Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Citat:
citat din mesajul lui wilton

Buna, si pentru Bea jucariile care ii plac sunt telecomanda,telefonul si sticle si iarasi c#259;r#539;ile lui Iacob;)
Vroiam sa va întreb ATI mai p#259;tit careva ca dupa ce iati dat banana cruda in scaun sa ii apar#259; ca ni#537;te viermisori negri dar care nu se mi#537;ca :(
Bea nu vrea sa mearg#259; in 4labute in schim se invarte si se taraste pana ajunge in celalat cap#259;t de camera :)
V-am pupat :*


Dap, si noi am patit asa. Nu sunt viermisori sunt resturi de banana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Neata!

Astazi avem o liniuta pe gingie!! De-acum sa te tii...

Imi place subiectul cu jucariile. Si al meu e interesat in continuare de fermoare, snurulete, catarame. Mai nou mi-am dat seama ca observa si e foarte atent la lucrurile mici, de exemplu o capsa. Vrea sa o apuce. Fleur, daca iti amintesti, "pays attention to a small object such as a raisin" era achizitie in cartea WTE. Aseara mi-a stricat un pic "usita" de la vizor, a reusit sa traga de ea.

Si eu as vrea sa ii dau castroane, cutii, practic containere, dar n-am mai apucat. Acum cateva saptamani doar isi scotea jucariile dintr-un castron, nu cred ca ar sti sa le si puna inauntru inca.

Este interesat in continuare de telecomenzi, de lucruri negre si lucioase... de camerele foto (in filmulete el nu vine spre mine ci spre camera) si de bretelele/cataramele de la manduca - a devenit mai usor de pus in ea, pt ca ii dau o catarama si se joaca cu ea in timp ce umblu cu cealalta.

Telecomenzile noastre nu i le dau, dar am descoperit ca daca il las in patut cu telecomanda de la "cantatoarea" de la patut, desi aia e gri, il tine ocupat 2-3 minute.

Mai are o cutiuta muzicala (care canta jingle bells, primita de craciun, dar mai conteaza?!) care ii atrage mereu atentia, ii plac sunetele cumva mai metalice...

Acum, nu imi vine sa cred, mai bine n-as spune, dar a adormit singur in carucior, neleganat, fara suzeta, la 2 m de mine. Doar cu Buffalo Soldier (ala pt bebelusi, am pus si mai demult www.youtube.com/watch?v=DgMA0kdecjQ" target="_blank">link), preferatul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fetelor, cred ca este ceva in aer. Si eu sunt in pragul unei depresii, sunt fff trista, am reinceput sa plang din te miri ce, mi se pare ca nu o sa am grija de copil cum trebuie, ca nu o sa mai pot avansa profesional in niciun fel pentru ca prefer sa stau sa am grija de el. Plus ca in jurul meu aud de foarte multi copilasi bolnavi, am deja trei colegi de serviciu care au descoperit la copilasi diverse boli genetice, autism si alte chestii. Am ajuns sa caut la copil semne ale unor boli, e clar ca o iau pe carari gresite.

Ma duc sa il hranesc, revin.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IOANA ai rezolvat treaba????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IIULI nu stiu cum sa te incurajez, findca nu am gasit solutia nici ptr mine...
sunt in aceeasi situatie: depresiva, ma duc la serviciu ca altfel imi furau aia un mic proiect si nu l mai pupam inapoi peste 1-2 ani; cand sunt la serviciu ma gandesc ca nu sunt acasa la bebelus...; cand sunt acasa la bebelus, nu am stare ca ma deprofesionalizez...; pe urma ma apuca toate alea cu poluarea, chimicalele din mancare, sa nu cada, sa nu faca vreo boala, sa fie intreg la minte...; am insomnii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Fleur , Andrei se joaca sau vrea sa se joace cu tot ce nu este voie ... telecomanda , telefoane ( intra in sevraj cand vede telefon in fata ochilor ) copiii astia au tehnologia in sange , punga care fosneste , dar cu toate astea inca il pacalesc cu jucariile lui . I-am dat un telefon mobil , am scos bateria la el, i l-am dezinfectat si i l-am dat sa se joace , va imaginati ca nu este tentant deloc daca nu se aprinde lumina la el .

Iuli , nici eu nu te pot incuraja cu nimic si mie imi trec prin cap un milion de prostii . Intotdeauna am rugat pe cei care iau contact cu Andrei sa-mi spuna daca vad la el ceva ciudat pt ca eu s-ar putea sa " nu vreau " sa vad . Asa am ajuns si la kineto , mama si-a dat seama ca ceva este in neregula .Offf acum mi se pare ca unul din ochisori nu si l-a indreptat cum trebuie . Vb Inei si mancarea asta care este o nenorocire tot ce bagi in gura Mai ales cand vad si la Tv copii de 10, 12 , 15 ani cu cancer . De ce Dumnezeu s-a ajuns aici ???? Eu totul pun pe radiatii si mancare
Acum imi bat capul ca nu vrea sa lege nici un cuvant si iar imi trec prin cap un milion de prostii , daca are ceva . Deja alti copii spun cate ceva ... tata , papa , mama ... el nu are nici un gand , doar tipa . Ma omoara ideea asta
Cu auzul l-am testat , aude ft bine
In rest , nu ne ramane decat sa ne rugam la Bunul Dumnezeu sa avem copiii sanatosi nimic altceva nu este mai important decat asta . Stai linistita ca , cariera faci si mai tarziu , dar cu sanatatea ... este mai greu .
Poate la primavara iesim cu toatele din depresie .
Muraturica , unde pleci in concediu pe frigul asta ?

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna, buna, fetelor,

Misto discutia cu jucariile. Am mai luat si eu idei, de ex. sticlute de plastic cu chestii zornaitoare in ele.

Laura,Ina,Iiuli, va inteleg nelinistile. Si al meu mi se pare ca e in urma la unele chestii, dar intr-un final ma gandesc ca fiecare copil parcurge etapele in ritmul lui propriu. Fiecare e mai avansat ca altii la unele chestii, si mai in urma la altele. Eric nu e mobil ca o multime de piersicute de aici, cateodata imi trece prin cap ca i-am incetinit eu dezvoltarea motorie, ca am mai baut un pahar de bere . Dupa aia imi dau seama ca bat campii...pana gasesc alt motiv de ingrijorare, si tot asa. e ceva firesc, totul e sa nu cadem intr-o extrema si sa nu mai putem iesi singure din butoi.

Eric s-a trezit azi cantand: da-da-da, ada-da -da, ta-da, da-ta, etc.
A dormit toata noaptea in patul meu, ca exact cand am pus si eu capul pe perna sa dorm aseara la 11, s-a trezit el , dar in final am dormit bine amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR parca tu vroiai un e-reader Kindle, nu? de ce ai vrut toamai marca asta? e buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Kobo voiam. Era o promotie de Boxing Day, de aia.
Inca imi mai doresc un e-reader, o sa-mi cumpar cand imi permit finantele. Vreau unul cu lumina incorporata sa pot citi noaptea in pat fara sa-l deranjez pe bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Intru scurt ca iar tuseste

Viairo, nu amesteca LP cu LM ca mi-e sa nu patesti ca mine sa refuze si apoi sa te tii cand va urla de foame, nu mai fac asta niciodata

Iuli: eu tocmai vin de la psiholog si ma felicit ca am ales sa merg, mi-a placut mult discutia cu tipa, nu imi dau seama cand a zburat ora si deja abia astept sa mai merg si joia viitoare. Oricat am incercat in ultimile luni eu nu am reusit sa ma remontez singura, de-aia am decis sa incerc si asta

Va pup!

Mergi la inceput