Italia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi facem aproape 2000 de km pana in Ro si apoi inapoi...inca atatia km pana in Italia si apoia acolo era prea mult. Plus atatea zile pe drum...pre obositor.

Noi am studiat varianta Viena-Roma avion, dar costa de vreo 5-6 ori mai mult parcarea masinii in Viena fata de Budapesta :).

Ne-am lovit insa de o problema: masina inchiriata in Roma nu e voie sa o pui pe feribot...decat daca le spui si probabil costa mai mult. Sotul a trimis intrebarea la firma de inchiriat si o sa vedem, poate luam trenul pana in Sicilia, cu oprire in Napoli si inchiriem masina in Sicilia doar.

Fetele care stiti, cum se numesc caile ferate italiene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna MIHAELA .

Iti pun aici linkul cu caile ferata,se chiama ferrovie iar gara se numeste stzione della ferrovia.

http://www.fsitaliane.it/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc marumiha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mihaela cu copii sau fara??
pai si la noi 3000 km dus+3000 km intors...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pana in Ro cu ambele fete, in Italia numai cu cea mica. Dar noi facem an de an sute/mii de km, inca de cand cea mica avea cateva luni. E/sunt obisnuite ambele cu drumuri. Mai nasol e de sot ca el e mereu cu volanul in mana si nu vede decat asfalt .

Nu am fost singuri in concedii decat in luna de miere :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mihaela, ia vezi la preturile de la Alitalia din vara. am facut si eu niste simulari si am avut surpriza de preturi ff decente (de genul sub 700 eur dus intors, 2 adulti si 2 copii). si asta in august...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cu Alitalia zburam pana la Roma. De acolo insa costa dublu spre Napoli sau Sicilia direct. Au costat 350 de euro dus-intors doi adulti si un copil. Nu direct de pe site-ul Alitalia, nu stiu de pe ce site a luat sotul biletele.

N-am vrea Sicilia direct, vrem sa ne oprim la Napoli neaparat.

Cred ca vom lua trenul pana in Sicilia, daca costa prea mult asigurarea la masina sa o trecem cu feribotul. Sotul se ocupa de astea, eu nu am timp. O sa revin la sfarsitul saptamanii cand voi stii mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bun pret!
nu e rea ideea cu trenul si luat alta masina din Sicilia, desi s-ar putea sa mai creasca costurile putin.

ati luat cazare deja? (normal ca iar am inceput sa ma uit pe vile si case si iar zbor cu capul..... pffuuu!! nu-i bine deloc asa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu stiu daca sotul a rezervat ceva, dar studia hoteluri in Sicilia . S-a uitat si la case dar sunt mai scumpe, a ramas la hoteluri...studia recenziile ieri. Ma intreba daca sa stam in Sicilia in acelasi loc si sa ne plimbam incolo si incoace sau sa ne plimbam si sa ne oprim sa innoptam in cate un loc...eu am zis sa faca cum crede, eu n-am preferinte.

In Roma cred ca vom sta la acelasi hotel de acum 7 ani, a fost OK si stim drumul spre oras :).

Ideal ar fi sa luam masina din Roma si sa mergem cu ea peste tot, dar firma la care se uita sotul nu permite transportul masinii pe un feribot fara stirea lor. Stire care credem noi ca se transpune in bani in plus . Asteptam raspuns de la ei, ce inseamna aceasta permisiune.

Trenul e relativ ieftin din ce zicea sotul.

Eu nu sunt acasa acum si il las pana in weekend sa vada ce gaseste/rezerva si revin.

Mergi la inceput