Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

scuzati greselile.scriu aiurea dupa tel si e greu de editat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola .....am fost la cumparaturi si astept sa se culce bebelicu sa ma apuc de mancare si curat.
Am luat si prune dar nu stiu cum sa I le fac.voi cum le Dati?
Fleur promit ca pun in curand
Eu am o camera langa living care nu are USA (e prevazuta normal ptr luat masa)si am pus in ea paturi,plapume si o saltea si o Las asa ptr el.mai am doar biroul Lui rafi in ea.doar ca bineinteles cum prinde momentul e direct in living si mai ales la flori.si are o viteza.....sa vedeti cand il strig parca incearca sa fuga de mine ca stie ca nu e voie.e total.poate reusesc sa il prind intr un filmulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fleur decat sa stau stresata sau vesnuc sa ii spun nu prefer sa orocedez ca la cek mare:absolut tot securizat/ridicat/uncuiat/protejat.
dulapurile neincuiate vor avea in eke chestii nepericuloase: haine/capace de oale/ recipiente plastic asta pt xa vir fi fascinati sa scoata si sa puna inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta noi am luat Protectis (picaturi), nici nu stiu daca sunt si praf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumesc, fetelor!
astept mai multe sugestii de probiotice. protectis sunt prea scumpe iar jarro fiind praf, n-o sa-l accepte.

porumbita, presupunand ca o sa ii duc in colectivitate dupa 3 ani, oare pe la ce varsta ar fi indicat sa le fac prevenarul si varilrixul? merci!

ioana, daca nu gasesc aici safe feeder, o sa te rog sa imi iei. merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Doua treziri a avut. Ultima la 3 cand a ajuns al meu acasa. I-am pus copilul in brate ca sa-i fac laptele. Am facut ciocolata de casa. E in frigider. Normal la ce gospodina sunt am vrut sa vad daca s-a topit zaharul si mi-am bagat botul. Vreau sa va zic ca m-am ars la limba si pe cine credeti ca am luat la trei , pe Tudor care se fataia cu un suc prin bucatarie. Acum Doru a fost racit si a ramas cu o tuse de te arunca. Poate i-o da lui Nectarel. Si asa stau cu urechile ciulite la orice miscare a lui Nectarel. Mi se pare ca e fornait. Of, mai bine nu ma mai gandesc. Dupa ce ca a tusit intruna, al meu aparu cu masca. acum degeaba sta cu masca. In fine, eu nu i-am dat niciun probiotic. Balanta, noi facem doar Sinagis suntem la / a patra doza. Banuiesc ca o fi un fel de prevenar, dar nu stiu. Mama ce ma doare limba. O sa-i pun niste mar in safe feeder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, prunele facute la abur si pasate piure, combini cu cereale, branzica, sau si una si alta. Eu i-am mai dat ca desert, la borcanel, ca o marmelada subtire, asa. Ii place f mult. le mai combinam cu piure de piersici.

I-am dat cartof la safe feeder si ff cah. Lui nu-i place deloc cartoful, o sa mai incerc sub forma de piure subtire cu lapte.

Muraturica, nu am realizat ca inainte de 6 luni ii dai 2 saptamani suc. Asa pare ok. Oricum schema de aici e f diferita de cea din Ro si se merge pe alte principii.
Pana la urma cu diversificarea asta, oricare e schema, rezultatul trebuie sa fie acelasi, dupa un timp, sa pape bebeii mancarica, sa accepte alimente cat mai variate si sa-si acopere treptat necesarul de vitamine si minerale si din alte surse decat laptele. Toate astea fara sa li se deregleze tranzitul si digestia.
Am spus numai banalitati. Toate drumurile duc la Roma, asta-i ideea.

Revin, ca maraie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta dc nu fac otite repetate as zice dupa 2 ani orevnarul ca sa fie o sg doza

ref la varilix...
eu m am gandit mult dc sa il faca sau nu si am zis ca dc face boala mic find i sa fie imposibil sa stea fara sa se scarpine si ar ramane cu semne
nu cred ca e relevant cand intra in colectivitate pt ca virusul poate fi luat si din parc

praful ala e ok la gust si se topeste pe limba
sau poate fi dizolvat in apa lapte ceai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA:
-ca picaturi: Protectis si Enterolactis Gocce
-Linex Baby este praf la pliculet, dar il poti pune in biberonul cu lapte (nu modifica gustul)
-daca laptele praf al vostru nu este imbogatit cu probiotice (Lactobacili, Bifidus), poate ar fi o idee sa schimbi cu unul care este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

noua vaccinurile PREVENAR si VARILRIX ne au fost indicate la intrarea in colectivitate.
i le am facut dupa 2 ani, asa ca Prevenar a fost o singura doza.
dupa Varilrix mi s a spus sa l introduc acolo unde copii au varicela, ptr a se imuniza pe viata (daca ati sti ca timp de 2 ani de zile am cautat copii cu varicela...).

Mergi la inceput