Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mihaela, condoleante!

Eu azi m-am ocupat cu cautatul de casuta pt vacanta de vara prin Portugalia. Greu de ales, mai ales cānd inchiriezi direct de la proprietar, parca nu-mi vine sa trimit bani cand nu am posibilitatea sa verific proprietarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Chuny. Nu vreau sa acaparez subiectul cu tristetea mea, asa ca scrieti lucruri vesele.

Si eu am inceput sa studiez Italia, partea sudica. Abia astept sa mer maine acasa si sa stam sambata cu sotul sa visam pe harta pe unde vom calatori la vara. Partea asta cu planificatul, zile, kilometri, traseu...mi se pare mai palpitant decat concediul in sine.

Chuny dar nu sunt review-uri? Noi ne cam uitam dupa ele...

Ma duc la nani, tot la ore mici m-am clulcat zilele astea si sunt obosita. Azi am si stat si am scris raportul de laborator, in mare e gata, il mai finisez in weekend, sper sa apuc si asta pe langa altele ce mai am...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Condoleante, Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Miine sint libera! Am o singura zi libera pe saptamina si nici aceea intotdeauna... si cind vine, nici nu stiu ce sa fac. Asa ca, de cele mai multe ori nu prea fac nimic. Insa ascult muzica!

Am ascultat toata seara Supertramp, imi era dor de ei. Va las si voua o melodie draga mie, cintata de un om si mai drag. Sa o ascultati la cafea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
! Dar eu vreau un loc unde sa fie mare sau ocean, dar si munte!

Hai la mine ca eu stau la 20 minute de ocean si vreo 30 minute de munte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Condoleante Mihaela , imi pare rau de unchiul tau .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Azi e prima mea zi libera fara copii . Am si uitat cum e sa ai casa numai pentru tine, sa poti sa faci ce vrei fara sa te bazaie cineva. Cat au fost in vacanta, zilele mele libere erau destinat distrarii fetelor. Acum a inceput scoala si am scapat de ele .

Ieri mandra mea si-a luat carnetul de conducere , e fata mare, nici nu-mi vine sa cred. Primul lucru cand a ajuns acasa si-a sunat cea mai buna prietena si s-a oferit sa o duca la mall . Prietena ei nu a implinit inca 17 ani, mai are vreo 2 luni pana are voie sa dea examenul.

Stau si ma gandesc cateodata ce dependenti am ajuns de masini. Fiica-mea se gandea azi sa se duca cu masina la scoala . Scoala e la 5 minute de mers pe jos de noi. Cea mica m-a intrebat ieri daca o duc cu masina la inot. Bazinul este la 2 minute de noi, trebuie doar sa treaca strada , din living vad intrarea la bazin.

Deocamdata prima saptamana de scoala a trecut cu bine. Cea mare e foarte focusata, a lucrat in fiecare seara la proiecte care trebuie predate peste 3-4 saptamani, unul e aproape gata. La scoala au facut o simulare de examen final cu subiecte din anii trecuti si fiica-mea a iesit a 8-a pe scoala . Avand in vedere ca scoala a avut anul trecut 8 rezultate maxime (OP 1), asta o face o candidata la un rezultat maxim si ar putea sa aleaga ce curs si facultate doreste. Poate mai putin medicina pentru ca acolo au examene suplimentare, dar nu se pune problema pentru ca o ia cu ameteala numai cand aude de sange . Nu stiu de unde a aparut copilul asta ca nu seamana deloc cu noi. Cea mica in schimb sta lipita de televizor si urmareste documentare medicale, mai ales alea cu operatii , dupa care vrea explicatii detaliate asupra aspectelor care i-au scapat. Pe asta sigur o facem doctorita, probabil chirurg ca la capitolul maniere nu stam foarte bine . La noi la spital avem o doctorita, neurochirurg, care sunt sigura ca e pe spectru autist. Este extrem de dificil de comunicat cu ea si seamana putin cu House, nu o intereseaza pacientii, nu vrea sa ii vada si sa vorbeasca cu ei. E un chirurg exceptional, vorba unei colege, daca e sa las pe cineva sa intre in capul meu, nu ma intereseaza ce maniere are in viata sociala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am si eu o intrebare si nevoie de un sfat .
Acum vreo 2 saptamani, cand fetele erau in vacanta, le-am luat cu mine pana la spital sa iau niste invitatii la un parc de distractii de la un coleg. Ajung pe sectie si schimb niste politeti cu un doctoras din asta proaspat absolvent care tocmai a inceput la noi. Apare colegul si mergem in birou sa iau biletele. Nici nu mi-am dat seama ca fiica-mea cea mare nu era cu noi. Stau putin de povesti cu colegul si dau sa plec. Unde-i copchilu'? Ma intorc pe sectie si fiica-mea statea de povesti flirta cu doctorasul . Ok, tipul este foarte bine, inalt, bronzat, surfer, cu niste ochi foarte albatri si cu un accent scotian , probabil la 23-24 de ani. Fiica-mea nu a fost adolescenta niciodata, dintr-o fetita cuminte s-a schimbat brusc intr-o femeie tanara. Ii plac hainele elegante, se machiaza foarte subtil. E posibil sa para mai matura decat este. Aici adolescentele umbla in blugi cu jumatate de fund afara, in haine stridente si colorate, cu machiaj aiurit, etc. Femeile tinere, trecute de adolescenta, se imbraca ca si fiica-mea. Plus ca nu a avut niciodata acnee, are fata perfecta si asta e mai neobisnuit pentru o adolescenta.

Anyway, a 2-a zi doctorasul ma intreaba asa intr-o doara cati ani are fiica-mea . I-am zis ca are prea putini si sa se duca sa se joace cu fete de varsta lui. De atunci nu am mai pomenit de chestia asta. Ieri am descoperit ca vorbesc pe facebook si ca el a cautat-o si ca mai vorbesc si la telefon si isi trimit mesaje. Sotul meu crede ca e ok, zice ca 6-7 ani diferenta nu e o problema mai ales ca fata e foarte matura si el are foarte mult de pierdut daca o ia pe aratura. In plus crede ca daca fiica-mea are o relatie cu asta, e mai bine decat cu un pusti de 17-18 ani. Barbatu-meu e ca de obicei foarte practic . Eu nu stiu ce pozitie sa iau. Nu stiu daca ideea imi place sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Condoleante Mihaela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bird, ce fete mari ai... nu stiu ce sa iti spun noi suntem mici mititele, inca la gradi... habar nu am cum o sa fiu si ce pareri o sa am de prietenii ei cand va creste. Asa ca te citesc cu mult interes.

Mergi la inceput