Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

M-am invartit toata ziua prin oras cu mama. Sunt moarta de oboseala.
Balanta, Nativa (produs de nestle) e Lp imbogatit cu probiotice. Eu din asta dau, dr. zicea ca e unul dintre cele mai bine tolerate. E si ieftin la aprox 19 lei cutia din carefour. Din pacate nu prea se gaseste peste tot. In carefour au mereu, ocazional in kaufland si in farmacii e mai scump.
Mie dr. mi-a zis ca daca vreau prevenar sa fac dupa 2 ani (sa fie 1 doza) daca nu o duc in comunitate. Dar, vb. Porumbitei, virusul poate fi luat si din parc.
S-a invatat Aurora ca peste zi sa mai adoarma numai leganata. Adoarme rapid, in cateva minute, dar mie imi e foarte greu sa o pun apoi jos fara sa se trezeasca. Sotului ii e usor ca el a si invatat-o.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

merci, din nou.

ina, ei sunt pe aptamil inca de la inceput si le merge f bine cu el, asa ca mi-ar fi tare greu sa li-l schimb. vad ca aptamilul are prebiotice. nu stiu care-i diferenta dintre pre si probiotice, dar cred ca si prebioticele-s ok.
asta n-o stiam, cum ca daca introduci un copil vaccinat cu varilrix intr-o colectiviate cu multa varicela, se imunizeaza pe viata. credeam ca varilrixul imunizeaza pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

PREbioticele sunt fibre alimentare (oligozaharidele GOS/FOS) ce ajuta "bacteriile bune din intestin sa functionezez".

PRObioticele sunt bacteriile lactice (Lactobacil, Bifidus, etc) propriu zise (sunt in mod normal in intestin sau in preparate de genul Linex, Enterolastis, Protectis sau in iaurturi imbogatite cu asa ceva).

am verificat, Aptamilul are doar PREbiotice. pai nu e neaparata nevoie sa schimbi lp, poti sa le dai un preparat de PRObiotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

nici un vaccin nu da imunitate "pe viata". de asta tb sa tot facem rapeluri.
la VARILRIX (VACCIN ANTI-VARICELA) inca exista controverse cand tb facut rapelul, asa ca mie mi au recomandat sa se intalneasca si cu virusul viu, ca sa scapam de chestiunea cu rapelul.
de ce atunci sa mai faca vaccinul? fiindca va face o forma f usoara de boala (fara febra mare, cu bube putine, care sa nu lase semne, fara pneumonia variceloasa, tuse, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ai dreptate, e totusi o diferenta importanta intre a face o forma usoara a bolii si una grava.

stau in cumpana cu rotavirusul, cica si pe ala ar trebui sa il facem.
imi amintesc un episod de toata jena:in toamna lui 2012 eram cu eric la spitalul de copii pt niste analize renale de rutina. la un moment dat, am rugat dr curant sa ii ia si o tensiune, ca astia cu boli renale mai fac hipertensiune. si ma trimite la upu, ca cica pe sectie nu au tensiometru asa mic, dar imi precizeaza ca la upu este epidemie de rotavirus si imi zice: "nu il asezati pe masa, il tineti in brate si nu o sa ia virusul"
cum sa expui un copil la rotavirus ca sa ii masori o tensiune arteriala (eu citisem pe wikipedia ca este posibil sa se ia si pe cale respiratorie)? care masurare oricum a sugerat-o mama, deci nu e ceva important
bineinteles ca i-am spus ca nu mai vreau nici o tesiune masurata la eric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

"Rotarix nu se va administra la copii mai mari de 24 de saptamani."
http://www.ema.europa.eu/docs/ro_RO/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000639/WC500054789.pdf

cred ca au extins indicatia pana la 8 luni, dar eu zic sa nu le mai faci. au trecut de varsta optima ptr administrarea acestui vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Balanta, eu stiam ca rotarixul trebuie facut pana in 6 luni, ambele doze. Adica, prima trebuie facuta pana la 4 luni. Nu cred ca mai e cazul la ai tai, dar, din cate stiu, rotavirusul nu mai e atat de periculos dupa primele luni de viata. Bineinteles, e tot neplacut si chinuitor, deci ar fi foarte bine sa nu il faca niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Balanta, si eustiu la fel pt rotarix, maxim 6 luni ultima doza. Nici noi nu l-am mai facut, pt ca bb a fost stricat la burtica si am renuntat. Il am si acum in frigider, daca vrea cineva sa faca a doua doza, il ofer cu placere.
Noi tot protectis am luat, dar eu nu cred ca a ajutat prea mult.

Fleur s alte mamici care dati cereale la bb, cum e cu ovazul? Pot sau nu sa ii dau la bb dupa 6 luni. Dr a zis ca nu, ca se poate sa contna gluten (deoarece ovazul se cultiva in apropierea graului), dar stiu multe mamici care l-au introdus ca prima cereala. Nici nu am gasit pe nicaieri sa scrie pe el ca nu contine gluten. As vrea sa ii pun cate o masura in fructe, dar doar orez si roscove? Inteleg ca si porumbul ar fi ok, dar cum i-l dau? Si mai ales de care?

Va pup, fugim la baita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor. Intru sa va citesc si revin apoi cu vesti despre noi.

Porumbita ai pm cu datele de la fizio.

Pup toate piersicutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Glutenul se introduce dupa 9 luni

-glutenul denumeste proteinele continute în grâu, orz, ovaz, secara, alac si hibrizii acestora.

-restul cerealelor (porumb si orez), precum si pseudocerealele teff, hrisca, quinoa etc., nu contin gluten.

De la 6 luni: orez si porumb. Faina de roscove este continuta in laptele praf AntiReflux si se poate da de la nastere. exista cereale speciale ptr bebei care contin orez si porumb, de ex:
https://comenzi.farmaciatei.ro/lapte_si_cereale_bebelusi/humana/cereale/humana_cereale_gris_fara_lapte_200gr_de_la_4_luni-p10022112
sau
https://comenzi.farmaciatei.ro/lapte_si_cereale_bebelusi/milupa/cereale/milupa_bio_3_cereale_orez_porumb_tapioca_250g_6-p10019860
si mai sunt si altele, dar astea nu contin lapte, asa ca le poti amesteca cu ce lapte vrei tu.

Mergi la inceput