Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Repede reteta ca tre' sa plec sa iau copilul de la gradi.
4 oua intregi se bat putin cu 1 cana de zahar tos si se freaca ca la maioneza cu o cana de ulei. Se adauga faina in care s-a amestecat 1 pachet de praf de copt cat cuprinde sa iasa un aluat care se intinde cu mana in tava pe hartie pergament. Se pastreaza mai putin de un sfert din coca asta in care se mai pune putina faina sa se poata da pe razatoare.
Pe coca intinsa in tava se toarna un borcan mare de gem, magiun, dulceata, mere calite, orice combinatii aveti prin casa. Puteti scurge mai multe resturi de borcane de gem. In fine, v-ati prins voi. Daca vreti puneti si miez de nuca, daca nu, nu.
Coca aia oprita se rade deasupra.
Gata.
Se pune la cuptor.
E gata cand incepe sa se rumeneasca putin deasupra.

Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Carmen, ce reteta rapida. Trebuie sa o incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


iarasi e ultima zi din luna si am tot feluri de hirtogarii de facut, tot am senzatia ca-i vineri, noroc ca dupa pauza trece repede ziua de scirbici...

aici e un vint jegos tare, a cazut azi curentul de 5-6 ori cel putin de azi-dimineata, sper sa nu ma mature pe autostrada la intoarcere printre benzi. mai lipseste o ploaie inghetata cum a fost prin '75 cind au stat oamenii in adaposturi comune zile bune, pina cind reteata electrica s-a restabilit. iar miine are plodul zi de ski, cu scoala...

Carmen, , pentru ca prajitura ta e (singura) prajitura pe care-o facea si reusea mama cind eram mica. o sa caut azi si szilvaisz(magiun adicatelea ) pe la charcuteria romaneasca, nuca am sigur.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

tot respectul pentru fetele ce pot face retete cu faina "cit cuprinde" , pe mine ideea asta ma inspaiminta ca niciodata nu stiu "cit cuprinde" :)

si aici sunt vijelii puternice, ma oboseste cumplit vremea asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu am venit acasa impinsa de vint... m-am uitat, are 65 de km pe ora, pe la colturi cred ca bate suta. Si miine vine geru', ingheata tot, mergem pe patine.

Am inceput sa gatesc, dar nu cred ca termin, cai trebuie sa ma duc sa duc feciorul la gimnastica, dupa ce il iau de la gradinita... mi-e rau cind ma gindesc, ca eu m-as baga in pat. Sotul e responsabil de patinaj in seara asta. Dar miine sint libera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Hai ca am masurat faina. Intre 4 cani pline, adica in jur de 600-650g, plus minus...

Raportez: praji la cuptor. De data asta cu dulceata de prune, de fapt un hibrid intre gem si dulceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tocmai mi-a scris mama un email, a murit singurul meu unchi...sotul surorii lui tata. Au un singur baiat care locuieste in Montreal de vreo 9 ani...eu nu i-am mai vazut de atunci. Chiar inainte sa plece varul meu, am fost si i-am vazut pe toti. Planificasem in vara sa mergem sa ii vedem, pe matusa si pe unchiul meu .

Mama nu poate merge la inmormantare, ea sta in Ardeal si unchiul cu matusa locuiesc in Moldova...mama abia ieri a ajuns acasa, luni a fost operata la ochi...ooof ce veste trista. De Craciun am vb cu ei...el era un om atat de vesel si simpatic, mereu era o placere sa vorbesti cu el...mi-e mila si de matusa mea, nu stiu ce va face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Imi pare tare rau, Mihaela.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Condoleante, mihaela. Imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc!

Mergi la inceput