Italia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Anja, Sardinia mi-a mai recomandat cineva, am pus pe lista...dar cum spuneam sotul e fixat pe Sicilia.

Nu vrem zona de nord, am fost pe acolo. De la Roma in sud. Cand mergeti voi in concediu? Poate imi trimiti impresii de dupa? (zi ca mergeti inaintea noastra ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Roxana, la stassi de la Matera ati fost?
Eu am cumparat bilete de avion catre Bari dintr-un impuls de moment, pt o tura scurta de 3 zile in vacanta de primavara a fetelor, am rezervat cazare si masina de inchiriat si acum ma scarpin in cap cu ghidul Lonely Planet in mana, ca sunt atatea de vait si asa putin, 3 zile.

Mihaela, noi am fost in Sicilia de Revelion acum 2 ani, am stat o saptamana, ne-a placut f mult, am avut ce vedea si ne-a mai si ramas pt data viitoare. Daca vrei iti trimit poze pe PM. Iti redomand ghidul Lonely Planet pentru obiective turistice si planificare, poti sa cumperi online in format pdf numai capitolele care te intereseaza, le listezi, subliniezi pe ele si ti le iei in poseta. Sau cartea cu totul dar e mai grea, pt Italia e ditai caramida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Lavi da...uitasem de Lonely planet!

Vreau poze, da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui anja

Mihaela, uite ca vin cu o parere nu la fel cu toate celelalte
Ppoate suntem noi mai pretentiosi!

Noua, Cinqueterre nu ne-a placut absolut deloc. Peisajul este spectaculos, dar plaja, conditiile de cazare absolut dezamagitoare. Pozele sunt frumose dar realitatea cam deprimanta.
Lido di Jesolo mi s-a parut un fel de "mare romaneasca". Aglomerat, nimic special, hoteluri proaste superevaluate. Singurul avantaj ca esti aproape de Venetia, daca vrei sa combini cu vizitatul. Nu m-as mai duce a doua oara.
Eu recomand Sardinia, absolut superba. Oriunde pe insula este minunat!
Anul acesta, planuiesc sa mergem pe coasta Amalfi, sa vedem si Pompeiul.



Da, am spus si eu ca nu stiu cum e sa stai efectiv acolo. Plajele sunt mici, inghesuite, hotelurile in cladirile colorate nu dau impresia de cine stie ce confort. Noi am stat putin mai in sud, unde plajele sunt mari si foarte frumos amenajate, iar statiunile sunt muzee in aer liber. Dar de vizitat, Cinqueterre e spectaculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Mihaela, noi am fost de multe ori in sicilia, acolo locuieste soacra mea, dar noi nu prea suntem cu vizitatul ci mai mult cu statul cu burta" n sus la plaja!!!! Marea este superbaaaaaa, nisipul la fel.
Asta vara in schimb, ne am planificat un circuit cu masina pana acolo. Daca te intereseaza iti dau detalii la intoarcere, la sfarsitul lunii iulie, inceputil lui august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

bb_yasmi in cazul asta iti voi da eu detalii :)). Noi suntem acasa din concediu in 15 iulie, vom merge in prima parte a lui iulie asadar...

Dar poti sa imi spui de ex. unde sunt plajele astea frumoase? Ca vom sta si la plaja, fara doar si poate, chiar daca pe apucate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

http://www.globopix.net/fotografie/puglia.html

Mihaela ,aici sint foto din toate zonele Italiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Vai Roxana, multumesc mult! Mi-ai facut un dor de duuuuca de acum as face bagajele! O sa vad daca il pot retine pe barbat in tocul cizmei


ha!! mie-mi zici??? :((((
citeam postul, am si scris ca-s dezlanata ca naiba, ca numa la prostii ma ducea mintea. si afara ploua si e gri si frig si io numa pecorino il simteam in gura.... ma duc sa plang sub birou

Lavi, nu! si am mai pierdut muuulte chestii. asta imi e mie problema in Italia. desi planific la minut tot pierd lucruri. imi vine sa nu ma duc nicaieri in alta parte....
3 zile? atunci limiteaza-te la Bari si o singura excursie in afara. alege tu, eu as zice ca peste tot merita, nu stiu ce sa zic ca e "must" . daca alergati prea mult pierdeti din farmecul locului. nu iti face griji, va va face chef de intoarcere acolo...

mai este langa Lecce - un sat fortificat, mie mi-a adus aminte de cetatile taranesti din Ardeal (tata e de pe acolo) - Muro Leccese: http://www.museomuro.it/

Mihaela, las ca si Sicilia e frumoasa, nu-i bai. mergeti la anu' in Puglia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Vai, m-am pierdut in fotografii marumiha! Cat e de frumos! Lampedusa cred ca e o minunatie.

roxana hehe, barbatu-meu e genul care in fiecare an vrea sa vada altceva...in Italia nu mai voia, voia doar Sicilia (da, suna ciudat ca Sicilia e parte de Italia ).

Anul asta, ca asa suntem noi, parinti democratici am intrebat-o pe cea mica ce tara vrea sa vada. Ea a zis Italia si atunci au sclipit beculetele cu Sicilia. Dar si cu Italia prin zone pe unde n-am fost.

Pana la urma va fi si putin Roma, noi am fost acolo dar nu am mai apucat sa vedem Capela Sixtina, asa ca e acum pe lista. Si ce mai apucam sa revedem, mai ales pentru fetita. Va fi alegerea ei in Roma unde mergem. Ea nu a fost cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Da Mihaela asa este sint atitea de vazut ,am gasit si asta ,cred ca una dintre voi va refereati la trulli din Puglia
http://www.minube.it/posto-preferito/rione-monti-a177831.
Stiti voi ca It.este o tara plina de istorie ,f.multe biserici ,arta ,cultura ,mare ,munte,mare_munte in acelasi loc ,mincare extraordinara care cred ca numai aici se intilnesc o infinitate de tipuri de mincare.Aici este absolut totul, lucruri bune si mai putin.
Si http://www.minube.it/posto-preferito/rione-monti-a177831aici e super.
De obicei daca vrei si iti place marea mergi in anumite locuri ,locuri linistite pt.fam,altele excluzive pt.distractie unde merg tinerii ,zone unde exista multa traditie sau zone unde exista istorie ,mare sau locuri unde pur si simlu mergi sa le vizitezi si gata.
Cineva spunea ca nu ia placut Cinque terre ,probabil ca nu era ceea ce cauta ,de obicei acolo mergi sa vezi sa vizitezi pt.ca sint multe de vazut in zona ,cine sta mai mult sau locuitorii zonei merg si la plaja ,eu prefer sa vizitez cind merg undeva ,statul pe plaja nu este ceva care ma atrage sau sa stam la odihna ,preferam sa facem un pic de miscare si sa vedem ceea ce este prin zona.
Si sotul meu e pasionat de sport ,orice numai sa se miste.
Noua ne plac mult zonele montane (poate si pt.ca vem marea aproape ), aici sint niste peisaje stupende ,

http://www.minube.it/posto-preferito/rione-monti-a177831 Dolomite ,Alpii sint minunati sa nu spun cit de organizati sint cei de acolo ,esti dea dreptul tratat asa cum trebuie pt.ca esti turist si cei de acolo doresc si stiu cum sa-i multumeasca pe turisti ,sa te faca sa mai dai pe acolo.
Peisajele sint sa zic un pic asemanatoare cu cele de pe la voi insa destul de populata zona atit iarna cit si vara.
In sud e altceva.
Fiecare avem pasiunile si placerile noastre asa ca alegem in funcie de ceea ce dorim si daca mai sint si copii pina la urma tot ei sint pe primul plan.
Nici noi nu am vazut Capela Sixtina PTca era o coada imensa ,daca vrei si mai gasesc adresa de la hotelul unde am stat noi la Roma ....nu era prea departe de Vatican si apartinind bisericii Catolice nu au preturi mari.

Mergi la inceput