Italia

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Marumiha, mersi mult de link-uri, m-am uitat pe toate. Ce mai fotografii!!!!

Noi nu mergem numai la plaja niciodata, de asta am si scris la inceput ca exclus all inclusive . Preferam natura, istoria, muzee, orase mari in care ai locuri de vazut...apoi daca se nimereste si plaja, e mai mult decat OK. Acum chiar ne lipsteste soarele si marea calda, ca ultimele concedii de vara au fost asa: Paris, vara urmatoare Scotia unde ne-a plouat tot timpul si anul trecut Norvegia de nord, Lofoten si Capul Nord. Trei ani la rand fara plaja si mare.

Sigur ca o avem la noi acasa, ca stam pe insula, vara e frumos...dar tare tare scurt si nu prea poti face baie in mare ca ori e vant ori e marea prea rece...vrem si noi cateva zile la soare fierbinte si mare calda . O sa ne topim in Italia stiu, dar macar simtim si noi vara .

Sigur, poti scrie hotelul, avem si noi cel la care am stat, ne-a placut mult. dar daca e altul mai ieftin si mai OK de ce nu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mihaela, daca ajungeti la Vatican, alegeti una din zilele de marti sau vineri. Sunt singurele zile in care se pot vizita si gradinile. Noi am fost acum in ianuarie, am luat o excursie de 2 ore cu ghid si ne-a prezentat gradinile (ne-au placut fff mult) dupa care cu acelasi bilet am intrat la Muzeu Vatican. Capela Sistina si Catedrala St Paoli. Ideea e ca numai de pe net sau cu o zi inainte (daca ai noroc, dar vara cred ca e f greu) se pot lua bilete pt gradini. Avantajul e ca intri prin fata si eviti cozile interminabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Andreia , sa vedem daca ne incadram cu zilele. Mersi de informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Apartament poti inchiria de pe homelidays.com.

Eu am inchiriat o data pentru Milano, o data pentru San Remo si o data pentru Riccione si a fost ok de fiecare data iar proprietarii seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Noi am adorat Sicilia. Am petrecut una de din cele mai frumoase vacante: am mers si la plaja, am vizitat locuri superbe, am mincat f.bine...De exemplu am regasit la Taormina la o cofetarie casata (in forma ei originala), ceva absolut divin. Sint sigura ca ma voi mai intoarce. Iti trimit jurnalul nostru de calatorie si un link cu poze. Daca ai intrebari iti raspund cu placere. Noi inchiriem in toate vacantele de pe situri ca homelidays, abritel. De fiecare data totul a fost ireprosabil. In Sicilia am inchiriat o mica casuta intr-un complex (Hydria) chiar linga mare, satul se cheama Compofelice de Rocella cred, la jumatate de ora de Cefalu. Plaja este splendida, ca la noi la Mamaia in vremurile bune. De acolo am facut excursii la Taormina, Agrigento, Erice si Segesta, Siracuza, Palermo, Cefalu. Am stat 2 saptamini, dar am fi ramas o viata . Singurul lucur pe care nu l-am anticipat a fost drumul de la Roma (unde am ajuns intii) la Palermo. Am luat trenul, ca sa mergem o noapte, dar a fost tare greu: cald, cusetele mici, zgomotul enorm cind trenul a fost urcat si coborit de pe vaporul care il trece strimtoarea Messina, deci a fost o alegere riscata. Noi insa nu aveam de ales, pentru ca zbor intern nu puteam lua (bagaje prea grele, venind din Canada) si era si scump, iar cu masina este prea lung.
Si la noi partea cea mai excitanta este cind pregatim voiajul, ne bucuram ca niste copii. Noi folosim ghidul Michelin pentru orientare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

oanagabriela, ati inchiriat masina sau ati folosit transportul in comun ca sa vizitati oraselele din Sicilia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

oanagabriela, ati inchiriat masina sau ati folosit transportul in comun ca sa vizitati oraselele din Sicilia?


Am inchiriat masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Primul pas a fost facut: sotul a cumparat bilete de avion Budapesta-Roma. Mergem in Ro prima data, cu masina, orasul de unde venim e la 10 km de granita ungara, daca va intrebati de ce Budapesta.

Lasam masina in Budapesta, luam avionul si in Italia inchiriem o masina.

Planurile sunt asa: Roma 2 zile, Napoli 2 zile, Sicilia 6 zile, inapoi la Roma cu o noapte pe drum undeva, inapoi Budapesta, recuperam masina si venim acasa.

Am invartit multe, multe variante, asta a iesit cea mai avantajoasa si ca timp si ca pret, la transport. Sotul e singurul care conduce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mihaela super!!

si noi cred ca am mai schimbat planurile totusi sunt prea multi km...aproape 3000 km cu 2 copii mici de parcurs. acum vreau sa rezerv biletele de avion pt Munchen-Palermo. pana la MUnchen cu masina, vizitam Budapesta (in special zoo), apoi viena si la munchen stam 2-3 zile. apoi avion pana la palermo (masina ramane in munchen) si in Sicilia vom sta vreo 12 zile cred. inapoi la fel.

Mergi la inceput