Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

O prajitura cu gem si coca rasa deasupra. Merge sa pui in loc de gem si mere calite.
E foarte usor de facut si ieftina. Vrei reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Buna dimineata de la mine, si cafeaua luunga, cu crema (pentru ca beau multa, meteahna dobindita prin facultate); si-apoi ma supar pe cintar, imi zic ca o fi defect .

apropo de vacante, am vazut cit e de frumos in Cipru.
Nelia, la NB v-ati gindit? si ocean (cald), si relief spectaculos, plaje aproape pustii, si buget rezonabil...eu tot visez la o vacanta acolo; daca reusesc anul asta sa ajung in Romania, pot sa planific din nou vacante in jur..

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

Nelia, la NB v-ati gindit? si ocean (cald), si relief spectaculos, plaje aproape pustii, si buget rezonabil...eu tot visez la o vacanta acolo; daca reusesc anul asta sa ajung in Romania, pot sa planific din nou vacante in jur..



Da!! Eu visez chiar sa ma mut acolo, nu numai sa ma duc in vacanta. In Nouvelle-Écosse!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

O prajitura cu gem si coca rasa deasupra. Merge sa pui in loc de gem si mere calite.
E foarte usor de facut si ieftina. Vrei reteta?

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


Nu, multumesc, poate vor fetele. O stiu, este prajitura de acasa, din copilarie. Mie imi place cu magiun, ca e mai acrisor, copiilor le place cu gem de caise. Si da, o fac si cu mere calite sau chiar gemul de piersici prefer sa-l fac rapid, cu miere, nu cu zahar, adica tot calite.

Buna idee, m-am uitat acum si am de toate, tot cautam o prajitura cu fructe, nu am mai facut-o de multa vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io vreau reteta Carmen.

M-ati facut curioasa, ce e NB?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, uite: http://www.tourismnewbrunswick.ca/

New Brunswich/Acadie o provincie canadiana bilingva, pe malul Atlanticului. peisajele sunt superbe, fenomene naturale, locuri inca pastrate natural, si e destul de aproape de noi (ma rog, aproape in viarianta americana , care nu da la fel cu cea europeana); eu tot imi fac planuri sa fac o vizita...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah stiu de New Brunswich. A fost o vreme cand cochetam sa emigram in Canada (asta pana sotul a realizat ca nu are ce face cu medicina din Ro acolo) si studiam zonele. :) Foarte frumos, va doresc sa ajungeti si sa ne povestiti si noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

neata, si un ceai cald!
bate un vant, noroc de cizme ca-s cam grele, ca altfel ma zbura cu totul! Nu ca as fi vreo firava, dar e jale frate!

raportez kaizer unguresc, la magazinul polonez, o nebunie! 5 pounds garantat pe solduri ca nu te poti opri din mancat cu paine calda si ceapa, rosie sau de aia alba dulce, spaniola
raportez un butoi de muraturi, un pic cam picante, dar bune raaaaau de tot! S-au specializat menonitii si toamna aduc muraturi la piata. Daca anii trecuti erau ieftine ca braga (braga, hmmmmmmmmmmm), fermierii find fericiti ca le ia cineva rosiile necoapte, anu asta s-au cam afurisit. Dar tot am luat, ca tare unge sufletelul langa o friptura, nu de rata Anei, ci de purcel de lapte....


eu vreau reteta de prajitura Carmen, please please please

paine, cum am ajuns tarziu aseara, pana a crescut, pana una alta, a ramas sa o coaca Victor dupa 10 cand m-am bagat eu in pat. La 1 nu aveam somn si nu intelegeam de ce nu miroase a paine calda (da, rau cand miroase, rau cand nu). Asta a adormit, uitat, ce mama naibii nu stiu, asa ca am copt eu painea de la 1 la 2 noaptea, si am citit despre spirits and ghosts... si m-am rugat sa nu apara nici una, ca mor de inima...

gata, la munci cu mine, ca azi e zi plina, maine am niste cursuri de facut si tre sa trag tare azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

V-am ademenit cu miros de tocanita de cartofi si acum ce-mi faceti voi mie????

Ma duc sa mai dau o tura la scoala, sa imi bag nasul in microscop. Pe urma trebuie sa scriu, o sa iau o pauza de net pana ma culc, ca altfel nu avansez cu raportul. Dupa planificarea mea, azi trebuie sa il dau gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

buna ziua fetelor, cum a fost ziua voastra?

va pup

Mergi la inceput