdrobite. Exista si un medicament homeopatic phytolacca, dar nu il iei decit la teama de mastita si dupa ce trece, il opresti, pt ca reduce laptele. Eu l-am luat si mi-a fost de folos. In rest daca nu ai nimica din astea, inainte de alaptare dus cald, dupa alaptare ceva rece pe sin, maxim 20 de min!

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Mena baga te sub dus caldut si maseaza sanul de deasupra zonei afectate spre sfarc,apoi mulge te sau pune pe bebe la san.

Aschiutza am scris deja la pediarie sfatul medicilor de la regina maria.

Bebe are colici,ma gandesc ca are dureri de burtica din cine stie ce cauza si la mine pe burtica inca nu e linistit cum era inainte cand il puneam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Menna, brinza de vaci de la frigider pusa pe sin (nu pe sfirc). Daca in Romania se gaseste pe la magazinele venite de la nemti (gen Lidl Real) brinza de vaci acrisoara (aici se numeste Quark), aia e cea mai buna. 20 de min dupa alaptat! Frunze de varza zdrobite. Exista si un medicament homeopatic phytolacca, dar nu il iei decit la teama de mastita si dupa ce trece, il opresti, pt ca reduce laptele. Eu l-am luat si mi-a fost de folos. In rest daca nu ai nimica din astea, inainte de alaptare dus cald, dupa alaptare ceva rece pe sin, maxim 20 de min!

Succes!

------------------
Still looking for pieces of heaven...




Multumesc. Am muls 200 ml asta dupa ce terminasem de muls un biberon si de alaptat copilul. Cred ca am reusit sa scap. Inca doare, nu mai simt guguloiul ala inflamat. Maine il trimit pe sot dupa branzica si dupa varza. Am luat un paracetamol si vad ca a trecut febra deocamdata. Am si sfarcurile f iritate. Ma gandesc ca peste noapte sa ii dau lui bb ce am muls si sa stau data cu garmastan, dar nu cred ca ii ajunge lui haplea.
Din pacate sunt fortata sa mulg ca sa ii dau fortifiantul, zilnic, si uite asa am stimulat lactatia si daca nu mulg mi se blocheaza canalele.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocila spune:

Nu am mai intrat de mult pe aici iar acum am citit numai capitolul asta. M-am gandit sa postez ca poate ajut pe cineva cu info, in special poate Angelique gaseste ceva folositor.

Noi din pacate suntem la spital. Am ajus aici initial cu un virus, luat probabil de prin sala de asteptare cand am fost cu el la urgente cu treburile in scutecel. M-am dus ca nu respira prea bine, cu toate solutiile saline si aspiratorul de nas si cu istoria lui m-am gandit sa nu oboseasca inima. M-au internat imediat; cica un virus dureaza in medie 7 zile si intre zilele 3-5 e cel mai rau. Cum noi eram la inceput, se asteptau sa fie mai rau inainte sa fie bine. Au facut teste la nu stiu cati virusi- nu a iesit nimic din aia cunoscuti.

Cand a trecut asta si tocmai ma gandeam ca in 1 zi doua plecam- a inceput sa faca diaree-care a fost declarata asa de la primul scaun absorbit de tot de scutec. Scaunele erau dese si apoase, a facut si putina febra. In prima faza au zis ca e probabil partea 2 la virus. Oricum i.au facut iar teste- nici obacterie si nici unul dinvirusii 'celebri'care dau diaree nu a iesit. Intre timp fiidca dura un pic pana sa faca toate analizele astea cu culturi, etc i-au dat 2 zile antibiotice cu spectru larg care bineinteles ca inrautatesc diareea.

Ca sa nu lungesc prea mult povestea-aia de la gastro mi-au explicat ca daca e o alergie la proteine in general starea copilului e buna, numai mucus si posibil sange in scutecel.Daca i se intrerupe factorul alergen o perioada- si asa a fost cand am ajuns la spital cu trebile respiratorii au intrerupt mancarea- si apoi i se da iar starea copilului se inrautateste foarte tare.

Cea mai intalnita e alergia la proteina din laptele de vaca sau soia dar ar mai putea fi si de la proteina din alune, nuci si alte 'nuts', peste si fructe de mare, oua, susan ( au verificat si suplimentul de calciu pe care il luam de cand am oprit lactatele sa nu fie din fructe de mare!). Dr gastro a zis ca poate dura si 3-4 sapt de cand se incepe dieta pana cand proteinele 'dispar' din sistem.

Cand am fost la urgente dr deacolo mi-au zis ca daca e ceva serios cu sistemul digestiv ar fi sange in fiecare scutec.

Deci Angelique, desi stiu ca nu pot sa-ti reduc ingrijorarea, vreau sa-ti amintesc ca poate fi doar o alergie si nimic mai grav. La unii alergia e usoara si mama nu tre sa tina nici macar regim, iar la altii suntforme mai grele cum e la noi. Oricum o coprocultura tot e bine sa faci sa excluzi alte celea. Si cand te duci la doctor sa iei scutecele cu probleme. Pe ei iiintereseaza sa vada exact cum arata, cat de mult este, daca e amestecat cu scaun sa nu, etc.

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Norocila imi pare rau ca sunteti in spital,multa sanatate si sa va intoarceti cat mai repede acasa sanatosi si vindecati.Din tot ce ai enumerat tu acolo decat ou mananc mai des,peste am papat de vreo doua ori.Cu scutecelul am mers de fiecare data insa daca trece ceva timp nt re mai vad firisoarele si mucusul clar ca la inceput.Inca o data multa sanatate la bebel si multa putere tie sa fii alaturi de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,

imi pare rau ca aveti atatea probleme...

DANA cred ca iti este foarte greu.asa cum ai spus esti obosita,necajita,stresata si ce e si mai rau simte si el...sper sa ii treaca dupa botez, sa se mai linisteasca.am o prietena care are 5 copii.si toti au fost exact asa cum e al tau pana pe la 2 ani si jumatate...e epuizata femeia...si acum,cand cel mic are un an si 6 luni i se trezeste peste noapte din ora in ora si il adoarme numai cu aspiratorul.nu se linisteste nici cu muzica¿

ANGELIQUE sper sa fie cum au zis fetele numai vreo alegie si nimic
grav.asa cum ai zis e vois, mananca.sa scapati si voi odata de problema asta.

GEANI da-i lapte praf si o sa vezi cum o sa ia in greutate. nu te mai chinui, ca ii transmiti si ei. nu ii dai otrava.crezi ca eu nu as fi vrut sa ii dau piept mai mult¿dar nu imi lua in greutate...

fetita mea tot nu sta pe burta...se impinge cu mainile si nu ii place. capul si-l tine singurica bine.dar nu o stresez. se intoarce ea singura de pe o parte pe spate si invers...fara ajutor, in ritmul ei.cand are chef. ma bucur insa ca se intretine singura pe paturica...

la noi e soare cu dinti....nu stiu daca o sa iesim azi afara..ieri am stat in casa din cauza unui vant afurisit...

pupam toata gasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Revin si eu dupa o noapte cu treziri din ora in ora sa pape.
La un moment dat dormea 4-5ore fara intreruperi,acum nu mai face asa.
Angelique cum mai sunteti azi? Din pacate nu stiu vreun medic la Grigore Alexandrescu sa te trimit dar neaparat fa o coprocultura maine dim pana sa ajungi la pediatru,poate ii descopera ceva usor de tratat.Nu stiu daca exista posibilitatea sa te duci azi la synevo in buc,sau sa se duca doar sotul cu scutecul.
Bubu am trecut prin toate variantele:mai cald/frig in camera,haine mai subtiri sau mai groase,in atatea zile l-am schimbat de n ori,pampersul e normal cu 2 degete sa incapa...nu cred ca il strange.Si daca il dezbrac de el nu se potoleste cand are el chef sa urle.
Aschiutza eu am nascut prin cezariana,nu stiu daca sa fie o suferinta de genul asta-muschi sau os.De exemplu sta si se joaca 40min chiar 1ora si apoi incepe plansul,e ca un plans de plictiseala dar daca nu actionez repede-gen tzatza in gura face si mai urat pana urla tare de tot.
Perioada in care a inceput sa planga asa coincide cu perioada in care am renuntat la formula de completare.Dar daca el a luat asa bine in greutate,de ce sa ii suplimentez?E haplea si cred ca ar manca nonstop daca i-as da...e un cerc vicios,sper sa nu cedez.Toti cei 3 pediatrii care l-au vazut au zis sa insist cu sanul si ca plange de burtica,colici,nu de foame.Probabil cand are dureri el crede ca ii trec daca sta la tzatza si suge.As vrea sa ii fac un program dar nu prea am cum cu el,nu am metode sa il pacalesc sa stea treaz 2,5-3ore fara sa manance.Si sa il las sa planga nu merge
Abia astept sa se mai incalzeasca ca sa-l scot mult mai mult timp afara.
Norocila sa va faceti repede bine,cred ca e f greu sa iti vezi copilul in spital.
Mena cel mai bun la desfundat canale e bebe al tau,cel putin asa a fost la mine.Schimba pozitia de alaptat,pune-l gen minge de rugby sa-l tii sa vezi ce bine e dupa.Strangi din dinti,mie imi dadeau lacrimile dar dupa o sa fie super.

Mama mea zice ca e genetic faza cu plansul,eu de ex plangeam fff mult.Si pe la 4 ani m-a dus la un dr sa afle cauza,ma crestea bunica si a zis ca e imposibil ca un copil sa planga atat.Imi amintesc cum stateam si plangeam cu orele.Nu aveam nimic,doar rasfat.La 2luni ale lui nu cred ca se pune pb.

Ma duc sa pap ca nu mai apuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ioana curajoasa prietena ta,dupa 2 copii eu m-as fi oprit daca faceau asa.
Am cumparat umidificator dar nu prea sunt lamurita cu instructiunile,voi aveti? Ceva ponturi de utilizare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Azi noapte am trecut prin cea mai neagra noapte din viata mea.Suparata si speriata de scutecul puiului nu am putut dormi.L-am tot controlat sa nu aibe febra plus ca nu putea dormi de colicii l-am tinut pe burta mea.S- speriat in somn si crezand ca a amortit l-am pus in patut pe o parte.Am mai stat putin si m-a luat somnul,am avut un cosmar si m-am trezit ca puiul meu se innecase.L-am luat repede l-am ridicat in sus si se inneca iar,l-am pus cu fata in jos si nici un rezultat.Avea laptic inbranzit si in nasuc.L-am aspirat cu pompita,l-am dat sotului sa il tin in sus sa il bata in spate si eu sa ii curat nasucul.Deoarece lapticul ramasese intre nas si gat se inneca rau.La un moment dat s-a molesit,s-a invinetit,a facut spume la gura si a incetat sa mai respire.Sotul tipa disperat sa sun la salvare ca nu mai respira si a inceput sa ii faca respiratie gura la gura de cateva ori si i-a i-a iesit pe nari lapticul si a inceput sa planga.Am sunat la salvare dar puiul tot nu respira prea bine.Sotul il tinea in sus ca altfel se innca si ma intreba daca respira.Totul s-a intamplat in fractiuni de secunde care mi s-au parut o eternitate.Am avut noroc cu sotul ca a dormit cu noi,ca de obicei sta in alta camera sa se odihneasca pentru a doua zi la serviciu,el a avut taria necesara sa intervina eu nu mai eram in stare de nimic ma gandeam ca daca nu mai respira salvarea nu ajunge la timp sa il salveze.Am mers l-au aspirat in nas,i-a facut o injectie si i-au luat sange ca a zis o asistenta ca scaunul e diareic desi eu nu cred asta.I-a iesit o anemie ne-a externat ca ne facuse internare si asteptam ziua de maine sa mergem la dr.
Eu am un ghem in stomac,nu mi-am revenit nici acum tresar la fiecare zgomot al lui si tare mi-e frica sa nu intru in depresie,nu sunt in stare de nimic si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca sotul nu intervenea la timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Azi noapte am trecut prin cea mai neagra noapte din viata mea.Suparata si speriata de scutecul puiului nu am putut dormi.L-am tot controlat sa nu aibe febra plus ca nu putea dormi de colicii l-am tinut pe burta mea.S- speriat in somn si crezand ca a amortit l-am pus in patut pe o parte.Am mai stat putin si m-a luat somnul,am avut un cosmar si m-am trezit ca puiul meu se innecase.L-am luat repede l-am ridicat in sus si se inneca iar,l-am pus cu fata in jos si nici un rezultat.Avea laptic inbranzit si in nasuc.L-am aspirat cu pompita,l-am dat sotului sa il tin in sus sa il bata in spate si eu sa ii curat nasucul.Deoarece lapticul ramasese intre nas si gat se inneca rau.La un moment dat s-a molesit,s-a invinetit,a facut spume la gura si a incetat sa mai respire.Sotul tipa disperat sa sun la salvare ca nu mai respira si a inceput sa ii faca respiratie gura la gura de cateva ori si i-a i-a iesit pe nari lapticul si a inceput sa planga.Am sunat la salvare dar puiul tot nu respira prea bine.Sotul il tinea in sus ca altfel se innca si ma intreba daca respira.Totul s-a intamplat in fractiuni de secunde care mi s-au parut o eternitate.Am avut noroc cu sotul ca a dormit cu noi,ca de obicei sta in alta camera sa se odihneasca pentru a doua zi la serviciu,el a avut taria necesara sa intervina eu nu mai eram in stare de nimic ma gandeam ca daca nu mai respira salvarea nu ajunge la timp sa il salveze.Am mers l-au aspirat in nas,i-a facut o injectie si i-au luat sange ca a zis o asistenta ca scaunul e diareic desi eu nu cred asta.I-a iesit o anemie ne-a externat ca ne facuse internare si asteptam ziua de maine sa mergem la dr.
Eu am un ghem in stomac,nu mi-am revenit nici acum tresar la fiecare zgomot al lui si tare mi-e frica sa nu intru in depresie,nu sunt in stare de nimic si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca sotul nu intervenea la timp.

Mamica printului Stefan Lucian



Of, of, of :( cate mai trageti voi... Nu stiu ce as fi facut eu, ca tare imi pierd cumpatul repede cand vine vorba de binele puilor mei. Sa va reveniti si sa fiti sanatosi si veseli cat mai repede!

Va multumesc ca m-ati incurajat. E greu, dar ce sa facem... Trecem noi si peste asta.

Mergi la inceput