Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Uf mai eu iar vin cu ale mele plangeri, la ceas de seara ca asa ma apuca si apoi ma mir ca visez urat noptile...am niste dead-line-uri de toata groaza la materia asta...am crezut ca e ultima si ce ne relaxam dar e cea mai cea dintre toate. Am scris pana acum unul din rapoartele de laborator...fain laborator, imi place. Sa scriu insa, nu.

Va pun doua poze de azi, ne-am tras in chip cu colega.

Ma duc si eu la nani, maine iar e zi plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu am avut o zi lunga si interesanta...
acu mananc pufuleti si visez ca infulec sunca cu ceapa!

am pus la facut paine, am facut ieri baghete si a iesit atat de buna, incat azi musai tre sa repet isprava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Mirosul de tocanita de cartofi m-a adus la acest topic ...
E o amintire draga pentru ca imi adduce aminte de serile copilariei, iarna, cand mama facea tocanita de cartofi si o mancam cu gogonele sau gogosari murati.

va pup,




Tocanita ca tocanita, dar gogonelele si gogosarii, yamiam! Bine ai venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

adela, si eu am avut probleme cu tensiunea si dupa ce am scapat de 5 kile, am scapat de tensiune.
bine ca esti sanatoasa!




Bine ca n-a avut nimic baiatul si Adelei i-au iesit analizele bune!

Nu stiu cum e cu tensiunea si kilogramele, dar eu mica am avut-o de cind ma stiu, foarte mica si cind scade sub limita acceptabila chiar si pentru mine, ma doare capul si ametesc. Ca astazi, noroc ca nu m-a tinut mult, ca a fost o zi grea si eu sint in urma cu somnul. Si am pus kilograme, dar tensiunea nu a crescut deloc...

Mai citesc si revin, eu apar tot timpul la spartul tirgului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


io aduc kaiserul la tocanita de cartofi, fara, nu aluneca pe git. pofte n-am vreme sa-mi fac, tot dau peste ce nu ma astept; saptamina trecuta am gasit untura de rata grasa, inghiteam in sec cu gindul la tocana de rata indopata+ficatul, si m-au salvat localnicii; ghici ce-am savurat toata saptamina...acu' daca mai fac quebsii si balmos (desi ma indoiesc), le declar amor etern:)

Mirela, uelcam la noi pe topic! si eu astept povesti din Cipru, versus Olanda.

bafta lui Andrei!

Mihaela, inca un pic...intotdeauna ultima etapa pare cea mai lunga!

de tensiune mica ma pling si eu, intotdeauna panicheaza personalul la spital, pina le explic ca-i normala (la mine:).

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

sigur, va povestesc ... acum ma duc la somn... maine merge copilul la Olimpiada de matematica, faza pe tara (insula adica)si ne trezim foarte devreme pentru ca pleaca in Nicosia si sunt 2 ore cu autocarul deci pleaca foarte devreme.
va tin la curent.



Da, si eu vreau mincaruri! Adica despre Cipru, dar incepe cu mincarea. Bafta multa lui Andrei!

Mihaela, ce chic esti acolo, la munca! Bafta, se termina, iti spun eu cum iti va lipsi cind se va termina... Astazi am fost la o formare, de fapt, merg la doua simultan, se vor termina prin aprilie (foarte interesanta asta de astazi, este vorba de terapia motivationala, super!) si cind ascultam formatoarea, luam notite, am vazut si un filmulet... mi-am dat seama ca imi lipseste tare mult, m-am obisnuit in ultimii ani sa fiu ziua cu copiii, seara la scoala... tare as mai vrea macar un curs, sa am si eu unde ma duce. Renuntasem la idee, am zis sa se mai aseze un pic lucrurile... asa ca, eu spun ca bucura-te cit mai ai inca scoala, teme, proiecte... iti ocupa frumos timpul. Bafta pe ultima suta de metri!

Mai, io ma duc sa fac pentru miine tocanita de cartofi, insa n-am nici urma de muratura in casa. Si voi minca fara, dar voi spune precum Maru, ca maninc sunca cu ceapa.

De fapt, o voi face miine la prinz, cind vin de la benevolat, caci acum mi-am dat seama brusc ca sint foarte obosita... mesajul il incepusem inainte de a culca copiii, caci si ei erau rupti dupa inot. Asa ca, in vis pot minca si ce n-am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Vai, Ana, ce-mi faci... auzi la ea, kaiser! Nu am mai mincat de acum trei ani, cind am fost in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

neatza la cafea!

maru mmmm, miros de paine proaspata....

Ana, daca ai stii cum numar zilele pe degete, ca baietii inainte de liberare .

nelia, stiu, de scoala o sa-mi fie dor, fara doar si poate. Dar stii ca nu asta e adevarata mea problema.
Am uitat sa te felicit pentru Agata, am vazut si clipul.

Fug, azi coloram celulele si speram sa vedem cromozomii. Studiem bolile genetice cromozomiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Neata.
Ok, ok... o sa fac tocanita de cartofi... dar nu chiar acuma.
Muraturi am de toate felurile.
Pana la tocanita de cartofi am facut aseara o mamaliguta cu branza si smantana. Diseara inca nu am nimic in plan in afara de o prajitura pe care sa o agatam in zbor vineri seara cand ajungem acasa ca avem de mers la niste prieteni sa vedem in grup ice age si cum sa imi dresez dragonul.
Eu ma gandeam asaaaaa in we la niste ardei umpluti... (vi-i imaginati? la cuptor in vas de pamant... mmmm... si cum miros...)

Gata, ca suntem la munca, inapoi la cifre.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ardeiii umpluti sint preferatii Tudorei, pe unde ajungeam in vacanta in Romania, lumea ne astepta cu... ardei umpluti. Pentru ca Tudora nu e mincacioasa si asa erau sigur ca maninca ceva. Dar ii plac mult ardeii umpluti in Romania, aici nu sint ardei asa frumosi si gustosi ca acolo (aia verzi deschis). Adica sint, dar numai la ferme, ori noi ajungem numai vara la ferme.

Eu astazi trebuie sa gatesc, ca nu mai e nimic, acum le dau cus-cus cu legume. La prinz voi face ciorba de perisoare, vestita deja tocanita de cartofi (fara kaiser), piine neagra si o prajitura cu fructe.

Carmencat, ce prajitura faci?

Vreau si eu vacanta! Dar eu vreau un loc unde sa fie mare sau ocean, dar si munte! Si anul asta nu va fi decit una incropita, cum s-o putea... speram ca de la anul viitor sa intram si noi in normal cu concediile... de fapt, de cind sintem familie si avem copii, nu am fost niciodata in regula la acest capitol. Imi doresc sa-mi iau sotul de o toarta, copiii la fel... cu rucsacii in spate si sa plecam in lume!

Mergi la inceput